۲۲:۰۸ - ۱۴۰۳/۰۱/۰۵

اجتماعی

امروز چه روزی است ؟ | تاریخ امروز به شمسی و قمری

تاریخ مفهومی انتزاعی است که دست کم دو معنا از آن استخراج می‌شود: گاه ناظر به وقایع گذشته و گاه معطوف به مطالعه و بررسی وقایع است

امروز چه روزی است ؟ | تاریخ امروز به شمسی و قمری

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر، تاریخ یکی از مهم ترین اصل ها است که با تقویم میتوانیم آن را یاد آور باشیم و با توجه به آن رویداد آن روز را در سال های پیشین متوجه شویم. برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاهده تقویم امروز  اندیشه معاصر را دنبال کنید و نظرات خود را با ما در میان بگذارید

چرا باید بدانید امروز چندمه؟

 

چون باید تاریخ امروز را بدانید تا بهتر برنامه‌ریزی کنید. مثلا:

وقتی بدانید امروز چندمه می‌توانید حساب کنید چند روز دیگر حقوق می‌گیرید!وقتی بدانید امروز چندمه می‌فهمید چند روز دیگر به مسافرت خواهید رفت!باید بدانید امروز چندمه تا متوجه شوید تولد دوستاتتان چه روزی است!وقتی بدانید امروز چندمه می‌توانید برای تحویل پروژه‌هایتان بهتر برنامه‌ریزی کنید و با این کار مدیرتان از شما راضی خواهد شد!با دانستن تاریخ امروز متوجه می‌شوید چند روز تا شروع امتحانات فاصله دارید و برای درس خواندن بهتر برنامه‌ریزی می‌کنید!شما باید تقویم داشته باشید تا ببینید در چه روزی از چه ماهی از سال هستید و هم اکنون در کدام فصل قرار دارید! وقتی بدانید مثلا اگر در ماه آبان به سر ببرید، برای خوش گذراندن در برف زمستان پالتو، شال‌گردن و کلاه می‌خرید.مطلع بودن از زمان و تاریخ به شما کمک می‌کند برای مدیریت هزینه‌ها و پرداخت قبوض خود هوشمندانه‌تر عمل کنید. یعنی حواستان را بیشتر به دخل‌و‌خرجتان جمع کنید و قسط خود را به‌موقع پرداخت کنید!همه کارها را به لحظه آخر نمی‌اندازید؛ زیرا شما فردی به‌روز و منظم هستید.اگر اهل برنامه‌ریزی هفتگی، ماهانه و سالانه باشید، با دانستن تاریخ امروز میزان دستیابی به اهدافتان را بهتر اندازه‌گیری خواهید کرد.اگر قرار باشد جشن و مهمانی بزرگی بگیرید، با دانستن تقویم می‌توانید بهترین روز را برای مهمانی‌ها انتخاب کنید!اگر در روزی مناسبت خاصی وجود داشته باشد در تقویم آن روز نوشته شده است. وقتی بدانید امروز چندمه، در کنارش، مناسبت آن روز را نیز خواهید دانست.

تقویم

تاریخ امروز

خورشیدی:
یکشنبه، ۵ فروردین ۱۴۰۳ ۱۴۰۳/۰۱/۰۵
میلادی:
Sunday, March 24, 2024 2024-03-24
قمری:
الأحد‬، ١٣ رمضان ١۴۴۵ ۱۴۴۵/۰۹/۱۳

مناسبت های فروردین ۱۴۰۳

چهارشنبه ۱ فروردین جشن نوروز/جشن سال نو
چهارشنبه ۱ فروردین روز جهانی شادی
پنجشنبه ۲ فروردین عیدنوروز
پنجشنبه ۲ فروردین روز جهانی نوروز
جمعه ۳ فروردین عیدنوروز
شنبه ۴ فروردین عیدنوروز
شنبه ۴ فروردین روز جهانی هواشناسی
دوشنبه ۶ فروردین روز امید، روز شادباش نویسی
دوشنبه ۶ فروردین زادروز اَشو زرتشت، اَبَراِنسان بزرگ تاریخ
سه‌شنبه ۷ فروردین ولادت امام حسن مجتبی علیه السلام
چهارشنبه ۸ فروردین روز جهانی تئاتر
جمعه ۱۰ فروردین جشن آبانگاه
جمعه ۱۰ فروردین شب قدر
شنبه ۱۱ فروردین ضربت خوردن حضرت علی علیه السلام
یکشنبه ۱۲ فروردین روز جمهوری اسلامی
دوشنبه ۱۳ فروردین جشن سیزده به در
دوشنبه ۱۳ فروردین شهادت حضرت علی علیه السلام
سه‌شنبه ۱۴ فروردین شب قدر
جمعه ۱۷ فروردین سروش روز،جشن سروشگان
یکشنبه ۱۹ فروردین روز جهانی بهداشت
یکشنبه ۱۹ فروردین فروردین روز،جشن فروردینگان
چهارشنبه ۲۲ فروردین عید سعید فطر
پنجشنبه ۲۳ فروردین تعطیل به مناسبت عید سعید فطر
پنجشنبه ۲۳ فروردین روز دندانپزشک
شنبه ۲۵ فروردین روز بزرگداشت عطار نیشابوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین روز ارتش جمهوری اسلامی ایران
پنجشنبه ۳۰ فروردین روز علوم آزمایشگاهی، زاد روز حکیم سید اسماعیل جرجانی

