امیر قلعه نویی در دو راهی بزرگ؛ تغییر نسل در تیم ملی ایران یا ادامه کار با بازیکنان کی‌روش؟! تیم ملی فوتبال ایران

امیر قلعه نویی امروز با نسلی از بازیکنانی مواجه است که در دوران مربیگری کی روش، ویلموتس و اسکوچیچ وارد تیم ملی شدند

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه، جلال چراغپور کارشناس باتجربه فوتبال ایران، درباره وضعیت تیم ملی با حضور امیر قلعه نویی می گوید؛ «اگر شما جام ملت‌های آسیا را پله موفقیت در جام جهانی کنید، ۱۰ سال مربی تیم ملی ایران خواهید بود. اگر نوع نگرش این باشد که با باقی مانده سه مربی یعنی کی‌روش، ویلموتس و اسکوچیچ و باز هم کی‌روش قهرمان جام ملت‌ها شویم، واقعا کار بزرگی است؛ اگر بشود چه می‌شود!»

همان طور که می دانید ماجرای تغییر نسل در تیم ملی، یکی از اتفاقات مهم در فوتبال هر کشوری است. ۱۰ سال قبل زمانی که کارلوس کی روش هدایت تیم ملی را بر عهده گرفت، این تغییر نسل به صورت آهسته و نرم انجام شد؛ تا جایی که اسکلت تیم ملی پس از جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل، تغییر پیدا کرد.

حالا قلعه نویی با نسلی از بازیکنانی مواجه است که در دوران مربیگری کی روش، ویلموتس و اسکوچیچ وارد تیم ملی شدند؛ بازیکنانی که اگرچه حضورشان بسیار مغتنم بود اما نه در آسیا، جام گرفتند و نه موفق به صعود از گروه ایران در جام جهانی شدند.

قلعه نویی بی تردید با دیدگاه و پلن قهرمانی در جام ملت های آسیا، روی نیمکت تیم ملی می نشیند و یک نگاه کارشناسی این است که او حتی با همین نسل فعلی و تغییرات اندکی که در لیست تیم ملی مشاهده شده، باید برای قهرمانی در جام ملت های آسیا توانایی بردن این تیم ها را داشته باشد؛ ژاپن، کره جنوبی، عربستان، استرالیا، ازبکستان، عمان و …

سوال این است که اولا آیا چنین اتفاقی رخ خواهد داد؟ در ثانی اگر در جام ملت ها، یک ناکامی دیگر را تجربه کنیم، آیا با همین نسلی فعلی می توانیم به جام جهانی بعدی امیدوار باشیم؟ یادآوری می کنیم که پروسه صعود به جام جهانی هم نباید فراموش شود؛ چرا که در این سال ها آنقدر ساده به جام جهانی صعود کرده ایم که یادمان رفته بسیاری از تیم های آسیایی، حسرت موقعیت فوتبال ایران را می خورند.

همان طور که ملاحظه می کنید هدایت تیم ملی چه با قلعه نویی چه با هر مربی دیگری، سخت و طاقت فرساست و برای ادامه کار، باید شیوه ای مناسب را در پیش گرفت. باید ببینیم قلعه نویی چقدر شهامت ریسک دارد و همچنین او تا چه اندازه از سوی مدیران فوتبال ایران حمایت می شود…

پایان*/

اندیشه معاصر را در روبیکا دنبال کنید.

برای عضویت در کانال بله اندیشه معاصر کلیک کنید.

برای عضویت در کانال تلگرامی اندیشه معاصر کلیک کنید.