۰۰:۰۰ - ۱۴۰۳/۰۱/۱۹

کلیپ سلامت

از علاوم تا درمان بیماری نادر خروسک در کودکان + ویدیو

. به علت تنگ بودن مجاری تنفسی در بچه‌ها ریسک ابتلا به انسداد مجاری هوایی به دلیل تورم و التهاب بیشتر است. لارنگوتراکئوبرونشیت در فصل پاییز و زمستان رخ می‌دهد و اغلب به فرم خفیف خود محدود شونده، تظاهر می‌یابد

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر،بیماری خروسک (Croup) یا همان کروپ، عفونت سیستم تنفس فوقانی است و با انسداد تنفس و سرفه همراه بوده و از جمله بیماری‌های دوران کودکی است که شیوع آن در سنین کودکی می‌تواند حنجره، نای و راه‌های هوایی منتهی به ریه (نایژه‌ها) را تحت تاثیر قرار ‌دهد و علائم مشخصه آن سرفه‌های شدید و در نوع شدیدتر، ایجاد صدای خشن است.

علت خروسک در کودکان

خروسک (Croup) در کودکان اغلب ناشی از عفونت ویروسی است. ویروس پاراانفولانزا و ویروس ریوسینکوویروس از جمله ویروسهایی هستند که میتوانند عامل اصلی خروسک در کودکان باشند.

عفونت ویروسی باعث التهاب در ساقه تنفسی فوقانی (حنجره، صداگونه، و قسمت بالایی تنفسی) میشود. این التهاب باعث میشود که مجرای هوا بین حنجره و ریهها (تراشه) تنگ شود و در نتیجه انسداد تنفسی رخ دهد. این انسداد تنفسی به خاطر تورم و التهاب مجاری هوایی در ساعات شبانه بیشتر مشاهده میشود، که میتواند باعث تغییر صدا به صدای خروسکی (باخته) شود.

از علاوم تا درمان بیماری نادر خروسک در کودکان + ویدیو

از علاوم تا درمان بیماری نادر خروسک در کودکان + ویدیو

علائم خروسک در کودکان

علائم خروسک (Croup) در کودکان معمولاً با سرماخوردگی شروع میشوند و ممکن است به طور ناگهانی ظاهر شوند.

سرفه: سرفه در خروسک بیشتر به صورت سرفهی خشک و تند است. این سرفه ممکن است شبیه به صدای خروسکی یا صدایی شبیه به صدای سگها باشد.
صداهای خروسکی: در طی خروسک، صدای تنفس کودک ممکن است تغییر کند. معمولاً صدای خروسکی و خشک در زمان تنفس بیشتر در شب و در هنگام استراحت شنیده میشود.
التهاب حنجره: حنجره کودکان مبتلا به خروسک ممکن است قرمز و التهاب داشته باشد. این التهاب میتواند باعث تورم حنجره شود و مجرای هوا را تنگ کند.
دشواری در تنفس: به دلیل تورم مجاری هوایی، ممکن است کودک دشواری در تنفس داشته باشد. این دشواری معمولاً در زمان استراحت و در شب بیشتر احساس میشود. کودک ممکن است نفس عمیق بکشد

درمان خروسک در کودکان

درمان خروسک (Croup) در کودکان بستگی به شدت علائم و وضعیت کودک دارد. در بیشتر موارد، خروسک در کودکان خفیف تا متوسط بهطور طبیعی بهبود مییابد و نیازی به درمان ویژه ندارد. اما در موارد شدیدتر، ممکن است برخی از روشهای درمانی زیر مورد استفاده قرار بگیرد:

 

  1. تسکین علائم خفیف:ایجاد محیط مرطوب: اجازه دهید کودک در یک محیط مرطوب تنفس کند. میتوانید او را به حمام ببرید یا در داخل حمام آب داغ را به صورت بخورانید. همچنین، میتوانید از یک گرما بخاری یا آبگرمکن استفاده کنید. تنفس عمیق و آرام: کودک را تشویق کنید تا تنفس عمیق و آرام داشته باشد تا مجاری هوایی باز شود. نگهداشتن کودک آرام: حفظ استراحت کودک و اجتناب از فعالیتهای شدید میتواند به کاهش علائم خروسک کمک کند. در اندیشه معاصر ببینید

پایان/*

اندیشه معاصر را در ایتا، روبیکا، پیام رسان بله و تلگرام دنبال کنید.

 

مطالب مرتبط