۱۹:۰۲ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۷

اربعین، هویت ساز شیعیان، مسلمانان و انسان معاصراست

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر، دکتر مختار شیخ حسینی، رئیس پژوهشکده علوم و اندیشه سیاسی در حاشیه هم اندیشی علمی با موضوع اربعین و مسئله های نوپدید مطالعات سیاسی که به همت معاونت پژوهشی دفتر تبلیغات اسلامی برگزار شد در گفت وگو یی...

کلیپ آقا از اون سرزمین بزار سهم من باشه اربعین + فیلم

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر، دکتر مختار شیخ حسینی، رئیس پژوهشکده علوم و اندیشه سیاسی در حاشیه هم اندیشی علمی با موضوع اربعین و مسئله های نوپدید مطالعات سیاسی که به همت معاونت پژوهشی دفتر تبلیغات اسلامی برگزار شد در گفت وگو یی با اشاره به هدف برگزاری این هم اندیشی گفت: این نشست تلاش داشت که یک هم اندیشی علمی با حضور اساتید علوم سیاسی و روابط بین الملل برگزار کند و پرسشی که در این هم اندیشی اساتید بزرگوار به آن پرداختند، این سوال بود که مسئله اربعین چه پرسش های جدیدی را فرا روی علوم سیاسی و روابط بین الملل قرار می دهد.

وی با اشاره به خروجی این نشست علمی اذعان کرد: خروجی این بحث ارائه ایده های علمی بود که می تواند به دستگاه های سیاست گذار در سیاست گذاری بهتر نسبت به مسئله اربعین و از سوی دیگر برای دانشجویان و پژوهشگران در حوزه علوم سیاسی کمک کند.
رئیس پژوهشکده علوم و اندیشه سیاسی افزود: لازم است این مباحث در قالب جدیدی بازنویسی و تدوین و در اختیار دستگاه های سیاست گذار و پژوهشگران قرار بگیرد که اصحاب علوم سیاسی و اصحاب روابط بین الملل بتواند در حوزه های تخصصی و گرایش های تخصصی پیوندی با مسئله اربعین بزنند.

وی ادامه داد: هدف و رسالت اصلی نشست این بود که همانگونه که عموم مردم در ایام اربعین سعی می کنند ابراز ارادتی نسبت به اهل بیت(ع) و امام حسین(ع) داشته باشند ما هم به عنوان اساتید و پژوهشگران علوم سیاسی و روابط بین الملل با ارائه یک بحث علمی سهمی در توسعه فرهنگ اربعین داشته باشیم لذا مخاطب اصلی ما اساتید و دانشجویان علوم سیاسی بودند.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه اربعین قدرت جذب کنندگی دارد، خاطرنشان کرد: اربعین را در این قالب می توان تحلیل کرد که انسان معاصر از بحران هویت رنج می برد، اربعین در دوران معاصر با مولفه هایش قدرت جذب کنندگی بالایی را دارد که از همه گروه ها و طبقات اجتماعی حتی خارج از بیت شیعی به سوی این جذابیت ها حرکت می کنند.

شیخ حسینی با بیان اینکه اربعین مهم ترین محور هویت یابی است، بیان کرد: اربعین در سه سطح انسان ها را به هم پیوند می زند، ابتدا در سطح شیعیان، یعنی حول محور اربعین می توان همه شیعیان را زیر چتر واحد داشته باشیم در یک سطح بالاتر اربعین یک ظرفیت های معرفتی و هویتی را ارائه می کند که انسان مسلمان معاصر با آن پیوند می خورد یعنی ذیل مبارزه با ظلم و به رسمیت نشناختن ظلمی که برجوامع اعمال می شود.

وی افزود: ذیل این مولفه ها اربعین می تواند جهان اسلام را دور هم جمع کند و در سومین سطح اربعین ظرفیت های معرفتی، هویتی و تمدنی دارد که انسان را فارغ از هر دین و مذهب و رنگ و نژاد دور هم جمع می کند.

رئیس پژوهشکده علوم و اندیشه سیاسی در پایان اظهار داشت: از این منظر و با این نگاه سه سطحی، اربعین هویت ساز شیعیان در گام اول، هویت ساز بین مسلمانان در گام دوم و هویت ساز انسان معاصر در گام سوم است و در صورت نگاه تکاملی به این سه بّعد می توانیم بگوییم اربعین در دسترس ترین و مهم ترین ظرفیتی است که ما می توانیم در پرتو آن از مفهومی به نام تمدن صحبت کنیم .

انتهای پیام/*

مطالب مرتبط

آخرین اخبار