۱۳:۳۹ - ۱۴۰۲/۰۴/۱۷

امروز؛ واریز مرحله اول سود سهام عدالت ۶۰۰ هزارتومانی سال ۱۴۰۲/ شروع ثبت نام دریافت سود ۱۰ میلیونی سهام عدالت/ جزئیات تخصیص سهام عدالت به متولدین ۱۴۰۱ مشخص شد

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر، سازمان خصوصی سازی با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد: با عنایت به مصوبه شورای عالی بورس مبنی بر واریز باقیمانده سود سهام عدالت نزد این سازمان به حساب شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه، بد...

امروز؛ واریز مرحله اول سود سهام عدالت ۶۰۰ هزارتومانی سال ۱۴۰۲/ شروع ثبت نام دریافت سود ۱۰ میلیونی سهام عدالت/ جزئیات تخصیص سهام عدالت به متولدین ۱۴۰۱ مشخص شد

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر، سازمان خصوصی سازی با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد: با عنایت به مصوبه شورای عالی بورس مبنی بر واریز باقیمانده سود سهام عدالت نزد این سازمان به حساب شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه، بدین وسیله به آگاهی کلیه سهامداران محترم می رساند، «سود عملکرد شرکتهای غیربورسی مربوط به سالهای ۱۳۹۸، ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ » و همچنین «باقیمانده سود تخصیص داده نشده مربوط به سنوات قبل از آزادسازی(قبل از ۱۳۹۹)» جهت واریز به حساب سهامداران محترم سهام عدالت به حساب شرکت مذکور واریز شده است.

بنابراین شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه همزمان با واریز مرحله دوم سود سهام مربوط به عملکرد سال ۱۴۰۰ شرکتهای بورسی سهام عدالت، سود سهام نزد این سازمان را نیز به حساب سهامداران محترم واریز خواهد نمود.

بر این اساس از کل مبلغ واریز شده توسط شرکت مذکور، مبلغ ۲۵۵ هزار تومان برای سهامداران یک میلیون تومانی و مبلغ ۱۳۵ هزار تومان برای سهامداران ۵۳۲ هزار تومانی، مربوط به سود واریز شده توسط سازمان خصوصی سازی می باشد.

مدیرعامل شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار گفت: سهام عدالت به عنوان توثیق استفاده می‌شود و در حال حاضر افراد با توثیق سهام عدالت از بانک‌ها وام می‌گیرند. دو بانک ملی و تجارت با توثیق سهام عدالت تسهیلات ارائه می‌دهند.

مرداد ماه سال گذشته سامانه توثیق الکترونیک (هوشمند ستاره) راه‌اندازی شد و قرار بر این شد که سهامداران بتوانند با ارزش سهام خود تسهیلات دریافت کنند و در واقع سهام آنها، وثیقه وام بانکی شود و حتی فراتر از آن، امکان صدور قرار وثیقه سهام برای دستگاه‌های قضایی فراهم شود اما با گذشت یک سال از راه‌اندازی این سامانه اما همچنان بانک‌ها تمایلی برای توثیق سهام ندارند در حالی که قرار بود سهام عدالت هم نقش وثیقه را داشته باشند تا دارندگان آن از وام بانکی استفاده کنند.

«محمد باغستانی» مدیرعامل شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه (سمات) درباره همکاری بانک‌ها با سامانه ستاره برای وثیقه قرار دادن سهام و پرداخت تسهیلات با این وثیقه اظهار داشت: در حال حاضر بسیاری از بانک‌ها در حال مذاکره برای استفاده از این سامانه هستند و برخی از بانک‌ها هم از این توثیق استفاده می‌کنند.

وی با بیان اینکه حتی بانک‌های خصوصی هم برای به کارگیری سامانه ستاره و استفاده از این امکان در حال مذاکره هستند، گفت: برخی از بانک‌ها در حال پیاده سازی این سرویس در سامانه‌های خود هستند. اما اینکه از لحاظ کسب و کار این امکان چقدر ارزنده و جذاب است و بانک‌ها با چه مدلی این سرویس و خدمات را پیاده سازی کنند، به سیاست‌های خود آن بانک مربوطه برمی‌گردد.

مدیر عامل شرکت سپرده‌گذاری مرکزی ادامه داد: در حال حاضر جمعیت قابل توجهی از مشتریان حقیقی و حقوقی البته به ویژه حقوقی‌ها خواستار استفاده از این سرویس هستند و این می‌تواند ابزار خوبی برای بانک‌ها محسوب شود.

باغستانی در پاسخ به این سوال که برای وثیه گذاشتن سهام، ارزش این سهام باید چقدر باشد و کف ارزشی چقدر در نظر گرفته شده، تاکید کرد: برای ارزش سهام در سامانه توثیق کفی در نظر گرفته نشده و حداقل ارزش با توجه به استراتژی بانک‌ها تعیین می‌شود که بر اساس آن برای رقم مشخصی از تسهیلات چه میزان سهام برای وثیقه در نظر بگیرد و قاعدتا رقم برای هر ۳۰ بانک متفاوت از یکدیگرخواهد بود و هر بانک برای هر وامی، عددی خاصی از ارزش سهام در نظر می‌گیرد.

