۰۵:۳۰ - ۱۴۰۳/۰۱/۲۶

افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی در فروردین ماه

رئیس کانون عالی کارمندان بازنشسته:مشکل همسان‌سازی حقوق حل شد حقوق بازنشستگان از فروردین ماه با ضریب متناسب‌سازی جدید افزایش می‌یابد.

افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی در فروردین ماه

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر، بعد از سال‌ها انتظار بالاخره خبر خوش برای بازنشستگان تامین اجتماعی رسید با تلاش‌های کانون عالی کارمندان بازنشسته و پیگیری‌های مستمر مجلس شورای اسلامی ایرادات مصوبه قبلی همسان‌سازی حقوق را رفع کرد و ضریب متناسب‌سازی را به روشی عادلانه و منطقی تعیین کردبا مصوبه جدید مجلس ضریب متناسب‌سازی حقوق را عادلانه کرده و از کاهش ۱۰ درصدی حقوق جلوگیری کرد.

طبق این مصوبه جدید که از فروردین ماه ۱۴۰۳ اعمال خواهد شد حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی با در نظر گرفتن ضریب متناسب‌سازی و سابقه کار آن‌ها افزایش خواهد یافت.این موضوع به معنای آن است که هر چه سابقه کار بازنشسته بیشتر باشد افزایش حقوق او نیز بیشتر خواهد بود.

عباسعلی سلطانی‌کیا رئیس کانون عالی کارمندان بازنشسته در این خصوص اظهار داشت: “ما از مجلس شورای اسلامی به خاطر توجه به دغدغه‌های بازنشستگان و اصلاح مصوبه قبلی همسان‌سازی حقوق تشکر می‌کنیم. این مصوبه جدید گامی مهم در جهت احقاق حقوق بازنشستگان و جبران عقب‌ماندگی‌های سنوات گذشته است. ”

وی افزود: “با اجرای این مصوبه، نگرانی بازنشستگان از کاهش حقوقشان برطرف خواهد شد و آن‌ها می‌توانند با آسودگی خاطر به زندگی خود ادامه دهند. ”

به عبارتی دیگر حقوق سال آخر اشتغال هر بازنشسته صندوق کشوری ۱۰ درصد کاهش می‌یابد، اما با مصوبه مجلس عملا حقوق بازنشسته مشمول قانون تأمین اجتماعی دو مرتبه کاهش می‌یابد.مرتبه‌ی اول مطابق ماده ۷۷ قانون دایمی تأمین اجتماعی، متناسب‌سازی دایمی شده و ضریب متناسب‌سازی دایمی تعیین می‌گردد و حقوق ماه اول بازنشستگی حقوق متناسب‌سازی شده و معدل حقوق ۲ سال آخر اشتغال است.

وی بیان کرد: متاسفانه مجلس گذشته، بدون توجه به اینکه حقوق و ضریب متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان مشمول قانون تامین اجتماعی مطابق ماده ۷۷ تعیین شده است، فرمول همسان‌سازی حقوق بازنشستگان صندوق کشوری را عینا برای بازنشستگان تامین اجتماعی مصوب کرده‌اند. عملا و مجددا مطابق این مصوبه ۱۰ درصد دیگر از حقوق قانونی هر فرد بازنشسته تامین اجتماعی از ماه اول بازنشستگی کاهش می‌یابد واین موضوع مغایر با حقوق متعینه بازنشستگی هر فرد است که طبق ماده ۷۷ تعیین و متناسب‌سازی می‌شود. و لذا ضروری است مصوبه جز ۲ بند الحاقی ۲ ماده ۲۹ قانون برنامه هفتم توسعه اصلاح گردد. چون اولین حقوق بازنشستگی هر فرد بازنشسته طبق ماده ۷۷ قانون دایمی تامین اجتماعی متناسب‌سازی می‌شود و دارای ضریبی نسبت به حداقل دستمزد و ضریبی دایمی است و همیشه باید برقرار باشد.

این مصوبه جدید بدون شک خبر بسیار خوبی برای بازنشستگان تامین اجتماعی است و امید به زندگی را در آن‌ها زنده خواهد کرد.

در ادامه به برخی از نکات کلیدی این مصوبه جدید اشاره می‌کنیم:

این مصوبه جدید گامی مهم در جهت رفاه حال بازنشستگان و تکریم آن‌ها به عنوان سرمایه‌های ارزشمند جامعه است.

با انتشار این خبر امیدواریم که شاهد انعکاس گسترده آن در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی باشیم تا بازنشستگان عزیز از این خبر خوب آگاه شوند.

 

پایان/*

اندیشه معاصر را در ایتا، روبیکا، پیام رسان بله و تلگرام دنبال کنید.

 

مطالب مرتبط