20:44 - 1403/04/19

اقتصادی

اعتراض به یارانه/ نحوه اعتراض به دهک‌ بندی یارانه‌ ها

چگونه میتوانیم نسبت به دهک بندی یارانه خود اعتراض بزنیم؟ جزئیات بیشتر درباره یارانه را در اندیشه معاصر ببینید

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر، یارانه نوعی کمک معیشتی است که زمان رئیس جمهور احدی نژاد به افراد تعلق گرفت و در آن زمان نفری ۴۵ تومان بوده و در زمان شهید خدمت سید ابراهیم رئیسی این مبلغ چندین برابر شد. یارانه توانسته خیلی از افراد را خوشحال کند چرا که آنها میتوانند یک سری از خوراکی های مورد نیاز خودشان را بخرد. برای با خبر شدن از جزئیات بیشتر و کسب اطلاعات بیشتر درباره یارانه اندیشه معاصر را تا انتها دنبال کنید و نظرات خود را با ما در میان بگذارید

روش های استعلام دهک بندی یارانه خانوار

افراد برای کسب اطلاع از دهک خانوار خود می توانند از دو روش ذیل استفاده نمایند:

استعلام از طریق سایت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی: متقاضیان می توانند برای اطلاع از آخرین وضعیت دهک بندی خود به سامانه حمایت به نشانی https://hemayat.mcls.gov.ir / مراجعه کنند. با ورود به سامانه دهک بندی یارانه خانوار امکان بررسی و پیگیری واریز یارانه معیشتی برای افراد وجود دارد.

استعلام دهک خانوار از طریق شماره گویا: برای استفاده از این روش متقاضیان باید ابتدا با شماره ۰۹۲۰۰۰۰۶۳۶۹ تماس بگیرند. سپس کد ملی سرپرست خانوار و شماره تلفن شان را وارد کنند. به این ترتیب می توانند از دهک خود مطلع شوند./اختبار

یارانه

یارانه‌

نحوه ورود به سامانه دهک بندی

همانطور که پیش‌تر گفتیم طبق اعلام وزارت تعاون کار رفاه اجتماعی خانوارهای که بر رتبه دهک بندی خود اعتراض دارند، می‌توانند با ثبت تغییرات درآمدی، دارایی‌ها و حتی شرایط ویژه‌ای که دارند درخواست مجدد رتبه دهک‌بندی دهند.

برای این کار کافی است مراحل زیر را با دقت طی نمایید:

ابتدا در مرورگر خود آدرس اینترنتی hemayat.mcls.gov.ir را جستجو کنید.
سپس گزینه «ورود به سامانه حمایت» را انتخاب نمایید.
در مرحله بعد به صفحه احراز هویت وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی منتقل خواهید شد.
در این صفحه فرد حقیقی را انتخاب نموده و کدملی سرپرست خانوار و کد امنیتی درج شده را وارد نمایید و گزینه ورود به سامانه را انتخاب کنید. (چنانچه اولین بار است به نسخه جدید سایت حمایت مراجعه می‌نمایید، مراحل ثبت نام را پشت سر بگذرانید. در ادامه همین مقاله به آموزش فرایند ثبت نام می‌پردازیم)
در نهایت شما به صفحه اصلی سایت حمایت منتقل خواهید شد.
در صفحه جدید، شما می‌توانید وضعیت دهک خانوار، یارانه خود را مشاهده کنید و در صورت نارضایتی از آن اعتراض نمایید.

ورود به سامانه جدید اعتراض به دهک بندی یارانه

دولت و وزارت رفاه، علاوه بر سامانه اعلام نیاز یارانه نقدی که از طریق آدرس refahi.ir، در دسترس است، اقدام به راه اندازی سامانه ای جدید، تحت عنوان سامانه اعتراض به دهک بندی یارانه نموده اند تا اشخاصی که دهک بندی آن ها، تغییر کرده و به همین سبب، مشمول انواع یارانه حمایتی، اعم از یارانه نقدی یا معیشتی و …، نمی گردند، از طریق آن، اعتراض به دهک بندی خود را ثبت کرده و در مراحل بعدی، اقدام به پیگیری نتیجه و استعلام با کد ملی آن نمایند.

نام سامانه جدید اعتراض به دهک بندی یارانه که با نام سامانه جامع رفاه ایرانیان اعتراض به دهک بندی نیز شناخته می شود؛ سامانه حمایت معیشتی بوده که با جستجوی آدرس hemayat.mcls.gov.ir، در دسترس متقاضیان خواهد بود و علاوه بر امکان ثبت اعتراض به دهک بندی و درخواست بررسی، امکان پیگیری نتیجه اعتراض به دهک بندی و استعلام آن را نیز، فراهم می آورد. به منظور ورود به سامانه جدید اعتراض به دهک بندی یارانه شخص باید در مرورگر خود سایت hemayat.mcls.gov.ir را وارد نموده و گزینه ورود به سامانه حمایت را برگزیند.

