۰۲:۰۰ - ۱۴۰۲/۱۱/۱۰

استعلام سریع و فوری دهک بندی یارانه

شیوه استعلام سریع و فوری دهک بندی یارانه را برایتان توضیح دادیم. با ما در اندیشه معاصر همراه باشید.

زمان واریز یارانه بهمن ماه

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر،شیوه استعلام سریع و فوری دهک بندی یارانه را برایتان توضیح دادیم. با ما در اندیشه معاصر همراه باشید.

بانک اطلاعاتی پایگاه رفاه ایرانیان با دسترسی به همه اطلاعات اقتصادی جامعه، روزبه‌روز مجهزتر می‌شود و بر اساس همین اطلاعات، وضعیت درآمدی خانوار‌ها در سامانه حمایت تغییر می‌کند.

در این سامانه که مبنای پرداخت یارانه و تخصیص حمایت‌های دولتی است، به‌تازگی شرایط جدید اقتصاد خانوار‌ها اعم از دهک درآمدی، مشمول بودن یا نبودن یارانه نقدی، گزارش‌های کامل از حساب‌های بانکی، وضعیت درآمد خانوار، مالکیت خودرو، داشتن کد بورسی و … منتشر شده است.

مبنای اطلاعاتی که در سامانه حمایت مورد استفاده قرار گرفته، اطلاعات اقتصادی خانوار‌ها از سال ۱۳۹۹ تا ۱۴۰۲ است که بخش عمده آن‌ها مربوط به حساب‌های بانکی است؛ به‌عبارت‌دیگر، با دسترسی‌های ایجاد شده برای پایگاه رفاه ایرانیان، هرگونه تراکنش بانکی اعم از خرید با کارت، انتقال وجه حساب به‌حساب، پایا، ساتنا و کارت به کارت در سابقه اقتصادی خانوار ذخیره می‌شود و همین اعداد و ارقام مبنایی برای تغییر دهک درآمدی خانوار خواهد بود.

نکته قابل‌توجه اینکه برخلاف وعده مسئولان وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مبنی بر تغییر نظام دهک‌بندی به صدک بندی، همچنان در سامانه حمایت خانوار‌ها با دهک درآمدی مشخص شده‌اند و خبر از صدک بندی نیست. این در حالی است که چندی پیش، یارانه ۶۰ هزار خانوار به‌واسطه تغییر شرایط اقتصادی و صعود به صدک‌های بالاتر قطع شده بود و بنا به اظهارنظر مسئولان، ۶۰ هزار خانوار جدید جایگزین آن‌ها شده بودند.

یکی از ایرادات دسته‌بندی خانوار‌ها و تعیین دهک درآمدی آن‌ها در پایگاه رفاه ایرانیان، ناتوانی نسبی این سامانه در وزن دهی به اطلاعات ملکی و سکونت افراد است که باعث می‌شود کسانی که خانه ملکی ندارند و مستأجر هستند، از منظر گردش مالی و هزینه‌کرد، نسبت به خانوار‌های مشابه دارای خانه ملکی، در رتبه‌های بالاتری قرار بگیرند.

در حقیقت یک مستأجر جدای از اینکه ماهانه باید مبالغ کلانی به‌عنوان اجاره پرداخت کند، در سررسید هر قرارداد اجاره نیز باید مبالغ هنگفتی را به‌عنوان رهن در حساب‌های خود جابجا کند که این ارقام می‌تواند دریافت رهن از مالک قبلی، دریافت وام یا قرض و … باشد؛ درحالی‌که بخش عمده این تراکنش‌ها در سامانه حمایت به‌عنوان داده‌های توانمندی اقتصادی خانوار دسته‌بندی می‌شود.

باوجود تلاش‌های بسیاری که در سامانه ملی املاک و اسکان انجام شده، همچنان در اطلاعات ملکی خانوار‌ها ابهام زیادی وجود دارد و به همین واسطه مسئولان وزارت کار ناگزیر شده‌اند وزن کمتری به اطلاعات ملکی بدهند که البته نتیجه آن به نفع مالکان تمام می‌شود.

خانوار‌ها برای اطلاع از آخرین وضعیت دهک بندی خود می‌توانند به سامانه حمایت به نشانی https://hemayat.mcls.gov.ir مراجعه کنند.

راهنمای مشخص کردن دهک‌بندی خانوار

۱. پس از ورود به سایت https://hemayat.mcls.gov.ir روی بخش «ورود به سامانه حمایت» کلیک کنید.

۲. در این قسمت کد ملی و کد امنیتی وارد شده را در بخش مربوطه وارد کنید.

۳. در بخش پایانی در صورت داشتن رمز عبور، رمز عبور خود را وارد می‌کنید؛ در غیر اینصورت در همین صفحه رمز عبور جدید خود را ایجاد کنید.

 

پایان/*

اندیشه معاصر را در ایتا، روبیکا، پیام رسان بله و تلگرام دنبال کنید.

 

منبع : تابناک

مطالب مرتبط

آخرین اخبار