طحان نظیف ادامه داد: یکی از نکات کلی ما راجع به جداول کلی بودجه که براساس ماده ۱۸۲ قانون آیین نامه داخلی به ضمیمه باید ارسال می‌شد که ما این جداول کلی را نداشتیم ایراد اصل ۵۲ را نسبت به لایحه داشتیم.

سخنگوی شورای نگهبان خاطرنشان کرد: نکته کلی دوم این است که برای ما مهم است میان منابع و مصارف تراز وجود داشته باشد، بالاخره منابعی مدنظر است و تعهداتی وجود دارد که این ها باید تراز باشند. درخصوص تعدیه بدهی دولت به سازمان تامین اجتماعی یا بودجه دفاعی، درخصوص افزایش بعضی از مزایا یا درخصوص بودجه برخی وزارتخانه ها ما نسبت به اصل موضوع نکته‌ای نداریم به شرط اینکه منابع تأمین شود، در صورت درنظر گرفتن منابع ما درخصوص‌ اصل موضوع مساله‌ای نداریم.

دائما اخباری درباره متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان منتشر می‌شود. اخباری که بعضا کلی گویی است. به بهانه صحبت‌های اخیر سخنگوی کمیسیون تلفیق برنامه هفتم توسعه درباره این موضوع، ابعاد متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان را در این گزارش مورد بررسی قرار گرفته است.

طحان نظیف گفت: نکته دیگر این بود که در جای جای متن لایحه بودجه به برنامه هفتم توسعه ارجاع داده شده بود، از آنجا که برنامه هفتم هنوز به تصویب نرسیده و نهایی نشده است برای ما مبهم بود که نسبت به متن غیرنهایی ارجاع داده شده است.

او در ادامه اظهار کرد: در بند س تبصره ۶ موضوع متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان را داشتیم که از محل افزایش یک درصدی مالیات بر افزوده درنظر گرفته شده بود؛ بنابراین مصوبه مجلس برای افزایش ۲۰ درصدی حقوق شاغلان و بازنشستگان برخلاف موازین شرع و قانون اساسی شناخته نشد

وام ازدواج به ۳۵۰ میلیون تومان افزایش پیدا کرد

سخنگوی شورای نگهبان در ادامه با اشاره به بررسی لایحه بودجه ۱۴۰۳، از مورد تایید قرار گرفتن افزایش وام ازدواج برای زوج‌ها و واگذاری زمین رایگان به خانواده‌های دارای چهار فرزند و بیشتر زیر ۲۰ سال خبر داد و عنوان کرد: افزایش وام ازدواج برای زوج زیر ۲۵ سال و زوجه زیر ۲۳ سال به ۳۵۰ میلیون تومان و برای سایرین ۳۰۰ میلیون تومان به تایید شورای نگهبان رسید.