۰۹:۳۸ - ۱۴۰۲/۰۶/۲۱

افزایش ۴۰ درصدی مستمری مددجویان بهزیستی و کمیته امداد/ آخرین جدول مستمری مددجویان کمیته امداد امروز سه شنبه ۲۱ شهریور ۱۴۰۲

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر، در آغازین روزهای سال قرار بر این بود که مستمری مددجویان ۴۰ درصد افزایش یابد، اما تنها ۲۰ درصد آن اجرا شد که موجب گلایه مددجویان شده بود و اکنون بیشتر از پنج ماه از این موضوع می گذرد، و روز ۲۰ شهری...

زمان واریز حقوق بازنشستگان کشوری۱۴۰۰ /sabasrm.ir صندوق بازنشستگی کشوری فیش حقوقی / افزايش 27 درصدي حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر، در آغازین روزهای سال قرار بر این بود که مستمری مددجویان ۴۰ درصد افزایش یابد، اما تنها ۲۰ درصد آن اجرا شد که موجب گلایه مددجویان شده بود و اکنون بیشتر از پنج ماه از این موضوع می گذرد، و روز ۲۰ شهریور ۱۴۰۲ وزیر کار به این انتظار پایان داد و خبر از اجرای افزایش ۴۰ درصدی مستمری مددجویان در شهریور ۱۴۰۲ داد که در این گزارش به شرح این موضوع پرداخته ایم.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از افزایش ۲۰ درصدی مستمری خانواده‌ های تحت پوشش کمیته امداد حضرت امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی از شهریور سال جاری خبر داد.

سیدصولت مرتضوی با اعلام این خبر اعلام کرد: پیرو دستور آیت‌الله رئیسی ریاست جمهوری و با تأمین اعتبار صورت گرفته از سوی سازمان برنامه و بودجه کشور، مستمری خانواده‌های تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی از شهریور امسال ۲۰ درصد افزایش می‌یابد.

وی با بیان اینکه در ابتدای سال ۲۰ درصد مستمری افزایش یافته بود، اظهار داشت: با افزایش ۲۰ درصد فعلی مجموع مستمری مددجویان نسبت به سال ۱۴۰۱ جمعا ۴۰ درصد افزایش می‌یابد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه برنامه‌های دولت مردمی برای تحقق عدالت اجتماعی در کشور دنبال می شود، گفت: خانوارهای تحت پوشش نهادهای حمایتی در اجرای طرح کالابرگ الکترونیکی نیز در اولویت بودند.

گذری بر خبرهایی از افزایش مستمری مددجویان

همانگونه که در خبرها گفته شده است مستمری مددجویان کمیته امداد و بهزیستی که در سال ۱۴۰۲ در یک مرحله ۲۰ درصد افزایش یافت، و با فشارهای تورمی بر مردم به صورت مداوم در حال رشد است، کمک‌های حمایتی از دهک های پایین دیگر کفاف کمک هزینه یک ویزیت را هم نمی‌دهد چه برسد به خرید کالاهای اساسی مانند گوشت و مرغ.

مستمری مددجویان بهزیستی یک نوع حمایت مالی دولت از این قشر است که در برنامه‌های توسعه‌ای پنجم و ششم به اهمیت افزایش آن در کاهش فقر مطلق تاکیدات فراوانی شده بود. برنامه‌های توسعه‌ای که هر کدام اگر به تنهایی به صورت کامل صورت می گرفت، اکنون مردم جامعه ایرانی با افزایش‌ها و فراز و نشیب‌های شوکه کننده روبرو نمی‌شدند. این در حالی است که مستمری مددجویان کمیته امداد و بهزیستی با افزایش اندک به اجرا در می‌آید که درصد گرانی برخی اقلام و کالاها به ۸۰ درصد هم می‌رسد.

افزایش ۴۰ درصدی مستمری مددجویان از ابتدای سال ۱۴۰۲ به تصویب رسید که به گفته معاون حمایت و سلامت خانواده کمیته امداد؛ ۲۰ درصد افزایش مستمری مددجویان انجام شده و افزایش ۲۰ درصدی باقی‌مانده با تلاش مدیران این سازمان‌ها به‌زودی همراه با مابه‌التفاوت آن به مددجویان پرداخت خواهد شد.

علی‌رغم تصویب افزایش ۴۰ درصدی مستمری مددجویان کمیته امداد و بهزیستی توسط مجلس شورای اسلامی برای سال ۱۴۰۲ با گذشت ۶ ماه از سال مستمری مددجویان تنها ۲۰ درصد افزایش یافته است و ۲۰ درصدی باقی‌مانده همچنان در بلاتکلیفی قرار داشت که روز گذشته تکلیف این موضوع روشن شد.

