۱۸:۳۰ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۲

اجتماعی

افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی با متناسب سازی از این ماه

سیدصولت مرتضوی درباره وضعیت پرداخت بدهی دولت به تامین اجتماعی بیان کرد: بدهی دولت به بازنشستگان تأمین اجتماعی در سال گذشته تقریباً ۷۰ همت پیش بینی شده بود

افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی با متناسب سازی از این ماه

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصربه نقل از روز۱۰۰ سیدصولت مرتضوی درباره وضعیت پرداخت بدهی دولت به تامین اجتماعی بیان کرد: بدهی دولت به بازنشستگان  تأمین اجتماعی در سال گذشته تقریباً ۷۰ همت پیش بینی شده بود.برای اطلاعات بیشتر اندیشه معاصر را دنبال کنید.

افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی با متناسب سازی از این ماه

سیدصولت مرتضوی درباره وضعیت پرداخت بدهی دولت به تامین اجتماعی بیان کرد: بدهی دولت به تأمین اجتماعی در سال گذشته تقریباً ۷۰ همت پیش بینی شده بود که در شرف نهایی شدن است. تعدادی از سهام شرکت ها را پیش بینی کردند که ۲ همت کمتر یا ۲ همت بیشتر، انشاالله وصول خواهیم کرد.

وی ادامه داد: برای سال ۱۴۰۳ هم مبلغی بالغ بر ۱۲۰ همت دیده شده که تلاش می کنیم این مبلغ را از دولت اخذ کنیم

وی درباره وضعیت شرکت های وابسته به وزارت کار و میزان درآمد این شرکت ها گفت: شرکت های تابعه وزارت کار وضعیت بسیار خوبی دارند، به بورس و کدال نگاه کنید، وضعیت این شرکت ها همواره رو به بهبودی است.

بازنشستگان

افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی با متناسب سازی از این ماه

بازنشستگان کارگری نگران زمان پرداخت معوقات فروردین خود هستند.

معوقات فروردین بازنشستگان تامین اجتماعی کی واریز می شود؟

براساس جدول اعلامی سازمان تامین اجتماعی، پرداخت حقوق خرداد بازنشستگان از بیستم آغاز شده و براساس حروف الفبا پیش می‌رود؛ آخرین گروه بازنشستگان ۳۱ خرداد مستمری خود را دریافت خواهند کرد.

در عین حال براساس اعلام سازمان، معوقات فروردین بعد از پرداخت حقوق خرداد انجام می‌شود؛ حالا بازنشستگان می‌پرسند آیا این واریزی در ماه جاری صورت می‌گیرد یا باید منتظر پرداخت در تیرماه باشیم؟

بازنشستگان خواستار تعیین زمان دقیق واریز معوقات فروردین خود هستند و می‌گویند: پیشتر قول داده بودند این بخش از مطالبات مزدی مستمری‌بگیران تامین اجتماعی با حقوق خرداد واریز می‌شود.

محمد اسدی فزود: هنوز مجلس برنامه هفتم توسعه کشور را برای اجرا به دولت ابلاغ نکرده است بنابراین تلاش و پیگیری می کنیم تا از سایر صندوق ها در این خصوص عقب نمانیم.

وی خاطر نشان کرد: هنوز متناسب سازی و همسان سازی برای هیچ صندوقی اجرا نشده است.

این مقام عالی بازنشستگان تامین اجتماعی تصریح کرد: جلسات متعددی با مسولان درباره متناسب سازی حقوق بازنشستگان داشته ایم از جمله در چند روز گذشته با وزیر کار، معاون رفاه و امور اقتصادی وزیر کار و مدیر عامل سازمان تأمین اجتماعی.

او به افراد کارشناس توصیه کرد از ارائه فرمول های متفاوت خودداری کرده و اگر مشورت و فرمولی که در چار چوب قانون مصوب مجلس دارند به صورت مکتوب به کانون عالی کارگران بازنشسته تامین اجتماعی کشور ارائه دهند چرا که این گفته ها می تواند آسیب زا باشد.

۵۰ هزار میلیارد تومانی که برای متناسب‌سازی در نظر گرفته‌اند هیچ ارتباطی به بازنشستگان تامین اجتماعی ندارد.

حسین قاسمی، کارشناس مسائل بازنشستگان، در این رابطه گفت: تامین اجتماعی از محل پرداخت بدهی دولت که در سال جاری ۱۳۰ همت است، باید همسان‌سازی بازنشستگان را اجرایی کند. این ۵۰ همت به طور میانگین برای حدود ۲.۳ میلیون نفر بازنشسته کشوری و لشکری مشمول همسان سازی (حداقل ۲۰۰ هزار نفر از مجموع۲.۵ میلیون در سال اول مشمول نیستند) به طور میانگین ماهیانه ۱.۸ میلیون بابت همسان‌سازی به ارمغان خواهد آورد. از طرف دیگر دولت موظف است آیین نامه را بر مبنای شاغل مشابه و هم‌تراز تعیین نماید و یقینا ملاک‌شان در هر دستگاه میانگین خواهد بود.

 

پایان/*

اندیشه معاصر را در ایتا، روبیکا، پیام رسان بله و تلگرام دنبال کنید.

 

منبع : روز 100

مطالب مرتبط