۲۲:۲۱ - ۱۴۰۳/۰۲/۱۳

اجتماعی

احکام جدید رتبه بندی معلمان |علت عدم صدور احکام رتبه بندی معلمان و فرهنگیان برملا شد

وحیدی در این‌باره می‌گوید: «وزارت آموزش‌وپرورش سهم صندوق‌بازنشستگی برای سال‌های ١٤٠١و ١٤٠٢را قبلا پرداخت کرده، اما سهم این صندوق برای بازنشستگان ٦‌ماه دوم سال ١٤٠٠با تاخیر و اخیرا از سوی آموزش‌وپرورش پرداخت شده است.»

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر، رتبه بندی معلمان که دغدغه این روزهای جامعه و فرهنگیان است را در اندیشه معاصر بخوانید دولت در نهایت به این عمل واکنش نشان داد و احکام جدید رتبه بندی معلمان را صادر و بارگذاری کردند. چندین سال بود که عمل  رتبه بندی معلمان هی به تعویق افتاد  و هر تصمیمی گرفته شده است به طور ناقص و نصفه و نیمه اجرا شده که این عملکرد صدای معلمان را در آورده است. برای با خبر شدن از جزئیات بیشتر اندیشه معاصر را تا انتها دنبال کنید

احکام جدید رتبه‌ بندی معلمان و بازنشستگان صادر و بارگذاری شد

سخنگوی وزارت آموزش‌وپرورش با بیان اینکه افزایش ۲ برابری حق‌الزحمه ساعت اضافه تدریس معلمان در دستور کار شورای حقوق و دستمزد قرار گرفته است گفت: این طرح تصویب می‌شود زیرا سازمان اداری و استخدامی و سازمان برنامه و بودجه موافق هستند.
علی فرهادی با بیان اینکه افزایش حق‌الزحمه ساعت اضافه تدریس معلمان محقق می‌شود گفت: با این کار معلمان ماده ۲۸ کمتری استخدام می‌شوند و نیاز مدارس به معلم از روش‌های حق‌التدریس تامین می‌شود.

وی با بیان اینکه اعتبار این موضوع تامین و پیش بینی‌های لازم شده است افزود: دو سال از آیین نامه رتبه‌ بندی معلمان گذشته و باید اصلاح شود، اما رتبه‌بندی برای همه معلمان طبق قانون انجام می‌شود، معلمان بدو ورود به خدمت با مدرک کارشناسی، معلم پایه یک محسوب می شوند مگر اینکه معلمی مدرکی را بارگذاری نکند که در این صورت نمی توان پایه او را مشخص کرد.

سخنگوی وزارت آموزش‌وپرورش با بیان اینکه وزارت آموزش‌وپرورش کسری مزمن معلم دارد ادامه داد: با توجه به اینکه حداقل ۷۲ هزار معلم ماده ۲۸ را استخدام می‌کنیم اما نیاز واقعی حدود سه برابر این تعداد است که دو برابر باقی مانده(کسری معلم) از طریق جذب شاغلان، بازنشستگان و اضافه تدریس معلمان صورت می گیرد.

رتبه بندی معلمان

رتبه‌ بندی معلمان

خبر داغ از زمان پرداخت معوقات فوق‌العاده رتبه‌بندی معلمان

یکی از مهم‌ترین مسائلی که در این زمینه مطرح می‌شود، تعیین جامعه هدف و تبیین شرایط معلمان بازنشسته‌ای است که جزو مشمولان طرح رتبه‌بندی معلمان قرار می‌گیرند.

به‌گفته محمد وحیدی عضو ناظر مجلس در کمیته تدوین آیین‌نامه داخلی، فوق‌العاده طرح رتبه‌بندی معلمان که برای رتبه‌بندی معلمان بازنشسته درنظر گرفته شده، از تاریخ ۳۱/ ۶/ ۱۴۰۰ اعمال می‌شود و معلمان‌بازنشسته قبل از این تاریخ، مشمول این قانون نمی‌شوند.

وحیدی در پاسخ به اعتراضات معلمان بازنشسته به نحوه اجرای قانون رتبه‌بندی معلمان می‌گوید: «در قانون به صراحت آمده که رتبه‌بندی از ٣١شهریور ١۴٠٠به بعد انجام می‌شود و معلمانی که پیش‌ازاین تاریخ بازنشسته شده‌اند، شامل طرح رتبه‌بندی نمی‌شوند.»
پرداخت سهم بازنشستگان سال‌های ١۴٠١و ١۴٠٢به صندوق بازنشستگی در اواسط مهرماه، سبب شد معلمانی که سال ١۴٠٠دوره خدمت خود در آموزش‌وپرورش کشور را به‌پایان رسانده‌اند، تنها بازنشستگانی باشند که برخوردارشدن آنها از مزایای طرح رتبه‌بندی با اما و اگر همراه باشد.

