اخبار فرهنگیان ۳۰ آبان| از جزئیات بیمه تکمیلی فرهنگیان تا هر آنچه فرهنگیان لازم دارند

هزینه‌های درمانی فرهنگیان در قالب پوشش بیمه تکمیلی پرداخت می‌شوند. بر اساس توافقنامه ای بین بیمه دانا و وزارت آموزش و پرورش تمام هزینه‌های درمانی فرهنگیان اعم از دندان‌پزشکی، عینک و… تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرد. در این صفحه تمام اخبار مربوط به بیمه تکمیلی فرهنگیان به اطلاع شما عزیزان می‌رسد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر ، اخبار جزئیات بیمه تکمیلی فرهنگیان.

بیمه‌های مکمل به‌عنوان تکمیل‌کننده پوشش هزینه‌های درمانی عمل می‌کنند و به صورت گروهی، انفرادی و خانواده ارائه می‌شود. بیمه تکمیلی فرهنگیان در دسته بیمه گروهی قرار می‌گیرد. هزینه‌های درمانی فرهنگیان در قالب پوشش بیمه تکمیلی پرداخت می‌شوند. بر اساس توافقنامه ای بین بیمه دانا و وزارت آموزش و پرورش تمام هزینه‌های درمانی فرهنگیان اعم از دندان‌پزشکی، عینک و… تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرد. در این صفحه تمام اخبار مربوط به بیمه تکمیلی فرهنگیان به اطلاع شما عزیزان می‌رسد.

ساعات کار و بیمه معلمان مدارس غیردولتی اصلاح می شود؟

به گفته مدیرکل دفتر حقوقی وزارت آموزش و پرورش، لایحه‌ای که دولت به منظور اصلاح امور بیمه‌ای و کاهش ساعت تدریس معلمان مدارس غیردولتی، به مجلس ارائه داده است، همچنان در انتظار طرح در صحن مجلس قرار دارد و از آنجا که مجلس درگیر بررسی لایحه برنامه هفتم توسعه است، بعید به نظر می‌رسد که تا پایان سال بررسی این لایحه در صحن مطرح شود.

منصور اردستانی در گفت‌وگو با ایسنا، درباره لایحه ارائه شده از سوی دولت به مجلس برای اصلاح قانون سازمان مدارس و مراکز غیردولتی به منظور اصلاح امور بیمه‌ای و کاهش ساعت تدریس معلمان مدارس غیردولتی، اظهار کرد: طی این لایحه پیشنهاد اصلاح قانون تاسیس مدارس و مراکز غیر دولتی داده شده است.

وی توضیح داد: در قانون تاسیس و اداره مدارس و مراکز آموزشی و پرورشی غیردولتی، نظام حقوقی حاکم بر روابط کار معلمان غیر دولتی و کارکنان آزاد طبق قانون کار و تامین اجتماعی است و مواد ۲۵ و ۲۶ قانون مدارس و مراکز آموزشی غیر دولتی این موارد را تصریح کرده است. از این جهت معلمان مدارس غیردولتی مشمول قانون کار و تامین اجتماعی می‌شوند اما در خصوص اصلاح ساعات کار و نحوه برخورداری معلمان این مدارس از بیمه، لایحه‌ای تدوین شده است تا ساعت کار و بیمه این معلمان در قانون درج شود.

مدیرکل دفتر حقوقی وزارت آموزش و پرورش، در عین حال تاکید کرد: در حال حاضر در آیین نامه اجرایی، ساعات کار معلمان و مربیان به انضمام جلسات شوراها و جلسات اداری مدارس غیردولتی، درج شده و بر این اساس ۳۰ ساعت کار برای کادر آموزشی و ۳۶ ساعت کار برای کادر اداری و مدیریتی مدارس غیردولتی تعیین تکلیف شده است. درواقع هر ۳۶ ساعت کار به اندازه ۴۴ ساعت کار قانون کار محاسبه می‌شود و در مورد معلمان و مربیان نیز همین امر است و هر ۳۰ ساعت کار به صورت تمام وقت محاسبه می شود و باید بیمه و حقوق تمام وقت برای این افراد لحاظ شود.

اردستانی با بیان اینکه برخی مدارس غیر دولتی همین موارد درج شده در قانون فعلی مدارس غیردولتی را نیز رعایت می‌کنند، تاکید کرد: معلمان اگر شکایتی دارند، از سوی اداره کار و نیز شورای نظارت استان و خود وزارتخانه که مسئولیت نظارت بر عملکرد موسسات غیر دولتی را دارد؛ رسیدگی خواهد شد.

