۱۲:۰۵ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۲

ایستگاه مترو پرند در کدام فاز است؟ / ایستگاه مترو پرند کجاست؟

ایستگاه مترو پرند در کدام فاز است؟

ایستگاه مترو پرند در کدام فاز است؟ / ایستگاه مترو پرند کجاست؟

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر، متروی تهران خط متروی پرند از ایستگاه فرودگاه تا شهر پرند به طول حدود ۲۰ کیلومتر اکنون آماده افتتاح است.

عباس ثابتی یکی از مدیران اجرایی مترو پرند: مطالعات خط مترو تهران پرند در سال ۱۳۸۴ آغاز شد و در حال حاضر ۹۸ درصد پیشرفت عملیات ساختمانی این خط صورت گرفته است.

وی با اشاره به اینکه فاصله پرند تا فرودگاه حدود ۲۰ کیلومتر است، گفت: به طور کلی خط مترو تهران پرند ۵۰ کیلومتر بوده و از جنوب خط ۱ مترو یعنی ایستگاه شاهد آغاز می‌شود.

وی بیان داشت: ۳۰ کیلومتر از این خط قبلاً تا فرودگاه به بهره برداری رسیده و ۲۰ کیلومتر آن در حال حاضر در دسترس راه‌اندازی است.

برای تکمیل این خط ۱۰۰۰ میلیارد تومان نیاز است تا تجهیزات الکترونیکی آن نیز خریداری شود.

ایستگاه مترو پرند کجاست؟

دسترسی به این ایستگاه کار چندان سختی نیست. اگر دسترسی به مترو دارید می‌توانید خط خود را به یکی از ایستگاه‌هایی که به خط یک متصل است تغییر داده و آنگاه به سمت پایانه کهریزک بروید. اما اگر دسترسی به مترو ندارید می‌توانید به آدرس زمینی این مترو مراجعه کنید که در بلوار باهنر، تقاطع بلوار علامه طباطبایی قرار گرفته است.

ایستگاه مترو پرند در کدام فاز است؟ / ایستگاه مترو پرند کجاست؟

ایستگاه مترو پرند در کدام فاز است؟ / ایستگاه مترو پرند کجاست؟

ایستگاه مترو پرند کجاست؟

دسترسی به این ایستگاه کار چندان سختی نیست. اگر دسترسی به مترو دارید می‌توانید خط خود را به یکی از ایستگاه‌هایی که به خط یک متصل است تغییر داده و آنگاه به سمت پایانه کهریزک بروید. اما اگر دسترسی به مترو ندارید می‌توانید به آدرس زمینی این مترو مراجعه کنید که در بلوار باهنر، تقاطع بلوار علامه طباطبایی قرار گرفته است.

بررسی وضعیت امکانات ایستگاه

همان طور که گفتیم تصمیم افتتاح ایستگاه مترو پرند از چهارده سال پیش گرفته شد اما تاکنون به بهره‌برداری نرسیده است. به همین خاطر اطلاعات دقیقی از میزان امکانات و دسترسی‌های آن در دست نیست. اما به محض افتتاح این ایستگاه تمامی امکانات و دسترسی‌های آن را برایتان بروز می‌کنیم.

بررسی وضعیت دسترسی

ایستگاه مترو پرند آخرین ایستگاه در خط اول متروی تهران است و شما می‌توانید برای دسترسی به آن یا از مترو استفاده کنید یا از طریق اتوبوس‌ها و تاکسی‌هایی اقدام کنید که به این ایستگاه منتهی می‌شوند. در ادامه تمامی این موارد را بررسی می‌کنیم:

بررسی وضعیت امکانات ایستگاه پرند

وضعیت دسترسی از طریق مترو

برای دسترسی به ایستگاه مترو پرند کافیست یکی از خطوط متقاطع با خط یک را برگزینید و سپس سوار قطارهایی شوید که به سمت پرند می‌روند. در ادامه برخی از دسترسی‌های پرکاربرد این ایستگاه اشاره می‌کنیم:

دسترسی به پرند از صادقیه

برای دسترسی به مترو پرند از صادقیه می‌توانید وارد خط دو مترو شده و در ایستگاه امام خمینی از قطار پیاده شوید. سپس وارد خط یک شوید و به سمت پایانه کهریزک بروید. در نهایت پس از رسیدن به ایستگاه شاهد، خط خود را به سمت پرند تغییر دهید.

