۲۱:۰۰ - ۱۴۰۲/۱۱/۰۸

افزایش حقوق ۳ میلیون تومانی برای این گروه | واریزی چشمگیر دولت برای پاداش پایان خدمت

حداقل حکم کارگزینی از ۷ میلیون به ۱۰ میلیون تومان افزایش یافت.

عیدی 1403

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر،بر اساس اعلام رئیس سازمان برنامه و بودجه، حداقل حکم کارگزینی از ۷ میلیون به ۱۰ میلیون تومان افزایش پیدا کرده است.
امروز رییس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به آخرین تغییرات مرتبط با هزینه ها در لایحه بودجه گفت: مصوبات مجلس در تبصره ۱۵ بار مالی بالغ بر ۲۹۰ همت خواهد داشت. این درحالی است که تعیین فوق العاده خاص برای بودجه ۷۷ همت بار مالی دارد.

معاون رئیس جمهور اعلام کرد؛ حداقل حکم کارگزینی از ۷ میلیون به ۱۰ میلیون تومان افزایش پیدا کرده که این هم بار مالی دارد و منابع تامین آن برای دولت مشخص نیست.

مجموع تغییرات اعمال شده در تبصره ۱۵ لایحه یعنی ۳۰۰۰ امتیاز فوق العاده خاص، افزایش حداقل حقوق به ۱۰ میلیون تومان، افزایش مستمری‌های بنیاد شهید، افزایش حقوق از ۱۸ درصد به ۲۰ درصد و فوق العاده خاص وزارت کشور مجموعا ۱۲۰ همت بار مالی ایجاد می کند. ما جزء به جزء درباره این موارد گزارش می دهیم چون باید درباره تامین منابع مالی آن به توافق برسیم.

علاوه بر این ۱۷۰ هزار میلیارد تومان هم برای پرداخت بدهی به سازمان تأمین اجتماعی لحاظ شده که در کنار ۱۲۰ همت هزینه قبلی در تبصره ۱۵، در مجموع این تبصره ۲۹۰ همت بار مالی برای دولت ایجاد خواهد کرد.

با تصویب مجلس، پاداش پایان خدمت در سال آینده ۵۵۰ میلیون تومان تعیین شد.

نمایندگان مجلس در جلسه علنی  مجلس و در ادامه بررسی جزییات لایحه بودجه ۱۴۰۳ در بخش هزینه ای، بند ت تبصره (۱۵) را تصویب کردند.

طبق این مصوبه، پاداش پایان خدمت موضوع قانون پرداخت پاداش پایان خدمت و بخشی از هزینه‌های ضروری به کارکنان دولت مصوب سال ۱۳۷۵، پاداش پایان خدمت کارکنان مشمول ماده (۱۰۷) قانون مدیریت خدمات کشوری با احتساب فوق‌العاده بند (۱۰) ماده (۶۸) قانون مذکور به مقامات، رؤسا، مدیران و کارکنان کلیه دستگاه‌های اجرائی موضوع ماده (۱) قانون برنامه پنجساله هفتم پیشرفت و همچنین وزارت اطلاعات، نیروهای مسلح و سازمان انرژی اتمی ایران در ازای هر سال خدمت حداکثر تا ۳۰ و تا سقف ۵ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال خواهد بود.

اعمال این بند برای نیروهای مسلح با رعایت تبصره (۳) ماده ۱۱۷ قانون مدیریت خدمات کشوری است.

سقف خالص پرداختی متوسط ماهانه در سال از محل حقوق و مزایای مستمر و غیرمستمر و سایر پرداختی‌ها از هر محل و تحت هر عنوان در سال ۱۴۰۳ به گروه‌های مختلف حقوق ‌بگیر در ماده (۱) قانون برنامه پنج‌ساله هفتم پیشرفت و همچنین نیروهای مسلح، وزارت اطلاعات و سازمان انرژی اتمی ایران‌ از قبیل کارکنان کشوری و لشکری، اعضای ‌هیأت‌ علمی ‌دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالی و پژوهشی و قضات و بازنشستگان، وظیفه‌بگیران و مشترکان صندوق‌های بازنشستگی کشوری و لشکری و سایر صندوق‌های بازنشستگی وابسته به دستگاههای ‌اجرائی در کلیه مناطق کشور به میزان هفت برابر حداقل حکم کارگزینی موضوع جزء(۱-۲) بند(الف) این تبصره است.

هرگونه پرداخت اضافی به کارکنان کشوری و لشکری، از جمله کارمندان، اعضای هیأت‌علمی، قضات و بازنشستگان در وزارتخانه‌ها، شرکت‌های دولتی، و شرکت‌هایی که مدیران آنها توسط دولت یا نهادهای عمومی منصوب شده‌اند، غیرمجاز است.

کارانه گروه پزشکی، فوق‌العاده خاص پزشکان شاغل در سازمان پزشکی قانونی کشور، حق اشعه پرتوکاران سازمان انرژی اتمی، حق‌التحقیق، حق‌التألیف و حق داوری، راهنمایی و مشاوره پایان‌نامه‌ها و رساله‌ها و حق‌التدریس صرفاً اعضای هیأت علمی، حق محرومیت از مطب (تمام وقت جغرافیایی)، اعضای هیأت علمی ‌بالینی تمام وقت جغرافیایی و عیدی پایان سال و همچنین بیمه بازنشستگی ایثارگران و معافیت مالیاتی موضوع مواد (۳۷) و (۵۶) قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران از حکم این بند مستثنی است.

افزایش سقف دریافتی موضوع این حکم با درخواست بالاترین مقام دستگاه و تصویب شورای حقوق و دستمزد و تصویب شورای حقوق و دستمزد و هیأت دولت صرفا برای مشاغل حساس و خاص یا مشاغل دارای شرایط خاص (و نه دستگاه خاص) از جمله در حوزه عملیاتی صنعت نفت و دریانوردی بلامانع است.

 

پایان/*

اندیشه معاصر را در ایتا، روبیکا، پیام رسان بله و تلگرام دنبال کنید.

 

مطالب مرتبط

آخرین اخبار