وحیدی در این‌باره می‌گوید: «وزارت آموزش‌وپرورش سهم صندوق‌بازنشستگی برای سال‌های ١۴٠١و ١۴٠٢را قبلا پرداخت کرده، اما سهم این صندوق برای بازنشستگان ۶‌ماه دوم سال ١۴٠٠با تاخیر و اخیرا از سوی آموزش‌وپرورش پرداخت شده است.»

او پرداخت نشدن سهم معلمان شاغل را دلیل تعلل صندوق در تطبیق ندادن حکم بازنشستگان سال ١۴٠٠عنوان کرده و توضیح می‌دهد: «با وجود اینکه سهم صندوق برای بازنشستگان سال ١۴٠٠پرداخت شده، صندوق به‌دلیل اینکه سهم معلمان شاغل پرداخت نشده، حکم بازنشستگان را با رتبه‌بندی تطبیق نداده است.»

جلسات متعدد مسئولان و نمایندگان سازمان برنامه‌وبودجه کشور، وزارت آموزش‌وپرورش و صندوق بازنشستگی کشور که با هدف رفع موانع اجرای قانون رتبه‌بندی معلمان بازنشسته در روزهای اخیر برگزار شد، به تشکیل کمیته‌ فنی برای احصای دقیق بدهی صندوق بازنشستگی کشوری و پرداخت مبالغ تعیین شده انجامید و حاصل بررسی‌ها و اقدامات کمیته فنی حل‌وفصل موانع اجرای قانون رتبه‌بندی معلمان بازنشسته بود.

علی فرهادی، معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش‌وپرورش به‌تازگی خبر داده است: «آموزش‌وپرورش تمام تکالیفش برای فوق‌العاده رتبه‌بندی این افراد را انجام داده و کسورات را به صندوق بازنشستگی واریز کرده است؛ صندوق بازنشستگی هم باید بلافاصله احکام رتبه‌بندی معلمان بازنشسته را صادر و معوقات را پرداخت کند.»

به‌گفته فرهادی معوقات فوق‌العاده رتبه‌بندی معلمان بازنشسته آبان‌ماه پرداخت می‌شود.

در همین حال، رئیس پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش معتقد است که به‌رغم این همه هزینه‌ای که برای رتبه‌بندی شد (حدود ۵۰ هزار میلیارد تومان) اما یک دستاورد بسیار بزرگ برای دولت انقلابی تبدیل به اعتراضاتی بر ضد دولت سیزدهم شد، وآنچنان که انتظار می‌رفت موجب ارتقای کیفیت عملکرد و رضایت معلمان نشد، چرا که با موضوع رتبه‌بندی معلمان به صورت علمی برخورد نشد؛ ضمن اینکه هشدارهای این پژوهشگاه جدی گرفته نشد و به همین دلیل قانونی که تدوین شد، نقص جدی دارد.

به اعتقاد وی از آموزش و پرورش خواسته شده است تا حدود یک میلیون معلم را در مدت سه ماه رتبه‌بندی کند؛ کاری که نظام دانشگاهی ما با داشتن ساختار و پشتوانه تجربی خود در طول حدود ۱۰۰ سال کل اعضای هیأت علمی که رتبه‌بندی کرده به ۱۰۰ هزار نفر نمی‌رسد. چرا که باید نظام‌های ارزشیابی و رتبه‌بندی معلمان دنیا را بررسی می‌کردیم و نظام مطلوب را متناسب با زیست‌بوم خودمان طراحی می‌کردیم، کاری که در پژوهشگاه انجام گرفته است.

به‌رغم اینکه در زیرنظام پژوهش و ارزشیابی، رتبه‌بندی معلمان، مدارس و مدیران یک کار کاملا علمی تلقی شده و در زیر نظام پژوهش و ارزشیابی (بند ۴ بخش اقدامات اساسی مدرسه پژوهنده) آمده است، اما آیین‌نامه آن در سازمان استخدامی بدون مشارکت پژوهشگاه نوشته شد. بعد در تدوین شیوه‌نامه اجرایی آن هم به دلیل محدودیت قانون و آیین‌نامه امکان کار علمی نبود.

در اجرا هم زمان محدود و حجم بسیار بالای کار و نیز عدم توجه به یافته‌های علمی سبب شد نه تنها موجب رضایت و ارتقای کیفیت یادگیری نشود بلکه بیش از ۵۰ درصد معلمان به رتبه‌بندی اعتراض کردند.

علت عدم صدور احکام رتبه بندی معلمان و فرهنگیان برملا شد

رتبه بندی معلمان موضوعی است که علیرغم مصوبات اجرایی آن هنوز در خم مسیر اعلام امروز و فردای مسئولین مربوطه به تعویق افتاده است. بنابر اعلام وزیر آموزش و پرورش فرایند صدور احکام رتبه‌بندی برخی از معلمان آغاز شده است و به زودی ابلاغ خواهد شد.