دسترسی به پرند از راه‌آهن

برای دسترسی از مترو راه‌آهن لازم است سوار قطارهایی شوید که به سمت قائم می‌روند. پس از پیمودن یک ایستگاه از قطار پیاده شده و به سمت پایانه بسیج در خط هفتم بروید. سپس در ایستگاه محمدیه خط خود را به سمت پایانه کهریزک تغییر داده و در ایستگاه شاهد پیاده شوید. در آخر مسیر خود را به سمت پایانه مترو پرند تغییر داده و مستقیم پیش بروید.

دسترسی به پرند از میدان آزادی

برای دسترسی به مترو پرند از این ایستگاه کافیست سوار قطارهایی شوید که به سمت پایانه شهید کلاهدوز می‌روند. در ایستگاه دروازه دولت خط خود را تغییر دهید و قطارهایی را سوار شوید که به سمت پایانه کهریزک می‌روند. سپس در ایستگاه شاهد خط خود را به سمت پایانه پرند تغییر دهید و مستقیم پیش بروید.

دسترسی به پرند از پایانه جنوب

در ایستگاه مترو پایانه جنوب سوار قطارهایی شوید که به سمت پایانه کهریزک می‌روند. پس از رسیدن به ایستگاه شاهد خط خود را به سمت پرند تغییر داده و تا انتهای خط پیش بروید.

وضعیت دسترسی از طریق اتوبوس

از آنجایی که ایستگاه مترو پرند هنوز به بهره‌برداری نرسیده است، اطلاعات دقیقی از اتوبوس‌هایی که به این ایستگاه می‌روند وجود ندارد. پس از افتتاح این ایستگاه و مشخص شدن خطوط اتوبوسرانی، تمامی اطلاعات را برای شما قرار می‌دهیم.

وضعیت دسترسی از طریق تاکسی

از آنجایی که ایستگاه مترو پرند هنوز به بهره‌برداری نرسیده است، اطلاعات دقیقی از تاکسی‌هایی که به این ایستگاه می‌روند وجود ندارد. پس از افتتاح این ایستگاه و مشخص شدن خطوط تاکسیرانی، تمامی اطلاعات را برای شما قرار می‌دهیم.

مراکز و ساختمان‌ های مهم نزدیک ایستگاه

حال که این ایستگاه را معرفی کردیم و دسترسی‌های مختلف حمل‌ونقل آن را بررسی کردیم، نوبت به بیان مراکزی می‌رسد که در نزدیکی آن قرار دارند. در ادامه به برخی از این مراکز اشاره می‌کنیم:

مراکز درمانی مهم

در نزدیکی ایستگاه مترو پرند مراکز درمانی مهمی واقع شده‌اند که شما می‌توانید بالافاصله پس از پیاده شدن از مترو به آن‌ها برسید. موارد زیر برخی از این مراکز درمانی هستند:

درمانگاه و مرکز جراحی شبانه‌روزی مهر پرند: پرند، فاز دو، بلوار امام خمینی، خ. آسمان

خانه بهداشت و سلامت: شهر پرند، محله فاز ۱، میدان استقلال، بلوار چهارباغ امام خمین،ی خیابان البرز جنوبی

داروخانه شبانه‌روزی دکتر ویس کرمی: پرند، فاز یک، بلوار شهدا، بلوار امام خمینی

بیمارستان حضرت علی اصغر: شهرک صنعتی پرند، بلوار صنعتگران

بیمارستان حضرت علی اصغر در پرند

مراکز دولتی مهم

مراکز دولتی بی‌شماری هم در نزدیکی ایستگاه مترو پرند قرار دارند که در ادامه به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

ایستگاه آتش نشانی و خدمات ایمنی پرند: پرند، فاز یک، بلوار طباطبایی، خ. آتش نشانی

بیمه اسیا پرند: پرند،فاز ۱، بلوار باهنر، بلوار شهدا، بلوار چهارباغ امام خمینی

بانک تجارت: جاده قدیم ساوه، بعد از پل فرودگاه، روبروی شهر جدید پرند، شهرک صنعتی پرند

بانک ملی: پرند، بلوار باهنر، بلوار شهدا، بلوار چهارباغ امام خمینی

شهرداری پرند: پرند، خ. نقش جهان، خ. شوش دانیال، خ. مسجد شیخ لطف الله

مراکز تفریحی مهم

بوستان‌ها و مراکز تفریحی بسیاری در نزدیکی این ایستگاه قرار ندارند اما سعی می‌کنیم به برخی از آن‌ها اشاره کنیم:

