۲۳:۲۵ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۱

سیاسی

اگر قرار است جنگ شود، زمین کارزار ما تل آویو است تهران نه

در موقع جنگ ایران و اسرائیل میدان جنگ کدام قسمت است؟

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر، در این روز های پر تنش جنگی مردم به فکر این هستند جنگ در کدام بخش اتفاق می افتد که با گفته رهبر معظم انقلاب اسلامی این جنگ در تل آویو است نه تهران. برای با خبر شدن از جزئیات بیشتر اندیشه معاصر را تا انتها دنبال کنید و نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

زمین کارزار ما تل‌آویو است، تهران نه (شعر محمدحسین ملکیان)

یکایک سر شکست آن روز اما عهد و پیمان نه

غم دین بود در اندیشه مردم، غم نان نه

شبی ظلمانی و تاریک حاکم بود بر تهران
به لطف حضرت خورشید اما بر خراسان نه

کبوترهای گوهرشاد بودیم و صدای تیر
پریشان کرد جمع یکدل ما را، پشیمان نه

سراسر، صحن از فوج کبوترها چنان پر شد
که چندین بار خالی شد خشاب آن روز و میدان نه

یکی فریاد می‌زد شرمتان باد آی دژخیمان!
به سمت ما بیندازید تیر، اما به ایوان نه

یکی فریاد سر می‌داد بر پیکر سری دارم
که آن را می‌سپارم دست تیغ و بر گریبان نه

برای او که کشتن را صلاح خویش می‌داند
تفاوت می‌کند آیا جوان یا پیر؟ چندان نه

دیانت بر سیاست چیره شد، آری جهان فهمید
رضاجان است شاه مردم ایران، رضاخان نه!

کلاه پهلوی هم کم‌کم افتاد از سر مردم
نرفت اما سر آن ها کلاه زورگویان، نه!

گذشت آن روزها، امروز اما بر همان عهدیم
نخواهد شد ولی این‌بار جمع ما پریشان، نه!

به جمهوری اسلامی ایران گفته‌ایم “آری”
به هرچه غیر جمهوری اسلامی ایران: “نه”

کجا دیدی که یک مظلوم تا این حد قوی باشد
اگرچه قدرت ما می‌شود تحریم، کتمان نه

دفاعِ از حرم یعنی قرار جنگ اگر باشد
زمین کارزار ما تل‌آویو است، تهران نه!

جنگ

جنگ

سخن رهبری درباره این شعر

«عزیزان من! شعر یکی از هنرهای اثرگذار است؛ یک خصوصیّاتی در شعر هست که در بسیاری از هنرهای دیگر نیست. خب بعضی از هنرها در بخش دیگری و به نوع دیگری خیلی اثرگذارند – مثل سینما، مثل تئاتر و از این قبیل – امّا شعر یک جور دیگری اثرگذار است. شعر بایستی جریان‌سازی بکند؛ یعنی مجموعه‌ شاعر کشور باید جوری شعر را در فضای هنری کشور و فضای شعری کشور تنظیم بکنند و تولید بکنند و خلق بکنند و تکثیر بکنند که بتواند مسائل مهم و مورد ابتلاء کشور را گفتمان‌سازی کند و جریا‌ن‌سازی کند. فرض بفرمایید راجع به مسئله‌ عدالت، مسئله‌ مقاومت، مسئله‌ اخلاق…خوشبختانه در تاریخ شعر ما، در این زمینه خیلی حرف هست، خیلی اشعار عالی سروده شده و این گفتمان‌سازی باید ادامه پیدا کند؛ همچنین در زمینه‌های گوناگون که عرض کردم؛ مثل مقاومت، مثل همین مسائلی که امشب در چند شعر بود و موضوعات مهمّی بود…شعر بایستی در زمینه‌ جدّیّت و کوشندگی و انضباط در عمل و ژرف‌نگری در اندیشه و استحکام در هویّت و مجاهدت در برابر دشمن، فعّال باشد.»
(بخشی از بیانات رهبر انقلاب
در دیدار با شاعران انقلاب در نیمه رمضان سال ۱۳۹۷)

آقای ملکیان از فعالیت این روزهایتان بگوئید؟

محمدحسین ملکیان متولد پنج تیر ۱۳۶۴ اصفهان هستم. فارغ التحصیل کارشناسی مکانیک دانشگاه آزاد اسلامی واحد خمینی شهر اما شغلم متاسفانه یا خوشبختانه با شعر ارتباطی ندارد.

