۲۱:۰۰ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۹

استقلال ۵ میلیارد تومان و پرسپولیس ۲۰۰ میلیارد تومان وام گرفتند

دستگاه‌های اجرایی در زمستان سال گذشته بیش از 142 همت وام بانکی گرفتند که این رقم 6 برابر تسهیلات دریافتی آنها در پاییز 1402 است.

شوک بزرگ به استقلال | یاغی استقلالی سرخ پوش شذ / رکب سخت گل محمدی به آجرلو / یاغی فوتبال ایران تحت تربیت یحیی و رضا درآمد

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر،بر اساس قانون بودجه سال ۱۴۰۲ بانک مرکزی موظف است با استفاده از سامانه اطلاعاتی خود و داده‌های دریافتی از بانک‌ها، در پایان هر فصل اطلاعات مربوط به میزان پرداخت وام بانکی به دستگاه‌های اجرایی را افشا کند. حال به‌تازگی، این آمار و ارقام برای چهارمین بار و تا پایان زمستان سال گذشته منتشر شده است.

استقلال ۵ میلیارد تومان و پرسپولیس ۲۰۰ میلیارد تومان وام گرفتند

استقلال ۵ میلیارد تومان و پرسپولیس ۲۰۰ میلیارد تومان وام گرفتند

به نقل از تجارت نیوز داده‌های گزارش بانک مرکزی حاکی از آن است که در طول زمستان سال گذشته، ۱۸۶ دستگاه اجرایی و سازمان کشور، در مجموع هزار و ۲۱۰ فقره وام بانکی گرفته‌اند و مجموع رقم دریافتی به حدود ۱۴۲ هزار و ۱۶۰ میلیارد تومان می‌رسد.

مقایسه این آمار با گزارش پاییز سال گذشته بانک مرکزی از جهش قابل توجه تسهیلات پرداختی به دستگاه‌های اجرایی حکایت دارد. زیرا در پاییز ۱۴۰۲ این دستگاه‌ها در مجموع ۲۳ هزار و ۴۳۱ میلیارد تومان در قالب ۲۹۴ فقره وام دریافت کرده بودند.

بیشترین تسهیلات به کدام دستگاه اجرایی رسید؟

داده‌های منتشرشده از سوی بانک مرکزی حاکی از آن است که بیشترین وام بانکی پرداخت‌شده به دستگاه‌های اجرایی در سه‌ماهه آخر سال ۱۴۰۲ مربوط به سازمان تامین اجتماعی بوده که در قالب ۱۲۳ فقره تسهیلات، ۴۴ هزار و ۲۱۰ میلیارد تومان وام گرفته است. به این ترتیب، حدود یک‌سوم از کل وام‌های پراختی به دستگاه‌های اجرایی، به سازمان تامین اجتماعی اختصاص پیدا کرده است.

همچنین شرکت مادرتخصصی بازرگانی دولتی ایران که بازوی دولت در انجام وظایف تهیه و تامین، خرید، ذخیره‌سازی و توزیع کالاهای اساسی کشور به شمار می‌رود با دریافت ۳۰ فقره وام به ارزش ۳۸ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان، در رده دوم این فهرست قرار دارد.

شرکت‌های خدمات حمایتی کشاورزی با ۱۲ هزار و ۷۵۰ میلیارد تومان، صندوق بازنشستگی کشوری با ۶ هزار میلیارد تومان، شهرداری شیراز با پنج هزار و ۲۷۵ میلیارد تومان و آستان قدس رضوی با دو هزار و ۸۰۸ هزار میلیارد تومان نیز دیگر دستگاه‌های اجرایی بودند که بیشترین وام را از بانک‌ها گرفتند.

شهرداری‌ها ۱۱.۵ همت وام بانکی گرفتند

از دیگر نکات جالب توجه آمارهای بانک مرکزی می‌توان به این اشاره کرد که باشگاه استقلال در زمستان سال گذشته حدود پنج میلیارد تومان و باشگاه پرسپولیس ۲۰۰ میلیارد تومان وام گرفته‌اند.

به علاوه، بررسی‌ها نشان می‌دهند ۳۵ شهرداری در زمستان بیش از ۱۱ هزار و ۵۴۰ میلیارد تومان وام گرفته‌اند. بنیادهای مسکن در استان‌های کشور نیز در مجموع هشت هزار و ۶۵۴ میلیارد تومان تسهیلات دریافت کرده‌اند. این رقم برای شرکت‌های توزیع برق بیشتر از دو هزار و ۶۰۶ میلیارد تومان و شرکت‌ آب و فاضلاب استان‌ها نیز هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان ثبت شده است.

 

پایان/*

اندیشه معاصر را در ایتا، روبیکا، پیام رسان بله و تلگرام دنبال کنید.

 

مطالب مرتبط