بوستان تندرستی: پرند، فاز دو، خ. ستاره، خ. نرگس، خ. نرگس دوم

پارک بانوان پرند: پرند، فاز یک، خ. البرز شمالی

کلوپ بازی و خلاقیت کودکان: پرند، فاز ۱، بلوار طباطبایی، خ تخت رستم

پارک کوهسار پرند: پرند، فاز یک، بلوار علامه مطهری، پارک کوهسار

مراکز آموزشی مهم

با وجود اینکه شهر پرند فاصله بسیاری از مرکز پایتخت دارد اما مراکز آموزشی آن از کیفیت و کمیت خوبی برخوردارند. در ادامه به برخی از مراکز آموزشی نزدیک به ایستگاه مترو پرند اشاره می‌کنیم:

دبستان غیردولتی دخترانه ماه دخت: پرند، فاز ۱، میدان استقلال، بلوار چهارباغ امام خمینی، خ زرد کوه

دبیرستان شهید محسن طاهری: پرند، فاز دو، بلوار امام خمینی، خ. آسمان

مدرسه راهنمایی بهشتی: پرند، فاز دو، خ. ستاره، خ. نرگس، خ. نرگس اول

دبستان پسرانه غیردولتی ستارگان: پرند، فاز ۲، میدان استقلال، بلوار چهارباغ امام خمینی، خ آسمان

آموزشگاه رباتیک اِسکول: پرند، فاز ۲، خ طاووس یکم

پیش دبستانی ‌مهد مهروماه: پرند، فاز ۱، بلوار چهارباغ امام خمینی، خ البرز شمالی، خ سفید کوه

دبستان پسرانه شهید فهمیده: پرند، فاز ۱، خ البرز شمالی

دبیرستان غیردولتی پیشرو پرند: پرند، فاز یک، خ. رویان شمالی، خ. رویان جنوبی

نکته پایانی

در این مقاله از سامانه متقاضی ایستگاه مترو پرند را معرفی و دسترسی‌های مختلف آن را بررسی کردیم. از آنجایی که این ایستگاه به بهره‌برداری کامل نرسیده، نمی‌توان اطلاعات دقیقی در مورد خطوط اتوبوسرانی و تاکسیرانی آن ارائه داد به همین خاطر به محض بهره‌برداری اطلاعات بروز خواهند شد.

از تجریش تا پرند با «مترو»
از تجریش تا پرند با «مترو»
بالاخره بعد از ۱۸ سال از شروع مطالعات احداث متروی پرند، این مسیر به طول ۱۹ کیلومتر فردا پنجشنبه ۹ آذر افتتاح می شود. خط متروی پرند به طول ۵۰ کیلومتر از ایستگاه شاهد در خط یک به سمت شهر پرند امتداد می یابد و بر همین اساس شهروندان می‌توانند از تجریش تا پرند و بالعکس را مستقیم و با مترو طی کنند.

به گزارش ایسنا، ۱۸ سال پیش مطالعات احداث خط متروی پرند انجام شد و بعد از آن کلنگ احداث متروی پرند به زمین خورد، شهر پرند در فاصله ۳۰ کیلومتری تهران واقع شده و این نزدیکی سبب شده تا عمدتا مردم این شهر اقماری استان تهران برای کار، تحصیل و سایر امور روزانه، تردد زیادی به پایتخت داشته باشند؛ به گونه ای که براساس آمارهای ترافیکی، روزانه ۳۰ تا ۴۰ هزار نفر بین تهران و پرند تردد دارند که عمده این افراد از وسایل حمل و نقل شخصی برای طی این مسافت استفاده می کنند.

پرند یکی از شهرهای اقماری اطراف تهران است که طی سال های اخیر رشد جمعیت پرشتابی را تجربه کرده و پیش بینی می شود تا سال ۱۴۰۵ تعداد ساکنان آن به مرز ۷۰۰ هزار نفر برسد، به همین دلیل مسئولان استان تهران تصمیم گرفتند تا در راستای کاهش حجم ورودی خودروهای شخصی به تهران و همچنین به منظور کاهش تصادفات در جاده تهران- ساوه خط متروی تهران را به پرند برسانند تا هم سرعت جابجایی افزایش یابد و هم ایمنی سفر ارتقاء یابد.