گاه‌شماری در ایران

آغاز تقویم با شروع دوره تاریخی و زندگی اجتماعی و کشاورزی بشر و نیاز او برای تعیین زمانبندی کشاورزی است. تقویم قمری با استفاده از اهله ماه نخستین تقویم مدون بشریست. سپس تقویم خورشیدی-قمری و آنگاه تقویم خورشیدی روی کار آمده است.

سابقه استفاده از تقویم با توجه به ثبت اهله ماه به ۳۰٬۰۰۰ سال می‌رسد. مصریان از ۴۲۴۱ قبل از میلاد اولین اقوامی بودند که از تقویم خورشیدی ۳۶۵روزه استفاده نمودند و بابلیان اولین قومی که سال را براساس دوازده ماه ۳۰روزه تعریف کرده‌اند. اقوام بابلی بعد از گذشت چند سال هر وقت متوجه می‌شدند که اختلاف تقویم‌شان با چهار فصل زیاد شده به تقویم خود یک یا چند ماهی اضافه می‌کردند. که شکل نسبتاً تکامل یافته آن هر شش سال یکماه اضافی بود. ژولیوس سزار در سال ۴۵ قبل از میلاد به پیشنهاد ستاره شناسی یونانی تقویم ژولینی را معرفی کرد. این تقویم براساس سال خورشیدی با طول ۳۶۵٫۲۵ روز بود.

سال ۳۶۵ روز بود و برای جبران کسر روز هر چهار سال یک روز به طول سال اضافه می شد (سال کبیسه). از آن پس تقویم میلادی مسیحی با مبدأ میلادی از آن بدست آمد که بعدها بوسیله تقویم گریگوری دقیقتر شد. پس از آن دقیقترین تقویم در احتساب کسر دقیق سال تقویم جلالی ایرانی (۴۷۱ قمری / ۱۰۷۹ میلادی) بوجود آمد که امروزه تقویم هجری خورشیدی برآمده از آن و در محاسبات ادامه آنست.

قدیمی ترین تقویم ایرانی تقویم فرس ۳۶۵ روزه با مبدا سال ۵۰۲۵ قبل از میلاد است که با تقویم باستانی مصر مشابه بود. تقویم دینی مسلمانان و یهودیان قمری است.

گاه‌شماری در ایران باستان

گاه‌شماری در دوران کهن در ایران معمولاً بر اساس خورشید انجام می‌گرفت. گاه‌شماری‌های نخستین ایران برگرفته از گاهشماری بابلی با سال ۱۲ماه سی روزه بوده که هر ۶سال یکبار ۱۳ماهه می‌شده‌است.

گاه‌شماری‌های ۳۶۵روزه برگرفته از گاه‌شماری باستانی مصری اند. گاه‌شماری در دوره هخامنشیان تغییراتی کرده و بصورت گاه‌شماری زرتشتی درآمد. در زمان اردشیر اول پادشاه ساسانی، تقویم ایرانی متاثر از گاه‌شماری ژولینی تغییراتی کرد و به آخر سال ۵ روز اضافه شد و در دوره یزدگرد سوم هم اصلاحاتی در آن انجام شد.

پس از ورود اسلام به ایران و تسلط اعراب، گاه‌شماری قمری جایگزین گاه‌شماری خورشیدی شد. اما با توجه به نقص‌های گاه‌شماری قمری اسلامی و برای تعیین سال فصلی و مالی جهت زمان پرداخت مالیات کشاورزان، تقویم خورشیدی (ازجمله: تقویم خراجی) کاربرد داشت اما از مبدأ حقیقی آن گاه تا دوماه عقب می‌افتاد.

گاه‌شماری هجری قمری

تقویم هجری قمری در تاریخ ایران پس از اسلام تاکنون کاربرد دارد و تا پیش از مشروطیت مهمترین تقویم معمول ایرانیان بوده‌است.

 

پایان/*

اندیشه معاصر را در ایتا، روبیکا، پیام رسان بله و تلگرام دنبال کنید.

 

مطالب مرتبط

آخرین اخبار