۰۹:۰۲ - ۱۴۰۳/۰۲/۲۵

اخبار روانشناسی | بایدهای رفتار صحیح والدین و مربیان با نوجوانان بیش فعال را پریسا کربلایی حسنی مطرح کرد

بایدها و نبایدهای رفتار با نوجوان بیش فعال توسط یک روانشناس بالینی مطرح شد.

پریسا کربلایی حسنی

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر،پریسا کربلایی حسنی کارشناس ارشد روانشناس بالینی و درمانگر اختلالات یادگیری در یادداشت اختصاصی برای اندیشه قرن درباره رفتار با نوجوان بیش فعال اینگونه نگاشتند: رفتار با نوجوان بیش فعال نیازمند حمایت، درک و تعادل است.

رفتار با نوجوان بیش فعال چطور باید باشد؟

این روانشناس بالینی در این یادداشت اختصاصی برای اندیشه قرن نوشتند: تعدادی اصول و نکاتی برای رفتار والدین با نوجوانان بیش فعال را می‌توان ذکر کرد:

۱. قبول و درک: والدین باید قبول کنند که نوجوانشان بیش فعال است و این ویژگی نشانه‌ای از شخصیت پرانرژی او است. باید به او اجازه داده شود که این انرژی را به صورت مثبت مصرف کند و از او تشکر کرد.

۲. ارائه ساختار و مرزها: نوجوانان بیش فعال نیازمند ساختار و مرزهای واضح هستند. والدین باید قوانین خانوادگی را برای نوجوانان بیان کرده و از آن‌ها انتظار رفتار مناسب را داشته باشند. ارائه برنامه روزانه و تعیین وقت‌های مشخص برای فعالیت‌ها و تحصیلات نیز می‌تواند به آن‌ها کمک کند.

۳. بهره‌گیری از انرژی: والدین می‌توانند با هدف‌گذاری و راهنمایی در جهت‌بخشی انرژی نوجوان بیش فعال، به او کمک کنند تا بر فعالیت‌های متنوع و سازنده تمرکز کند.

پریسا کربلایی حسنی

پریسا کربلایی حسنی

تشویق او به شرکت در رشته‌های ورزشی، هنری یا دیگر علایق و مهارت‌هایی که دارد، می‌تواند خیلی مفید باشد.

۴. تعامل مثبت: والدین باید توجه ویژه‌ای به تعامل با نوجوان بیش فعال خود داشته باشند. ایجاد فضای باز برای بحث و گفتگو، شنیدن نظرات او و ارائه فیدبک‌های سازنده می‌تواند نقش مهمی در ایجاد ارتباط مثبت با نوجوان داشته باشد.

۵. مدیریت استرس و استراحت: نوجوانان بیش فعال نیازمند به مدیریت استرس و استراحت مناسب هستند.

والدین می‌توانند با تدارک فضایی آرام برای استراحت و ارائه روش‌های مدیریت استرس و اضطراب مانند تمرینات تنفسی و مدیتیشن، به آن‌ها کمک کنند.

 

نکته‌ی مهم این است که هر نوجوانی منحصر به‌ فرد است و به همین دلیل راه‌ها و روش‌های متعددی برای رفتار صحیح با نوجوانان بیش فعال وجود دارد.

بهترین راهکار این است که والدین با توجه به مشخصات و نیازهای فردی نوجوان خود، روش‌های مناسب را برای ارتباط با او و مدیریت بیش فعالی او پیدا کنند.

پایان/*

اندیشه معاصر را در ایتا، روبیکا، پیام رسان بله و تلگرام دنبال کنید.

 

مطالب مرتبط