• امروز : افزونه جلالی را نصب کنید.
  • برابر با : 13 - صفر - 1443
  • برابر با : Monday - 20 September - 2021

اخبار ویژه

ثبت اسامی داوطلبان کارآزمایی واکسن برکت در سامانه وزارت بهداشت واکسن‌های آسترازنکا یا سینوفارم؛ کدام بهتر است؟ بهترین واکسن کرونا برای نوجوانان چیست؟ خبرنگاری که خبر قتل مبینا را منتشر کرد ۱۱ روز بازداشت شد شرایط جریمه نشدن خودروها در محدودیت تردد شبانه تمهیدات بیمه‌ای برای زائران اربعین اعلام شد کاهش ۱۴ درصدی تعداد فوتی‌های کرونا در تهران/تزریق ۷۰۰ هزار واکسن کرونا در ده روز آینده برخورد جدی با شرکت‌های هواپیمایی متخلف فروش بلیت‌های اربعین برای مهار کرونا ۸۳ درصد جامعه باید واکسینه شوند مراقبت‌های لازم پس از زایمان در منزل هزینه ثبت شناسه رهگیری برای تجهیزات با قابلیت نصب سیم‌کارت چقدر است؟ زیباترین پیام‌های صبح بخیر به همسر اینفوگرافی/ کاهش وزن بعد از ۴۰ سالگی با ۶ ترفند ساده روایت نماینده مجلس از بن بست در اجرای رتبه بندی معلمان واردات ۶۰ میلیون دز واکسن جدید در یک ماه آینده زنان مبتلا به سرطان درمان خود را به دلیل کرونابه تأخیر نیندازند ثبت اسامی داوطلبان کارآزمایی واکسن برکت در سامانه وزارت بهداشت بهترین روش پاک کردن سیاهی گردو از دست دندانپزشک قلابی دستگیر شد/ پلمب مطب در مسعودیه رئیس شورای اسلامی شهرستان تهران انتخاب شد

دکتر عسکریان بررسی کرد؛

باج گیری عاطفی، نقطه پایان درروابط

  • کد خبر : 1121174
  • ۱۱ مرداد ۱۴۰۰ - ۲۳:۴۹
باج گیری عاطفی، نقطه پایان درروابط
دکتر مهناز عسکریان نوشت: داشتن روابط عاطفی سالم یک نوع نوازش روانی بسیار قوی خواهد بود که پیامد این نوازش ممانعت از خشک شدگی و انسداد شریانهای امید و انگیزه برای حرکت خواهد بود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر، دکتر مهناز عسکریان عضو هیئت علمی، مدیر گروه روانشناسی و استاد دانشگاه در یادداشتی در ارتباط باج گیری عاطفی و اهمیت آن به عنوان نقطه پایان در روابط عاطفی چنین نوشتند: روابط عاطفی خصوصا از نوع نزدیک و صمیمی آن ، ارزشمندترین و سودمندترین عامل ارضای نیاز عاطفی افراد در طول زندگی به شمار می آید و نقش موثری در بعد انگیزشی روابط بین انسانها ایفا می‌نماید.

داشتن روابط عاطفی سالم یک نوع نوازش روانی بسیار قوی خواهد بود که پیامد این نوازش ممانعت از خشک شدگی و انسداد شریانهای امید و انگیزه برای حرکت خواهد بود.

این نوازش می‌تواند انرژی مضاعفی را به فرد ارزانی داده و اورا در مسیرهایی بسیار پرپیچ و خم ثابت قدم نگه دارد . با همه این اوصاف و با تمام مزیتهایی که  رابطه عاطفی میتواند برای هر انسانی ایفا نماید، اما نقطه ای وجود دارد که ادامه آن ارتباط عاطفی را به مثابه سمی خطرناک درآورده ، شریانهای زندگی افراد را مسموم می‌سازد و فلج موضعی مهلکی را بر پیکره خواستن فرد ، عارض می‌نماید. آن نقطه بحرانی که باید دیگر به ارتباط عاطفی پایان داد ، همان نقطه ای است که از آن به عنوان باج گیری عاطفی یاد می‌کنیم.