 

مدیر عامل شرکت سپرده‌گذاری مرکزی همچنین درباره امکان استقاده از توثیق سهام عدالت هرچند که ارزش آن عدد قابل توجهی نیست، گفت: سهام عدالت به عنوان توثیق استفاده می‌شود و در حال حاضر افراد با توثیق سهام عدالت از بانک‌ها وام می‌گیرند. دو بانک ملی و تجارت با توثیق سهام عدالت تسهیلات ارائه می‌دهند که البته از منظر سیاست‌های اقتصادی که وزارت اقتصاد تکلیف می‌کند، وام‌های تکلیفی با توثیق سهام عدالت به دارندگان این سهام از سوی این دو بانک داده می‌شود.

جزئیات تخصیص سهام عدالت به متولدین ۱۴۰۱ مشخص شد

رییس مرکز نظارت بر صندوق‌های سرمایه‌گذاری سازمان بورس ضمن تشریح جزئیات نحوه تخصیص سهام به متولدین ۱۴۰۱ اظهار کرد: «نخستین صندوق‌های سهامی که در سال ۱۳۸۷ تأسیس شدند، ۵۰۰ تا ۶۰۰ برابر بازدهی داشته‌اند، این سود در هیچ بازاری اتفاق نیفتاده است.»

«علی اکبر ایرانشاهی» درباره تخصیص سهام به متولدین سال ۱۴۰۱ اظهار کرد:

برخی مشوق‌های فرزندآوری در قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت مصوب سال ۱۴۰۱ ذکر شده بود که یکی از آن‌ها تخصیص یونیت صندوق‌های در سهام یا سهامی (ETF) به متولدین سال ۱۴۰۱ به بعد است. در همین راستا به متولدین ۱۴۰۱ مبلغ ۱ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان جهت خرید واحد‌های سرمایه‌گذاری صندوق‌های در سهام قابل معامله در بورس تخصیص داده شده است.

جزئیات تخصیص سهام عدالت به متولدین ۱۴۰۱ مشخص شد

وی درباره سازوکار تخصیص واحد سرمایه‌گذاری صندوق گفت: «در ابتدا، ولی قانونی باید به سامانه درگاه خدمات ملی دولت هوشمند وارد شود. پیش از ورود والدین، ثبت احوال اطلاعات متولدین ۱۴۰۱ را به سامانه داده است. والدین صرفاً باید خود را احراز هویت کنند و سپس درخواست خریدشان را ثبت کنند. این تخصیص فقط و فقط در حوزه صندوق‌های در سهام یا سهامی صورت می‌گیرد. سازمان بورس و اوراق بهادار به صورت ماهانه فهرست همه صندوق‌های در سهام ETF را به همراه بازده یک ماهه، سه ماهه و شش ماهه و سالانه به سامانه مذکور ارسال می‌کند.»

ایرانشاهی با بیان اینکه والدین خودشان باید صندوق را انتخاب کنند، اظهار کرد:

سازوکار خرید یونیت صندوق کاملا الکترونیک است و والدین باید بر اساس اطلاعاتی که سازمان بورس منتشر کرده است و تحقیقات خودشان تصمیم بگیرند که یونیت کدام صندوق را بخرند.

سهام عدالت

تخصیص سهام عدالت به متولدین ۱۴۰۱

رییس مرکز نظارت بر صندوق‌های سرمایه‌گذاری سازمان بورس ادامه داد: «در کنار نام صندوق و نام مدیر صندوق اطلاعات بازدهی صندوق‌ها درج شده است. در ادامه درخواست والدین از سوی درگاه مزبور به بانک ملی یا پست بانک ارسال می‌شود تا برای نوزاد حساب افتتاح شود. سپس حساب مزبور از طریق خزانه‌داری وزارت اقتصاد تامین اعتبار شده و درخواست به کارگزاری بانک ملی جهت خرید یونیت صندوق ارسال می‌شود، شرکت کارگزاری بانک ملی پس از دریافت کامل اطلاعات، اقدام به خرید یونیت صندوق نموده و اطلاعات آن را جهت توثیق به شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اعلام می‌کند.»

وی افزود: صندوق‌های تخصیص داده شده تا ۲۴ سالگی فرد امکان فروش ندارد مگر اینکه فرد ازدواج کند یا مرحوم شود.

جزئیات تخصیص سهام عدالت به متولدین ۱۴۰۱ مشخص شد

ایرانشاهی تاکید کرد: «اولین صندوق‌های سهامی که در سال ۱۳۸۷ تأسیس شدند، ۵۰۰ تا ۶۰۰ برابر بازدهی داشته‌اند. این سود در هیچ بازاری اتفاق نیفتاده است. سود این صندوق‌ها برای خانوار‌ها ملموس خواهد بود؛ چرا که تا ۲۴ سال امکان فروش ندارند. این اتفاق آموزشی برای سرمایه‌گذاری بلند مدت است.»

رییس مرکز نظارت بر صندوق‌های سرمایه‌گذاری سازمان بورس در پاسخ به پرسشی درباره جاماندگان ثبت‌نام طرح مذکور گفت:

سازوکار این موضوع به وزارت امور اقتصادی و دارایی مربوط است.

پایان/*

اندیشه معاصر را در روبیکا دنبال کنید.

برای عضویت در کانال بله اندیشه معاصر کلیک کنید.

برای عضویت در کانال تلگرامی اندیشه معاصر کلیک کنید.

مطالب مرتبط

آخرین اخبار