۱۴:۴۲ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۵

افزایش حقوق کارمندان در سال ۱۴۰۳ مشخص شد/ سقف عیدی کارمندان چقدر است؟

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر، افزایش حقوق کارمندان و مبلغ عیدی در سال ۱۴۰۳ مشخص شد. بهروز محبی نجم‌آبادی با اشاره به کاهش سهم نفت در لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ اظهار کرد: بر اساس فرمایشات مقام معظم رهبری باید وابستگی به نفت کاهش پید...

عیدی کارمندان

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر، افزایش حقوق کارمندان و مبلغ عیدی در سال ۱۴۰۳ مشخص شد.

بهروز محبی نجم‌آبادی با اشاره به کاهش سهم نفت در لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ اظهار کرد: بر اساس فرمایشات مقام معظم رهبری باید وابستگی به نفت کاهش پیدا کند و پول حاصل از فروش نفت در زیرساخت‌ها هزینه شود؛ نباید از محل فروش نفت برای هزینه‌های جاری خود استفاده کنیم.

وی افزود: منابع پایدار که ناشی از مالیات و عوارض هستند، در لایحه بودجه سال آینده نزدیک به ۵۰ درصد رشد داشته است و این نگرانی به وجود آمده که چرا میزان درآمد‌های مالیاتی در لایحه بودجه سال آینده افزایش یافته است.

محبی نجم‌آبادی ادامه داد: فرضیه‌هایی در افکار عمومی به وجود آمده که آیا معافیت‌های نابه‌جای مالیاتی که قبلاً وجود داشت حذف شده، آیا مودیان جدید مالیاتی شناسایی شده‌اند یا با جلوگیری از فرار‌های مالیاتی، منابعی از این حیث برای کشور به دست خواهد آمد و درآمد‌های مالیاتی افزایش می‌یابد.

عضو کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ اظهار کرد: دولت سیزدهم در افزایش مودیان مالیاتی عملکرد خوبی داشته، به گونه‌ای که بیش از ۲.۵ میلیون مودی جدید مالیاتی را اضافه کرده و از این جهت، سهم درآمد‌های مالیاتی در لایحه بودجه سال آینده افزایش یافته است.

نماینده مردم سبزوار در مجلس ادامه داد: تاکید ما هم بر این است که باید روند شناسایی مودیان جدید مالیاتی ادامه پیدا کند و مالیات باید بر سود افراد باشد و نباید زمینه‌ای فراهم شود که نارضایتی به وجود آید و از طبقات ضعیف جامعه مالیات زیادی اخذ شود.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس تاکید کرد: قطعاً دولت هم نمی‌خواهد با افزایش مالیات حقوق‌بگیران و طبقات ضعیف جامعه بر آنان فشار وارد کند؛ ما هم در کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ دقت لازم را به عمل می‌آوریم و تلاش می‌کنیم که فشاری بر عموم مردم از حیث اقتصادی، وارد نشود.

محبی نجم‌آبادی ادامه داد: از نکات قابل توجه دیگر آن است که تراز عملیاتی در سال ۱۴۰۲ منهای ۴۵۴ همت بوده که تراز عملیاتی در بودجه ۱۴۰۳ به منهای ۳۰۷ همت رسیده و نشان می‌دهد کسری تراز عملیاتی بودجه ۱۵۰ هزار میلیارد تومان نسبت به سال گذشته کمتر شده که علت این مسأله آن است که درآمد‌های مالیاتی و درآمد‌های پایدار کشور، افزایش پیدا کرده است.

وی تاکید کرد: هر چقدر درآمد‌های مالیاتی افزایش پیدا کند، کسری تراز عملیاتی بهبود پیدا می‌کند؛ مجدداً تاکید می‌کنم که قرار نیست مالیات حقوق‌بگیران برای سال آینده افزایش پیدا کند.

عضو کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ گفت: مقام معظم رهبری همواره به تولید توجه و تاکید دارند و هر چقدر در کشوری تولید رونق داشته باشد، در نهایت مالیات‌های محصول تولید می‌تواند منابع پایداری را برای کشور ایجاد کند.

محبی نجم‌آبادی در واکنش به تعیین افزایش ۱۸ درصدی حقوق کارکنان دولت در لایحه بودجه سال آینده، گفت: پیش‌بینی من آن است که نمایندگان مجلس شورای اسلامی اصلاحاتی در پیشنهاد دولت اعمال کنند تا میزان افزایش حقوق کارکنان دولت در سال آینده، حداقل به ۲۰ درصد برسد.