باج گیری عاطفی دکتر عسکریان

بسیاری از افراد ، وارد یک رابطه عاطفی می‌شوند که در بدو ورودشان فقط عشق و محبت حاکم بوده و  هیچ منفعت طلبی یا هدف گذاری در آن نیست . تنها یک کشش درونی و یک احساس نزدیکی،  این دو نفر را آنقدر به هم نزدیک ساخته که خود را یک روح در دو کالبد  می‌بینند.

آنقدر ریشه های این رابطه عمیق می‌گردد و آنقدر به آنها نیرو می‌بخشد که هردو متحیر از وجود نیرویی عظیمی می‌گردند و جایگاه هریک را متحول ساخته و مانند یک بولدزر آنها را از رخوت و سکون و در جا فرورفتگی نجات میدهد. این نقطه ، همان نقطه ای است که افراد قله عشق را فتح کرده اند و در مسیر صعودی قرارگرفتند که دیگر دیدگانشان چیزی جز عشق طرف مقابل را نمیبیند.

در این قله هر یک از افراد خود را بی نیاز از انگیزه های بیرونی دیده و آنچه که میتواند آنها را به سرمنزل مقصود سوق دهد، فقط عشق است و عشق.

از آنجائیکه افراد عارف مسلک به نقطه ای از عشق میرسندکه قله های این وادی را تسخیر نموده و تنها نقطه عشق بازی شان و مقصد و مقصودشان خداست ، هیچگاه از این قله سقوط نمیکنند و عرش کبریایی را با نیروی این عشق طی می‌کنند، زیرا خداوند تنها معشوقی است که در اوج عاشقی ، هیچگاه باج گیری عاطفی نمی‌کند، بلکه عاشق و دلباخته خود را با عظمت و کرامت بیشتری حتی اگر عاشق سرتا پا گناه و ضعف باشد ،در آغوش می‌فشارد.

تا بدانجا که عاشق خود را در معشوق چون قطره ای در دریا گمشده میابد و در اوج آرامش و امنیت در آغوش معشوق جان به جان تسلیم می‌گردد.

اما در روابط عاطفی بین انسانها در همان لحظات فتح قله های عشق و دوستی و در اوج کامیابی از محضر معشوق ، ممکن است نقطه ای ظاهر شود به نام باج گیری عاطفی و این نقطه عاملی برای به قهقرا سوق دادن رابطه می‌گردد.

این افراد زمانیکه در حال سیر و سیاحت در قله های رفیع عشق و محبت هستند، برای تغذیه و سیراب سازی روح   تشنه و گرسنه شان ، سفره ای را پهن میکنند که در آن تمامی ترسها ، دغدغه ها ، دلشکستگی ها و ناکامی های عاطفی و ضعفها و عقده های تلنبار شده را برونریزی می‌کنند.

در این جاست که به بالاترین نقطه کسب آرامش رسیده و گویا در این رابطه عاطفی، کوله باری از غم و اندوه را به زمین نهاده و  آرام و سبکبال در جهت رسیدن به اهدافی که تا دیروز برایشان ناممکن به نظر میرسیده قدم برمی‌دارند.

این نقطه از عشق، نقطه ای از اوج بالندگی به شماررفته و به منزله نقطه عطفی به حساب می آید که ظرفیت واقعی آدمها در آن ، مبین ماندگاری و یا سقوط از این مرحله می‌باشد.