روزانه جمعیتی بین ۳۵ تا ۴۰ هزار نفر برای رتق و فتق امور جاری خود، بین تهران و پرند در تردد بوده و این جریان عبور و مرور، غالباً با استفاده از وسائل نقلیه شخصی و یا تاکسی صورت می پذیرد.

بر اساس بررسی‌های معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران، برآوردهای ترافیکی نشان می‌دهد که در حال حاضر، روزانه جمعیتی بین ۳۵ تا ۴۰ هزار نفر برای رتق و فتق امور جاری خود، بین تهران و پرند در تردد بوده و این جریان عبور و مرور، غالباً با استفاده از وسائل نقلیه شخصی و یا تاکسی صورت می پذیرد. عادت مسافران فعلی این مسیر، از دو منظر قابل نقد و بررسی است؛ یکی آمار تصادفات جاده‌ای در آزاد راه تهران – ساوه که مسیر تردد مسافران پرند است و دیگری هزینه‌ای که این تعداد مسافر طی هر روز متحمل می شوند.

نگاهی به میزان تصادفات در مسیر تهران-پرند

به لحاظ میزان تصادفات و آسیب‌های جرحی یا فوتی، نگاهی به آمار مصدومان و جان باختگان آزاد راه تهران – ساوه که در برخی سالها به ۵۸ فوتی و صدها مصدوم هم رسیده است، خود گویای تمام نکات هشدار دهنده است. طبیعتاً با افزایش استفاده شهروندان از وسایل حمل و نقل عمومی، نه تنها بار ترافیک این معبر پرتردد بین شهری کاهش خواهد یافت؛ بلکه آمار تصادفات حمل و نقلی نیز به تبع آن تقلیل می‌یابد.

 

اما از حیث هزینه‌ای که روزانه هر فرد برای تردد بین این دو شهر صرف می‌کند، برآوردهای مستند حکایت از آن دارد که بر حسب مسیر انتخابی و نوع وسیله کرایه شده، بین ۷۰ تا ۱۰۰ هزار تومان برای رفت و آمد در مسیر مذکور باید خرج شود تا شهروندان به امورات جاری خود برسند. حال کافی است با یک حساب سرانگشتی و با این فرض که در بدو شروع فعالیت ایستگاه متروی پرند، بین ۱۳ تا ۱۵ هزار نفر در هر روز از این وسیله حمل و نقلی استفاده کنند، در هزینه‌های روزانه مسافران مربوطه نیز صرفه‌جویی می‌شود.

در واقع می‌توان گفت با شروع بهره‌برداری از این خط مترو، در مجموع روزانه حداقل یک میلیارد تا یک میلیارد و پانصد هزار تومان کمتر از جیب کل مسافران تهران – پرند هزینه می‌شود که همین مقدار پول می تواند برخی نیازها و مایحتاج ضروری آنان را پوشش دهد.

در واقع می‌توان گفت با شروع بهره‌برداری از این خط مترو، در مجموع روزانه حداقل یک میلیارد تا یک میلیارد و پانصد هزار تومان کمتر از جیب کل مسافران تهران – پرند هزینه می‌شود که همین مقدار پول می تواند برخی نیازها و مایحتاج ضروری آنان را پوشش دهد.

محسن هرمزی مدیرعامل شرکت متروی تهران و حومه، در مورد احداث این خط مترو و تأثیرش بر کاهش سفر ساکنان پرند به ایسنا، می‌گوید: شهر پرند به عنوان یکی از شهرهای اقماری تهران در سال های اخیر رشد جمعیت پرشتابی را تجربه کرده و پیش بینی می شود تا سال ۱۴۰۵ تعداد ساکنان آن به مرز ۷۰۰ هزار نفر برسد. به همین دلیل مسئولان استان تهران چندین سال پیش تصمیم گرفتند تا هم برای کاهش حجم ورودی خودروهای شخصی به تهران و هم به منظور کاهش تصادفات در جاده تهران- ساوه خط متروی تهران را به پرند برسانند.

هرمزی با بیان اینکه بررسی های اولیه احداث این خط مترو نشان می داد طول این خط ۵۰ کیلومتر خواهد بود، اظهار می‌کند: ۵ ایستگاه برای آن پیش بینی و مقرر شد تا خط متروی پرند از خط یک مترو و از ایستگاه شاهد منشعب شود. اتفاقی که همه مسئولان در وهله اول از آن حمایت کردند؛ اما در عمل ۱۸ سال به طول انجامید و حالا به پیشرفت ۱۰۰ درصد عملیات رسیده است.