در اواخر سال گذشته مجلس شورای اسلامی با افزایش ۴۰ درصدی مستمری مددجویان دو نهاد حمایتی (کمیته امداد و سازمان بهزیستی) کشور موافقت و آن را در بودجه سنواتی (سال ۱۴۰۲) به تصویب رساند.

براساس خبر ها، سید مرتضی بختیاری؛ رئیس کمیته امداد امام خمینی(ره) در تاریخ ۲۳ اسفندماه سال ۱۴۰۱ از افزایش ۴۰ درصدی مستمری مددجویان کمیته امداد برای سال ۱۴۰۲ خبر داد و گفت: افزایش ۴۰ درصدی مستمری خانواده‌های تحت حمایت برای سال ۱۴۰۲ با تصویب مجلس شورای اسلامی عملیاتی می‌شود.

علی محمد قادری؛ رئیس سازمان بهزیستی کشور در تاریخ ۲۱ اردیبهشت‌ماه سال جاری نیز درباره افزایش مستمری مددجویان این نهاد اظهار کرد: هر ساله مستمری مددجویان با پیشنهاد دولت و تصویب در مجلس شورای اسلامی افزایش می‌یابد که امسال نیز مستمری جامعه مخاطب بهزیستی ۴۰ درصد براساس مصوبه مجلس شورای اسلامی افزایش یافته است که بعد از تصویب هیئت دولت و اطلاع به سازمان بهزیستی اجرا خواهد شد.

علی‌رغم تصویب افزایش ۴۰ درصدی مستمری مددجویان کمیته امداد و سازمان بهزیستی توسط دولت، تاکنون تنها ۲۰ درصد مستمری مددجویان در سال جاری نسبت به سال ۱۴۰۱ افزایش یافته است و افزایش ۲۰ درصد باقیمانده همچنان در هاله‌ای از ابهام قرار داشت حالا باید منتظر بود که در ماه جاری وعده وزیر کار عملیاتی می شود یا خیر؟

پیش از این پیگیری‌های صورت گرفته از کمیته امداد و بهزیستی حکایت از آن داشت که هنوز هیچ برنامه‌ای از سوی دولت برای تامین اعتبار مورد نیاز برای پرداخت ۲۰ درصد باقیمانده از مستمری مددجویان این دو نهاد وجود نداشت و باید منتظر بود.

همچنین عبدالرضا مصری؛ نایب‌رئیس مجلس شورای اسلامی چندی قبل در تذکری خواستار اجرای کامل قانون افزایش ۴۰ درصدی مستمری مددجویان تحت پوشش نهادی حمایتی شد و افزود: مجلس در جریان تصویب قانون بودجه امسال مصوب کرد تا مستمری مددجویان تحت پوشش سازمان بهزیستی افزایش ۴۰ درصدی داشته باشد اما این سازمان سال جاری، تنها ۲۰ درصد حقوق مددجویان را افزایش داده و همچنان با این میزان افزایش در حال پرداخت حقوق آنهاست که خلاف قانون است.

گفتنی است که در مرداد ماه امسال معاون حمایت و سلامت خانواده کمیته امداد نیز این چنین درباره این موضوع گفته بود:

معاون حمایت و سلامت خانواده کمیته امداد در ارتباط با میزان پرداخت مستمری مددجویان این نهاد در سال جاری توضیح داد.

حسین خدرویسی؛ معاون حمایت و سلامت خانواده کمیته امداد امام خمینی اظهار کرد: یک میلیون و ۱۹۲ هزار خانوار نیازمند روستایی در سراسر کشور تحت حمایت کیمته امداد هستند.

وی ادامه داد: همچنین یک میلیون و ۷۵ هزار خانوار شهری نیز از خدمات کمیته امداد برخوردار هستند.

معاون حمایت و سلامت خانواده کمیته امداد خاطرنشان کرد: از مجموع خانواده‌های تحت حمایت کمیته امداد یک میلیون و ۲۱۸ هزار خانوار سرپرست زن و یک میلیون و ۵۷ هزار خانوار سرپرست مرد هستند.

همانگونه که در این خبر اشاره کردیم به گفته مسئول نامبرده شده، ۲۰ درصد افزایش مستمری مددجویان انجام شده و افزایش ۲۰ درصدی باقی‌مانده با تلاش مدیران این سازمان‌ها به‌زودی همراه با مابه‌التفاوت آن به مددجویان پرداخت خواهد شد این در حالی است که نیمی از سال گذشت اما هنوز خبری از مابقی این افزایش نیست!

امیدواریم مسئولین بزودی برنامه ای برای حل این دغدغه مددجویان ارائه کنند و آنها در این اوضاع نابسامان کمتر آسیب ببینند.