اغلب در جشنواره‌هاه نام شما در فهرست برگزیدگان دیده می‌شود، هدفتان همین است؟ یعنی در حوزه شعر برجسته بودن؟

رتبه‌های زیادی به دست آورده‌ام. بیش از دویست رتبه استانی و ملی و بین المللی. از جشنواره بین‌المللی فجر تا شعر و داستان جوان سوره و انقلاب. از معرفی شدن به عنوان جوان برتر ایرانی توسط وزارت ورزش و جوانان تا انتخاب شدن بعنوان مولف برگزیده. اما این رتبه‌ها نمی‌تواند برای من راضی کننده باشد. من به دنبال هدف بزرگتری هستم.

چه هدفی؟

اضافه کردن یک سطر به ادبیات ایران.

از شب شعر دیدار با رهبری برایمان بگویید. چندبار تاکنون در آن جلسه حضور داشته‌اید.

سه بار. دومین بار بود شعر خواندم. برای من جلسه بسیار خوبی است. نه بخاطر شعرهایش، نه بخاطر افطاری و نه بخاطر اعتبار و شهرتش؛ فقط بخاطر دیدار شخص آقا، شاید یک عده که این متن را می‌خوانند من را متهم به خیلی چیزها کنند اما من اعتقاد قلبی‌ام را گفتم. شخص رهبری را دوست دارم. با ایشان احساس راحتی می‌کنم. در این دوبار که شعرخواندم ذره‌ای استرس نداشتم و این گواه علاقه من به ایشان است.

در صحبت‌های‌تان گفتید شاید شما را بخاطر ابراز علاقه به خیلی چیزها متهم کنند. مثلا چه چیزهایی؟

صریح و راحت باشیم؟

بله. حتما بفرمائید.

واکنش بعضی‌ها را در فضای مجازی نسبت به شعر من دیده‌اید؟ متهم به چاپلوسی و دامن زدن به آتش جنگ و تامین مالی شدن بواسطه شعرخوانی در بیت و هزار چیز دیگر شده‌ام. باور کنید بعد از انتشار کلیپ شعرخوانی‌ام، بعضی کامنت‌ها را که در صفحه خبرگزاری‌ها یا جاهای دیگر می‌خواندم خنده‌ام می‌گرفت. با بعضی کامنت‌ها گریه کردم.

از خنده‌دارهایش بگویید؟

یکی نوشته بود با این شعر وام ازدواجش جلو افتاد! در حالی که من بیش از پنج سال است ازدواج کرده‌ام و خدای من شاهد است به چه بدبختی وام ازدواجم را گرفتم. یا مثلا یکی نوشته بود من این را می‌شناسم، این خودش آقازاده است! دیگری نوشته بود با این شعر یک میلیارد به جیب زد!

اهانت‌های بسیاری نسبت به خودم و خانواده‌ام برخی‌ها روا داشتند، واقعا جای تاسف داشت که بگذریم، پیام های خصوصی زیادی دریافت کردم. البته الحمدلله تعداد تبریک ها و تحسین‌ها خیلی بیشتر بود. اما بودند حرف هایی که دلم را به درد آوردند. جا دارد از دوستانی که حمایت کردند علی الخصوص بچه‌های اصفهان تشکر کنم، که اگر حمایت آن‌ها نبود دوستانی حتی سعی داشتند هجو بنویسند و…