از تجریش تا پرند با مترو

ایسنا نوشت: وی با اشاره سرنوشت افتتاح متروی پرند ادامه می دهد: ۴ کیلومتر ابتدایی این خط تا اراضی محدوده شهر آفتاب توسط شهرداری تهران ساخته و در سال ۹۵ همزمان با بهره برداری از نمایشگاه شهر آفتاب، افتتاح شد. فاز دوم این خط نیز به طول ۲۶ کیلومتر تا شهر فرودگاهی امام خمینی به بهره برداری رسید و حالا اتصال مترو به پرند مانده است که فردا پنجشنبه افتتاح می شود.

وی در مورد روند تأمین برق متروی پرند نیز می گوید: برای راه اندازی متروی پرند نیازمند ۱۵ مگاوات نیروی برق در قالب دو فیدر ۷.۵ مگاواتی بودیم که این مهم با توجه به دستور رئیس جمهور جزو تعهدات وزارت نیرو قرار گرفت و بعد از مدتی با رسیدن برق به خط، متروی پرند آماده بهره برداری شد.

به گزارش ایسنا، داستان طولانی رسیدن مترو به پرند در حالی است که ۴ کیلومتر ابتدایی این خط اقماری تا اراضی محدوده شهر آفتاب توسط شهرداری تهران ساخته و در سال ۹۵ همزمان با بهره برداری از نمایشگاه شهر آفتاب، افتتاح شد. فاز دوم این خط نیز به طول ۲۶ کیلومتر تا شهر فرودگاهی امام خمینی به بهره برداری رسید و رسیدن مترو به پرند تنها معطل ۱۹ کیلومتر بود که با پیگیری های دولت سیزدهم و شخص رئیس‌جمهور این مهم بالاخره به نتیجه رسید.

متروی پرند بعد از متروی کرج و هشتگرد، سومین متروی اقماری تهران است که بر اساس برنامه ریزی های انجام شده، قرار است در امتداد ایستگاه متروی شاهد، به خط یک متروی تهران متصل شود و آنگونه که روابط عمومی شرکت مترو اعلام کرده قرار است سه رام قطار ۷ واگنه در این خط فعالیت کند.

متروی پرند برای رسیدن به ایستگاه پایانی راه دور و درازی را از سر گذرانده. از عدم تأمین درست منابع مالی تا تعلل در برق رسانی و تحویل یک زمین به عنوان معوض طلب های پیمانکار که نهایتا هم با ورود رئیسی رئیس جمهور این مشکلات حل شد، بگونه ای که ۱۷ آذرماه سال گذشته رئیس جمهور در حاشیه سفرهای استانی خود از روند احداث خط متروی پرند بازدید کرد و با ارائه سه دستور خواهان تسریع در عملیات احداث متروی پرند شد و دستور دادند تا در زمینه اختصاص زمین، حل مشکل نقدینگی و پست برق متروی پرند تسهیل گری شود که با ورود رئیس جمهوری، مشکلات متروی پرند آرام آرام مرتفع شد و حال چند روزی است که برق نیروگاه مجاور خط مترو نیز به این خط متصل شده است.

متروی پرند بعد از متروی کرج و هشتگرد، سومین متروی اقماری تهران است که بر اساس برنامه ریزی های انجام شده، قرار است در امتداد ایستگاه متروی شاهد، به خط یک متروی تهران متصل شود و آنگونه که روابط عمومی شرکت مترو اعلام کرده قرار است سه رام قطار ۷ واگنه در این خط فعالیت کند.

با اتصال برق پایدار به خط متروی پرند حالا افتتاح این خط به ایستگاه پایانی رسیده و حالا آنگونه که سخنگوی هیات دولت اعلام کرده براساس برنامه ریزی های صورت گرفته فردا (پنجشنبه) متروی پرند بعد از ۱۸ سال وقفه توسط رئیس جمهور افتتاح خواهد شد.

پایان/*

اندیشه معاصر را در روبیکا دنبال کنید.

برای عضویت در کانال بله اندیشه معاصر کلیک کنید.

برای عضویت در کانال تلگرامی اندیشه معاصر کلیک کنید.

مطالب مرتبط

آخرین اخبار