مستمری جدید مددجویان کمیته امداد در سال ۱۴۰۲

گفتنی است در صورت اعلام مبالغ جدید اعمال افزایش ۴۰ درصدی مستمری، مبالغ  جدید آن را اطلاع رسانی خواهیم کرد

همچنین براساس آخرین آمار در رسانه ها اینگونه آمده است: ۲ میلیون و ۴۲۱ هزار و ۸۲۸ خانوار در سطح کشور تحت حمایت کمیته امداد امام خمینی (ره) هستند که ۵۳ درصد از این میزان در روستاها و ۴۷ درصد در شهرها ساکن هستند. حدود ۹۰ درصد خانواده‌های تحت حمایت کمیته امداد در دهک‌های یک تا سه درآمدی قرار دارند که ۵۲ درصد این رقم را زنان سرپرست خانوار تشکیل می‌دهند و با پرداخت مستمری حمایت می‌شوند. سایر اقشار نیازمند نیز با توجه به نوع احتیاجات خود، از خدمات موردی کمیته امداد بهر‌ه‌مند می‌شوند./صفحه اقتصاد

آخرین جدول مستمری مددجویان کمیته امداد در سال ۱۴۰۲

تعداد اعضای خانوار تحت پوشش مبلغ مستمری در سال ۱۴۰۲

تک نفره ۶۶۰/۰۰۰ تومان

دونفره ۹۳۶/۰۰۰ تومان

سه نفره ۱/۳۰۸/۰۰۰ تومان

چهارنفره ۱/۶۸۰/۰۰۰ تومان

پنج نفره ۲/۰۶۵/۰۰۰ تومان

خدرویسی تاکید کرده است: در حال حاضر خانوار تک نفره ۶۶۰ هزار تومان، خانواده دو نفره ۹۳۶ هزار تومان، خانواده سه نفره یک میلیون و ۳۰۸ هزار تومان، چهار نفره یک میلیون و ۶۸۰ هزار تومان و خانواده پنج نفر و بیشتر، ۲ میلیون و ۶۵ هزار تومان مستمری ماهانه دریافت می‌کنند.

 

پایان/*

اندیشه معاصر را در روبیکا دنبال کنید.

برای عضویت در کانال بله اندیشه معاصر کلیک کنید.

برای عضویت در کانال تلگرامی اندیشه معاصر کلیک کنید.

مطالب مرتبط

12 نظر برای این مطلب ثبت شده است:

علیرضا

۲۱ شهریور ۱۴۰۲


اگر ب خدا اعتقاد دارید ما داریم با یارانه و بهزیستی زندگی می‌کنیم همراه با سه نفر مریض و هزینه سنگین دکتر...ب خداوندی خدا قسم یادم نمیاد کی ماهی خورده باشم... چرا مارا درک نمیکنید ???

جاوید کفاش نیا از اردبیل هستم وسه نفر م وضمنا پسرم هم مریضه که تحت حمایت بهزیستی هست

۲۲ شهریور ۱۴۰۲


ترو خدا درباره خانه مسکن کمیته امداد کاری بکنید من ۲۴ساله متاهلم و۱۴ ساله مدیضم وخانه نشینم وندارم اجاره بدم ترو خدا اقلا یک خانه ۷۰متری به بنده وخانواده ام بدهید که اقلا پول اجاره رو اقساط خانه بدهم وبدونم که اگه مردم وعمدی ندارم اقلا خانواده ام یک سرپناهی دارند وکسی نیست که آنها را از خانه بیرون بیندازد.ممنون

جاوید کفاش نیا از اردبیل

۲۲ شهریور ۱۴۰۲


باتشکر از کمیته امداد وبهزیستی کل استان اردبیل وکا کشور که به مردم مستضعف سرویس میدهند.فقط ما سه نفر یک خانه مسکن مهر ۶۰ یا ۷۰متری دراردبیل میخواهیم که اگر عمرم به دنیا نباشه خانواده ام دربه در نباشند.ممنون

کنیزرضا یافتی

۲۳ شهریور ۱۴۰۲


سلام وقتی میگم کمیته امداد دست آدمهای فرصت طلب افتاده باور نمی‌کنید این یک نمونه از کارهای کمیته امداد دولت گفته 40 درصد به مددجوها اضافه بدهید 20 درصد دادن بقیه اش هم خوردن رفت کی گفتن پول قبض آب و برق و گاز رایگان هست الان 4سال رئیسی قولشو داده ولی خبری نیست تازه قبض آمده 1500میلیون تومان که مجبور هستیم قطع کنند چون نداریم گفتن به نیازمندان وام کار ومرگ ودرد می‌دهند یعنی همین مددجوها اسم نوشتن اندازه یک کلاسه فتوکپی خواستند کارت ملی خواستند رفتند خبر وام بیاد هرکسی یک جور ازبغل من مددجو می‌کند می‌خورد ولی من باید غصه یه لقمه نان را داشته باشم مردم بیخود زده نمی‌شوند ازاین همه ظلم که توی تاریخ لنگه اش پیدا نمیشه یک مشت گردن کلفت شدن مدیر مسئول که هیچ دلسوزی ندارند کاش حاج مرتصی بختیاری بود که می‌خواند می‌فهمید چه میکشیم ما توی اینهمه آدم فقط حاج مرتصی بختیاری هست که برای مددجو احترام میزاره