رتبه بندی معلمان و اجرای ناقص فرایند صدور احکام رتبه‌بندی از جمله موضوعات داغ و مورد بررسی رسانه‌ها در کشور است. رتبه بندی معلمان که برای معلمان دارای اهمیت بالایی از نظر تامین امنیت شغلی و میزان دریافتی حقوق معلمان می‌باشد، مدتها در پیچ و خم اجرای قوانین مصوب دولت و مجلس قرار گرفته است. رتبه بندی معلمان از دغدغه‌های مهم فرهنگیان است که حواشی بسیاری را به دنبال داشته است.

ارتقای کیفیت نظام تعلیم و تربیت و توجه به وضع معیشتی معلمین یکی از وعده‌های انتخاباتی آیت‌الله رئیسی بود که با وجود تصویب در دولت و مجلس، هنوز این امر اتفاق نیفتاده و دلایل آن هم مشکلاتی نظیر؛ عدم افزایش کیفیت تعلیم و تربیت، کسب رتبه های بسیار بد در آزمون‌های بین المللی تیمز و پرلز، عدم اجرای ۵۰ درصد فوق العاده ویژه، عدم همسان سازی حقوق بازنشستگان با شاغلین، مسائل مغفول مانده رتبه‌بندی، صندوق ذخیره، در کنار عدم پرداخت به موقع پاداش پایان خدمت و حق التدریس‌ها و… برشمرده می‌شود.

چندی پیش کارگروه رتبه بندی سازمان معلمان ایران با صدور اطلاعیه ای نسبت به اجرای بسیار ناقص و ناعادلانه و سلیقه ای و خلاف قانون و مغایر با فلسفه این طرح، به شدت اعتراض خود را اعلام کرد و خواستار رسیدگی سریعتر به اعتراضات و رفع معضلات و مسایل مطرح شده در این اطلاعیه شد.

کنون خبرهایی از آغاز فرآیند صدور احکام رتبه‌بندی معلمان از قول وزیر آموزش و پرورش منتشر شده است که امیدواریم این روند هرچه سریعتر به جایگاه مطلوب و اصلی خود بازگردد.

عدم برخورد علمی، علت نقص جدی رتبه‌بندی معلمان

فرآیند رتبه‌بندی معلمان در حال اجراست و تاکنون رتبه آموزشیارمعلم و مزایای آن به تمام فرهنگیان تعلق گرفته است. با این حال هنوز احکام نهایی معلمان صادر نشده است.

وزیر آموزش و پرورش در کارگروه‌های سی‌وهفتمین اجلاس روسا و مدیران آموزش و پرورش سراسر کشور اعلام کرد که باید دو سال بعد از اتمام رتبه‌بندی، آیین‌نامه این موضوع بازبینی شود و به تصویب هیات وزیران برسد. پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش و شورای عالی آموزش و پرورش باید آیین‌نامه رتبه بندی را بنویسند و همه باید به آن‌ها کمک کنند.

آغاز اجرای طرح رتبه‌بندی معلمان و فرایند صدور احکام

قانون رتبه‌ بندی فرهنگیان بر اساس سند تحول بنیادین نظام آموزشی یکی از موضوعات مهمی است که در جهت بهبود سطح معیشتی معلمان و هم در راستای ارتقای شایستگی حرفه‌ای معلمان بسیار مهم است. حقوق معلم همواره کمتر از سایر اقشار بوده اما معلمان هیچ‌گاه اجازه نمی‌دادند دیگران از این نقیصه استفاده کرده و شأن آنها را کاهش دهند.

وزیر سابق آموزش و پرورش در دولت سیزدهم، سال گذشته اعلام کرد که اجرای کامل قانون رتبه‌بندی معلمان و فرایند صدور احکام زمان‌بر است که به همین منظور درخواست کرد تا فرهنگیان صبور باشند. قانون رتبه‌بندی ۹۰۰ هزار معلم سراسر کشور را شامل می‌شود که باید برای تعیین رتبه افراد هیئت‌های ممیزه تشکیل شود.

رتبه‌بندی فرهنگیان به مدت ۱۰ سال اجرا نشد‌ اما دولت سیزدهم آن را اجرا کرد و امروز ۲۶ درصد حقوق معلمان از رتبه‌بندی است. در آخرین اظهارات، وزیر آموزش و پرورش درباره رتبه بندی معلمان اعلام کرد که موضوع صدور احکام جدید مبتنی بر نتایج اعتراضات از هفته آینده آغاز می شود و کسانی که اعتراض شان وارد شده است، رتبه‌شان ارتقاء می یابد و رتبه جدید می گیرند.

پایان/*

اندیشه معاصر را در ایتا، روبیکا، پیام رسان بله و تلگرام دنبال کنید.

 

مطالب مرتبط