وی همچنین با اشاره به اینکه هم اکنون معلمان مدارس غیر دولتی ۴۴ ساعت در هفته تدریس می‌کنند چراکه حقوق آنها طبق قانون کار پرداخت می‌شود، درباره آخرین وضعیت لایحه‌ای که به منظور اصلاح امور بیمه‌ای و کاهش ساعت تدریس معلمان مدارس غیردولتی به مجلس ارائه شده است، بیان کرد: این لایحه در نوبت طرح در صحن علنی مجلس قرار دارد و فعلا منتظر طرح آن هستیم. طبق آیین نامه داخلی مجلس زمانی که لایحه برنامه توسعه در مجلس مطرح است، هیچ طرح یا لایحه دیگری اجازه مطرح شدن در صحن را ندارد. از این رو با توجه به اینکه مجلس درگیر لایحه برنامه توسعه است امکان طرح این لایحه وجود ندارد.

اردستانی همچنین با اشاره به اینکه به احتمال زیاد پس از اتمام بررسی لایحه برنامه هفتم، مجلس وارد بررسی لایحه بودجه ۱۴۰۳ می‌شود، عنوان کرد: بنابراین بعید می‌دانم بررسی این لایحه به عمر مجلس فعلی برسد چراکه بعد از بررسی برنامه توسعه، برسی لایحه بودجه آغاز می‌شود. امیدواریم تا آخر امسال این لایحه در صحن طرح شود اما این امر خیلی خوشبینانه است چراکه احتمالا بلافاصله پس از اتمام بررسی لایحه برنامه توسعه، بررسی لایحه بودجه ۱۴۰۳ آغاز می‌شود. مگر اینکه مابین بررسی لایحه برنامه توسعه و لایحه بودجه ۱۴۰۳، فرصتی فراهم شود و لایحه ما در دستور کار قرار گیرد.

احتمال پرداخت حقوق و بیمه معلمان مدارس غیردولتی از طریق تامین اجتماعی

 

رئیس سازمان مدارس غیردولتی گفت: در مذاکراتی با سازمان تأمین اجتماعی به دنبال پرداخت حقوق طبق قانون کار و بیمه کامل معلمان این مدارس هستیم که احتمالاً اگر موضوع در مجلس به سرانجام نرسد، امسال از طریق سازمان تأمین اجتماعی آن را عملیاتی می‌کنیم.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، معلمان مدارس غیردولتی سال‌هاست که نسبت به نادیده گرفتن حقوق قانونی خود معترض هستند اما عمده تمرکز رسانه‌ها و حتی مسئولان آموزش و پرورش بر موضوع شهریه‌های دریافتی مدارس غیردولتی بوده است و در این میان کمتر مشکلات معلمان شاغل در این مدارس بازگو شده است.

همانند سایر شاغلان بخش غیردولتی، عمده مشکلات معلمان و مربیان مدارس غیردولتی مربوط به عدم اجرای صحیح قانون کار توسط کارفرمایان غیردولتی (مالکان مدارس) است.

حل نشدن مشکلات و «وعده درمانی‌ها» باعث شده بسیاری از معلمان مدارس غیردولتی به وزارت آموزش و پرورش پناه بیاورند و مطالبه برگزاری آزمون و استخدام در این وزارتخانه را مطرح کنند.

هم‌اکنون حدود ۲۵۰ هزار معلم در ۱۸ هزار مدرسه غیردولتی مشغول به تدریس هستند.

در همین ارتباط احمد محمودزاده؛ رئیس سازمان مدارس غیردولتی درباره حقوق اندک و بیمه نامناسب معلمان شاغل در مدارس غیردولتی گفت: برخی معلمان مدارس غیردولتی از وضعیت حقوق و بیمه گلایه دارند و طبق قانون کار، معلمان مدارس غیردولتی باید ۴۴ ساعت در طول هفته در مدرسه تدریس داشته باشند تا بیمه آنها کامل باشد و مطابق قانون کار حقوق دریافت کنند.

وی افزود: به دنبال تغییراتی هستیم تا معلمان مدارس غیردولتی همانند مدارس دولتی، در دوره ابتدایی ۲۵ ساعت و دوره متوسطه ۳۰ ساعت تدریس داشته باشند، این موضوع منتظر تصویب در صحن علنی مجلس شورای اسلامی است.