نورالله عزیزی

۲۹ شهریور ۱۴۰۲


سلام درمصاحبه هاشون گفتن مددجوهاروباهزینه خودکمیته بیمه کردیم وبازنشسنگی داره بنده ۵۵سالمه ۲۰ساله بخاطربیماری لاعلاج تجت پوشش کمیته امداد آران وبیدگل اصفهانم پس این بیمه وبازنشستگی که می گید کجاست

میلان

۲۹ شهریور ۱۴۰۲


متأسفانه خیلی از جوانان تو روستا هستند هم درآمد دارند وهم وضع مالی شون خوبه ولی من جز دهک دوم هستم و وضع مالی ام از جوانانی که تحت پوشش کمیته امداد هستند بدتره. لطفاً مسئولان امر رسیدگی نمایند. منظورم کمیته امداد شهرستان پلدشت استان آذربایجان غربی

میلان

۲۹ شهریور ۱۴۰۲


متأسفانه خیلی از جوانان تو روستا هستند هم درآمد دارند وهم وضع مالی شون خوبه ولی من جز دهک دوم هستم و وضع مالی ام از جوانانی که تحت پوشش کمیته امداد هستند بدتره. لطفاً مسئولان امر رسیدگی نمایند. حتی جهت تحت پوشش قرار گرفتن مراجعه کردم ولی میگن وضعتون خوبه ،من که متاهل و سه فرزند دارم و جز دهک دوم هستم نه خونه ای نه ماشینی نه زمینی نه درآمدی دارم حالا چه جوری لحاظ کردن که وضعم خوبه!!حساب بانکی ام خیلی ضعیفه کارگر فصلی ام .منظورم کمیته امداد شهرستان پلدشت استان آذربایجان غربی

یاسر

۲۹ شهریور ۱۴۰۲


من اسالم وام دارم میگیرم که هنوز نگرفتم، توروخدا بدادم برسید کمکم کنید دخترم مریض تشنج داره خانم من تشنج داره باید من تصادف کرده وطرف فرارکرده ازکارافتادگی دارم آدرس گلما کوچه حافظ منزل دوستدار 09353...25 چیزی برای خوردن نداریم، حداقل حقوق کمیته امداد رو یاد کنید، تورو خدا کمکم کن بچم 3نیمش حرف نمیزنه بخاطر تشنج، شما را به جان بچتون کمکم کنید

بی نام

۳۰ شهریور ۱۴۰۲


سلام قرار بود از شهریور حقوق مدد جو اضافه بشه و مابه‌التفاوت این ۵ماه هم واریز بشه ولی با کلی تأخیر باز هم همون مبلغ قبلی واریز شده من ۳تا بچه دارم که نتونستم وسایل مورد نیاز برای مدرسشون رو تهیه کنم خیلی روی این پول حساب کردم خواهشا پیگیری کنید..ممنونم

س ع

۳۰ شهریور ۱۴۰۲


باسلام من العان باید بادوتابچه کوچیک وزنم چه گلی به سرمون بگیریم مستجرهستم هرجامیرم خونه اجاره کنم باپول پیشی که من دارم خونه نیست کجابرم چادربزنم میگن کمیته امدادمسکن میده چرابرای من بدبخت نیست استان کردستان شهر بیجار

یه هم وطن

۰۴ مهر ۱۴۰۲


سلام بنده ۴۲ سال سن دارم و دو فرزند کارگر ساختمان ، کتف دست راستم شکسته پلاتین گذاشتن ، مچ پام شکسته استخوان اضافه آورده ، از نظر روحی کاملأ نا امید هستم ، یک سال ما را بردن تحت حمایت کمیته امداد امام ، بعد از یک سال گفتن باید پایان خدمت‌ داشته باشم ، تکلیف من چیه تو این اوضاع اقتصادی ، لطفا راهنمایی کنید

حمید ر

۰۴ مهر ۱۴۰۲


سلام معلول شدید جسمی حرکتی هستم که نه مسکن داریم نه شغل دارم بچه محصل پيش دانشگاهي دارم که‌ توسط هیئت امنای هست فقط ۱۵میلیون برای ثبت نام مدرسه خواستن دیگه جناب رئیس بفرمایید چه گونه زندگی کنیم با تشکر از رئیس سازمان ومدیر عامل محترم هر چند میدونم رسیدگی نمی‌کنید ممنون

نظرات بسته شده است

آخرین اخبار