خب به نظرتان دلیل این جبهه‌گیری‌ها چیست؟

خیلی چیزها. شاید عده‌ای با خود من مشکل دارند، عده‌ای ناراحتند که چرا آن‌ها دعوت نمی‌شوند. عده‌ای با فلان شخص مسئول در برگزاری شب شعر و انتخاب شاعران مشکل دارند. عده‌ای تعریفی از آزادی دارند و همه را ملزم به زندگی بر اساس آن تعریف می‌کنند بدون اینکه ذره‌ای فکر کنند این خواسته شان با تعریفی که خودشان داده‌اند منافات دارد. عده‌ای می‌گویند در شعرخوانی‌ها پارتی بازی می‌شود. همه این‌ها که با به جا یا نابجا بودنش کاری نداریم در جبهه گیری‌ها موثر است. از طرفی تبلیغات و ضدتبلیغات دشمن، شایعه پراکنی‌های فضای مجازی، تلاش براندازها و … باعث تحریک اذهان عمومی می شود و اگر بخواهیم با هم صادق باشیم از یک طرف شرایط اقتصادی جامعه، برملا شدن بعضی رانت‌ها، مشاهده نفاق در گفتار و عمل بعضی دولتمردان و رجال و بعضی بی عدالتی‌ها مردم را ناراحت کرده است. این ها همه با هم یکی می‌شوند و هر جا که شد سر باز می‌کنند. که البته اشتباه است. بی انصافی است که همه مشکلات را یکجا حساب کنیم و هر حرفی یا مطلبی که می‌شنویم چشم بسته بپذیریم و همواره عینک بدبینی به چشم داشته باشیم. مشکلات هرچه هم باشند باید در سایه نظام و اتحاد حل شوند و هیچ کس به اندازه خود مردم در بوجود آمدن و حل شدن آن‌ها سهیم و تاثیرگذار نیست.

خلاصه این می‌شود که طرف هنوز شعر من را نشنیده دست به سلاح دشنام می‌برد. در حالی که من یک حادثه دلخراش تاریخی را بازگو کرده‌ام.

خب، پاسخ شما برای این دسته از مخاطبین چیست؟

طی این چند روز با بعضی‌شان در فضای مجازی و حقیقی صحبت کردم.
در جواب آن‌ها که ناراحتند چرا من در بیت حضور داشته‌ام باید عرض کنم به اعتقاد قلبی‌ام لبیک گفته‌ام. بار اول نبوده که به دیدار آقا می‌رفتم و انشاالله بار آخر هم نیست. بیش از شصت درصد محتوای چهار تالیف من آیینی و دفاع مقدس است. نمی‌خواهم ادای آدم‌های انقلابی را در آورم، اما خیلی‌ها ادای انقلابی و یا مذهبی بودن دارند اما در عمل بر خلاف این عمل می‌کنند نخواستم و نتوانستم پشت اعتقاداتم را خالی کنم.
جنگ و انقلاب در خانه پدری من اتفاق افتاده است و من کاری جز عقیده‌ام انجام نداده‌ام.
لذا با احترام به مخاطبین موافق و مخالفم از آن‌ها می‌خواهم همه چیز را با هم اشتباه نگیرند. مذهبی‌ها بدانند اگر خدشه‌ای به نظام وارد شود هیچ تضمینی وجود ندارد که به ساحت مقدس امام رضا علیه السلام توهینی نشود.
عده‌ای با بیت آخر شعر مشکل داشتند و بنده را به جنگ افروزی متهم کردند در حالی که بیت آخر می‌گوید اگر بنای جنگ باشد ما در زمین خودمان نخواهیم جنگید و این کاملا منطقی ست. ما جنگ را تجربه کرده‌ایم. جنگ خانمان سوز است. دنبال راه انداختن جنگ هم نیستیم اما قطعا اگر پای مان را به جنگ بکشند در خانه نمی‌جنگیم که تلفات جانی و مالی‌مان سر به فلک بکشد. ما از حرم‌ها دفاع کردیم و جوانان مان را به عراق و سوریه فرستادیم که پای داعش به ایران باز نشود.

عجیب است که عده ای این دو دو تا چهارتا را متوجه نمی‌شوند. اگر بدانیم اگر خدشه‌ای به نظام وارد شود چقدر ضرر می کنیم تا پای جان پشت این نظام می‌ایستیم. ایران با همه جای دنیا تفاوت دارد. تاریخ گواه است.

با این تفاسیر و پس از شعرخوانی در بیت از این پس صرفا با اشعار انقلابی محمدحسین ملکیان مواجه خواهیم بود؟

خیر. من صرفا شاعر انقلابی نخواهم بود و نبوده‌ام. همانطور که پس از دو دیدار قبل نشان دادم. من در هر فضایی نیاز باشد می‌نویسم. از عاشقانه گرفته تا آیینی. از انقلابی گرفته تا اجتماعی. شاعر نباید تک بعدی باشد. من اعتقاداتم را می‌نویسم. مثل همیشه.

 

پایان/*

اندیشه معاصر را در ایتا، روبیکا، پیام رسان بله و تلگرام دنبال کنید.

 

مطالب مرتبط