رئیس سازمان مدارس غیردولتی گفت: اجحاف در بحث حقوق و بیمه توسط مؤسسان برخی مدارس غیردولتی انجام می‌شود و در مواردی اگر حقوق را مطابق قانون کار پرداخت کنند، بعداً از معلمان گرفته می‌شود، در مذاکراتی با سازمان تأمین اجتماعی به دنبال پرداخت حقوق طبق قانون کار و بیمه کامل معلمان این مدارس هستیم که احتمالاً اگر موضوع در مجلس به سرانجام نرسد، امسال از طریق سازمان تأمین اجتماعی آن را عملیاتی کنیم.

محمودزاده گفت: اجحاف در حقوق معلمان عمدتاً از سوی مدارسی است که کمتر از ۱۰۰ دانش‌آموز دارند حتی ما موافقت‌هایی با افزایش شهریه آنها داشتیم تا حقوق معلمان مطابق با قانون کار پرداخت شود.

مذاکره با تأمین اجتماعی برای حقوق و بیمه کامل معلمان

همچنین بهنام نیک‌نژاد؛ مدیر‌کل مدارس و مراکز غیردولتی درباره حقوق و بیمه معلمان مدارس غیردولتی به تسنیم گفت: هم‌اکنون در این رابطه وحدت‌رویه در سطح کشور وجود ندارد و در برخی مناطق وضعیت مناسب بوده و معلمان راضی هستند به گونه‌ای که مطابق آیین‌نامه اجرایی مدارس غیردولتی اقدام شده و با ۲۵ ساعت تدریس معلمان در دوره ابتدایی و ۳۰ ساعت تدریس در دوره متوسطه بیمه کامل و حقوق طبق وزارت کار برای آنها رد می‌شود.

به گفته او، در قانون کار اعلام شده است که افراد باید ۴۴ ساعت در هفته فعالیت داشته باشند تا از حقوق و بیمه کامل برخوردار شوند، هم‌اکنون در حال تفاهم با وزارت کار و سازمان تامین اجتماعی هستیم تا این موضوع برای معلمان مدارس غیردولتی حل شود و با اتصال سامانه ما به سازمان تامین اجتماعی شاهد استاندارد شدن قرارداد مدارس با معلمان باشیم.

نیک‌نژاد ادامه داد: هم‌اکنون در برخی مدارس شاهد هستیم که معلم هر روز تدریس انجام می‌دهد اما برای او یک روز بیمه در هفته رد می‌شود و فرد دیگری اصلاً تدریس ندارد اما به دلیل ارتباط با مؤسس مدرسه غیردولتی از بیمه کامل برخوردار می‌شود.

وی گفت: در حال مذاکره با دولت هستیم تا منابع مالی لازم برای صندوق حمایت از مدارس غیردولتی را دریافت و آن را برای بیمه معلمان مدارس هزینه کنیم.

شهریه بالای مدارس غیردولتی که در سال تحصیلی جدید با افزایش قابل توجه منجر به نارضایتی خانواده‌ها شد، موضوع دیگری است که محل اعتراض والدین دانش‌آموزان مشغول به تحصیل در مدارس غیردولتی است.

والدین نخستین ناظران بر مدارس غیردولتی

احمد محمودزاده؛ رئیس سازمان مدارس غیردولتی در این باره گفت: خانواده‌ها با مراجعه به سامانه مشارکت‌ها می‌توانند در بخش استعلام شهریه با انتخاب اسم مدرسه و استان، شهریه مدرسه غیردولتی را مشاهده کنند.

به گفته او، در برخی مناطق مانند شهر تهران، اعتراضاتی نسبت به شهریه بالای مدارس غیردولتی وجود دارد و خانواده‌ها در صورت مواجهه با این موضوع ابتدا به منطقه آموزش و پرورش و پس از آن آموزش و پرورش شهر تهران و سازمان مدارس غیردولتی وزارت آموزش و پرورش اطلاع دهند.

محمودزاده خاطرنشان کرد: نخستین ناظران ما در مدارس غیردولتی، والدین هستند.

 

 

 

پایان/*

اندیشه معاصر را در روبیکا دنبال کنید.

برای عضویت در کانال بله اندیشه معاصر کلیک کنید.

برای عضویت در کانال تلگرامی اندیشه معاصر کلیک کنید.