سپس شخص باید گزینه نوع شخصیت خود را انتخاب کرده و اطلاعات لازم را درج نماید.

شایان ذکر است، ثبت اعتراض به دهک بندی، از طریق سامانه جدید اعتراض به دهک بندی یارانه، یا همان سامانه حمایت معیشتی hemayat.mcls.gov.ir، باید توسط سرپرست خانوار صورت گیرد و انجام موفق این امر، مستلزم عضویت در پنجره ملی خدمات دولت هوشمند، می باشد. سامانه اعتراض به قطع یارانه نیز همین سایت است.

نحوه پیگیری نتیجه اعتراض به دهک بندی

برای پیگیری نتیجه اعتراض به دهک بندی شما چهار راه دارید:

وارد سامانه حمایت شوید و با انتخاب گزینه وضعیت اقتصادی خانوار از تغییر دهک بندی و نتیجه اعتراض مطلع شوید.
با در دست داشتن مدارک هویتی و کد پیگیری به دفاتر پلیس بعلاوه ۱۰ مراجعه نمایید و درخواست استعلام نتیجه اعتراض به دهک‌بندی را داشته باشید.
منتظر پیامک از سوی وزارت رفاه بمانید.
با شماره تماس ۰۲۱۶۳۶۹ تماس حاصل فرمایید و از کارشناسان این سامانه بخواهید وضعیت اعتراض شما را پیگیری و استعلام کنند./صد ۲۴

واریز یارانه

بر اساس زمان‌بندی جدید که بهمن‌ماه گذشته از سوی سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها اطلاع‌رسانی شد، به‌منظور نظم‌بخشی پرداخت یارانه‌ها و مستمری‌های موضوع قانون هدفمندسازی یارانه‌ها، تاریخ واریز یارانه‌ها به این صورت تغییر کرد که در بیستم هر ماه، فقط مستمری کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی کشور واریز خواهد شد.

در مرحله دوم، در ۲۵ هر ماه، یارانه نقدی و معیشتی خانوار‌های مستقر در دهک‌های یک تا سه واریز خواهد شد. در حقیقت، در تاریخ ۲۵ هر ماه، یارانه نقدی به‌حساب کسانی واریز می‌شود که یارانه ۴۰۰ هزار تومان به ازای هر نفر دریافت می‌کردند. این افراد در ۲۵ اردیبهشت یارانه خود را دریافت می‌کنند.

در دوره سوم، یارانه نقدی و معیشتی سایر خانوار‌های مشمول یارانه در تاریخ ۳۰ هر ماه واریز خواهد شد. در حقیقت یارانه کسانی که به ازای هر نفر ۳۰۰ هزار تومان یارانه دریافت می‌کردند در ۳۰ هر ماه واریز می‌شود. این افراد در ۳۰ اردیبهشت یارانه خود را دریافت می‌کنند.

سهمیه بنزین، یارانه دارو، هزینه حمل‌ونقل و ذخیره‌سازی سوخت نیز که عمدتا در فرایند اداری انجام می‌شود به تاریخ اول هر ماه موکول شده و در این روز کارسازی خواهد شد.

اعتبار کالابرگ چه زمانی شارژ می‌شود؟

علاوه بر واریز یارانه نقدی در هر ماه، از نیمه دوم سال گذشته، اعتباری به مبلغ ۱۲۰ هزار تومان در قالب کالابرگ الکترونیک در حساب سرپرستان خانوار ایرانی شارژ می‌شود. اگر دولت سیزدهم طبق ماه‌های قبل عمل کند، انتظار می‌رود اعتبار کالابرگ فردا پرداخت شود.

اقتصادنیوز در گزارشی نوشت: استفاده از کالابرگ الکترونیک اختیاری است و شامل ۱۰ قلم کالا شامل ماست، شیر، پنیر، قند و شکر، ماکارونی، روغن مایع، برنج، مرغ و تخم‌مرغ به ارزش ۵۳۰ هزار تومان می‌شود. قیمت اقلام موجود در سبد کالابرگ، به نرخ شهریور ماه ۱۴۰۰ عرضه و مابه‌التفاوت قیمت کالا توسط دولت در طول دوره پرداخت می‌شود. کالابرگ الکترونیک، دهک‌های اول تا نهم معیشتی را دربرمی‌گیرد./خبر آنلاین

اندیشه معاصر

پایان/*

اندیشه معاصر را در ایتا، روبیکا، پیام رسان بله و تلگرام دنبال کنید.

 

مطالب مرتبط