باج گیری عاطفی دکتر مهناز عسکریان

انسانهایی با ظرفیت بالا که ادعای عشق آنها آلوده نیازها و منافع خودشان نمیباشد و معشوق را هرآنچه هست پذیرا می‌باشند ، هیچگاه در این سفره پهن شده تعرضی نکرده و تجاوزی نسبت به آنچه در اختیارش گذاشته شده نمی‌کند. فقط معشوق را با تمام آن ترسها ،ضعفها و دلخوری ها میپذیرد و اینجاست که رابطه عاطفی به یک اعتدلال میرسد و گرچه از تاب و تب مهیج آن کاسته می‌شود ، اما وارد جریانی می‌گردد که تعادل در آن موج میزند ودر کمال آرامش و سکون ادامه میابد و به بالندگی هردو نفر پرو بال می‌دهد.

در این میان، انسانها با ظرفیت پایین، دیگر باج گیری های عاطفی  خود را بر سر این سفره مقدس جایگزین عشق و ستایش معشوق می‌کنند و از تک تک داشته های این سفره،  نه در جهت تغذیه روح، نه در جهت ترمیم و تسکین درد طرف مقابل، بلکه در جهت استفاده از آن به عنوان آیینه ای که پیش چشم معشوق گذاشته شود و او را محکوم به تک تک دردها و زخمهایش کنیم که تا دیروز پذیرایشان بودیم. او را آگاه کنیم که چرا مستحق این جراحتها بوده ای؟ از نمک هایی که معشوق برای تخلیه هیجاناتش  ارزانی داشته ، به راحتی ذره ذره برداشته و دقیقا بروی زخمهایی که معشوق آن را عریان و نمایان کرده بود، می‌پاشیم. این نقطه همان نقطه ای است که در روابط عاطفی اوج درد و سوزش را به ارمغان می آورد.

با رسیدن به این نقطه ، ضریب تحمل افراد تعین کننده سرنوشتی است که برای این رابطه عاطفی رقم میخورد. اگر زخمها را در دست دیگری دیدیم که چطور فشرده میشوند و چقدر بیرحمانه نمک بر تمام آن دردها و رنجشها فرو ریخته میشود و نتوانستیم تاب بیاوریم، برای حفظ ارتباط،  به دست و پای طرف مقابل می افتیم و برای زنده ماندن ،برای حفظ آبرو و برای توان نفس کشیدن تسلیم  می‌شویم . آنجاست که ناخودآگاه خود را در دام باج گیری عاطفی برای صیانت خودمان و حفظ این رابطه مسموم گیر انداخته ایم، در حالیکه این نقطه، نقطه پایان دادن به این ارتباط عاطفی مسموم است.

اینجاست که اگر چشم بر تمام آن خواستنها ، نیازمندیها و تمایلات بپوشانیم و دهان از تمام گلایه ها، اعتراض ها و فغان ها بربندیم و تنها  به شکل یک نظاره گر،خود را آماده هر نوع سلاخی شدن نماییم، گرچه درد نهیبی تمام وجودمان را فرا می‌خواند و گرچه شاهد باز شدن تک تک زخمهای کهنه خواهیم بود،  اما اگر انتخاب کنیم که به هر قیمتی، در این باج گیری عاطفی سر تسلیم فرود نیاوریم ، باز آسیب کمتری خواهیم خورد. اینجاست که باید هرآنچه برای این رابطه سرمایه گذاری کرده ایم را جا بگذاریم ، چشم بروی انتظارات بپوشیم و به این ارتباط عاطفی که دیگر هیچ سودی جز باج گیری عاطفی نخواهد داشت خاتمه دهیم،  زیرا این رابطه دیگر به جای مسکن،  نقش افیونی را بازی خواهد کرد که ما را همچون معتادی هدایت خواهد نمود .

پس بیایید مراقب نگه داشتن روابط عاطفی نباشید که دیگر به نقطه باج گیری عاطفی رسیده است.

دکتر مهناز عسکریان

انتهای پیام/*

لینک کوتاه : https://andishemoaser.ir/?p=1121174
  • نویسنده : دکتر مهناز عسکریان

اخبار مرتبط

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0

دیدگاهها بسته است.