نماینده مردم سبزوار در مجلس تاکید کرد: با وجود این، افزایش ۲۰ درصدی حقوق کارکنان دولت با نرخ تورم سنخیتی ندارد و کفاف هزینه‌ها را نمی‌دهد و بر اساس قانون، میزان افزایش حقوق سالانه باید متناسب با تورم باشد؛ البته ما در قانون برنامه هفتم توسعه به دولت این اختیار را دادیم که با اعطای سبد‌های معیشتی و کمک‌های غیر نقدی، از کارمندان و طبقات پایین جامعه حمایت کند که این موضوع حتماً باید اجرایی شود./مهر

 

مبلغ عیدی کارمندان سال ۱۴۰۳

میزان و حداقل سقف پاداش کارمندان دولت در سال ۱۴۰۳ به موجب تصویب نامه ای که توسط هیات وزیران به تصویب می رسد، مشخص شده و قابل پرداخت خواهد بود. در خصوص مبلغ عیدی کارمندان در سال ۱۴۰۳ باید گفت که مبلغ تعیین شده، به طور یکسان برای کلیه کارمندان دولت تعیین می شود.

 

به گزارش اندیشه معاصر، پرداخت عیدی به کارمندان دولت و مبلغ عیدی کارمندان​ یکی از مهم ترین مزایایی است که به کلیه کارمندان مشغول به کار در دستگاه های اجرایی یا دولتی پرداخت می شود و به نوعی حکم پاداش پایان سال برای کارمندان را خواهد داشت.

 

در این خصوص، قانونی تحت عنوان قانون نحوه پرداخت عیدی به کارکنان دولت به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده است که مطابق این قانون، ضوابط و شرایط کلی مربوط به حداقل سقف پاداش​ و عیدی پایان سال کارمندان دولت معین گردیده و لازم است که کلیه کارفرمایان و کارمندان آن ها، از جزئیات آن اطلاع داشته باشند.

 

به همین مناسبت در اندیشه معاصر قصد داریم به بررسی این سوال مهم بپردازیم که تعیین عیدی کارمندان دولت در سال ۱۴۰۳ چگونه است​ و میزان عیدی کارمندان در سال ۱۴۰۳ چقدر است و حداقل سقف پاداش به چه نحوی است. جهت کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص با ما همراه باشید.

تعیین عیدی کارمندان دولت چگونه است

همانگونه که در قسمت قبل اشاره گردید، ضوابط کلی نحوه پرداختو میزان عیدی به کارمندان دولت، به موجب ماده واحده قانونی نحوه پرداخت عیدی به کارکنان دولت مشخص شده است که در سال هزار و سیصد و هفتاد و چهار به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده است.

 

بر اساس قانون ذکر شده، در پاسخ به این پرسش که حداقل سقف پاداش​ و نحوه تعیین عیدی کارمندان دولت چگونه است، می توان گفت که، دولت موظف است اعتباری که هر ساله برای پرداخت عیدی به کارکنان خود تخصیص می ‌دهد، اعم از نقدی یا غیرنقدی، به طور ‌مساوی به کلیه کارکنان خود پرداخت نماید. این امر شامل کلیه کارمندان مشغول به کار در کلیه دستگاه های اجرایی کشور خواهد گردید و عیدی سالانه کارمندان به استناد همین قانون قابل پرداخت خواهد بود.

 

در راستای اجرایی کردن این قانون، هیات وزیران همه ساله به موجب تصویب نامه ای حداقل سقف پاداش، میزان و مبلغ عیدی پایان سال کارمندان دولت را به تصویب می رساند که طبق همین تصویب نامه، میزان عیدی کارمندان دولت برای کلیه کارمندان مشخص شده و توسط دستگاه های اجرایی قابل پرداخت خواهد بود.
میزان عیدی کارمندان در سال ۱۴۰۳ چقدر است

در قسمت قبل، نحوه و شرایط تعیین عیدی پایان سال کارمندان دولت توضیح داده شد؛ با این حال پاسخ به این سوال ضروری است که میزان عیدی کارمندان در سال ۱۴۰۳ چقدر است و دولت چه میزان از عیدی برای پایان سال کارمندان خود اختصاص داده است؟

 

بر اساس ضوابط مالی ناظر بر تهیه و تنظیم بودجه سال گذشته و بخشنامه عیدی، مبلغ عیدی کارمندان، ۱۶,۰۰۰,۰۰۰ ریال معادل یک میلیون و ششصد هزار تومان پیش ‌بینی شده بود. بر این اساس، هیات دولت پس از برگزاری جلسه ای در جهت تعیین مبلغ عیدی کارمندان سال گذشته، ضمن آن جلسه، مبلغ دقیق پاداش کارمندان در سال گذشته را نیز، رقم یک میلیون و ششصد هزار تومان تعیین نمود.
در خصوص حداقل سقف پاداش و میزان عیدی کارمندان در سال ۱۴۰۳ می توان بیان داشت که تاکنون قانون بودجه سال ۱۴۰۳ مورد تصویب و انتشار قرار نگرفته است، بنابراین، نمی توان مبلغ دقیق عیدی کارمندان را مشخص نمود. به محض اعلام میزان دقیق عیدی کارمندان در سال ۱۴۰۳ این مقاله به روز رسانی شده و اطلاع رسانی در این مقاله صورت خواهد گرفت.

پایان/*

اندیشه معاصر را در روبیکا دنبال کنید.

برای عضویت در کانال بله اندیشه معاصر کلیک کنید.

برای عضویت در کانال تلگرامی اندیشه معاصر کلیک کنید.

مطالب مرتبط

آخرین اخبار