۱۸:۱۸ - ۱۴۰۲/۰۹/۰۷

احتمال خروج وام های خرد از شمول کنترل تزارنامه بانک ها

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر، سید احسان خاندوزی، وزیر امور اقتصادی و دارایی در«آیین رونمایی از وام قرض الحسنه بدون کارمزد» بانک قرض الحسنه رسالت که در مرکز همایش های سازمان صدا و سیما برگزار شد، گفت: اتفاق امروز که با همت بانک...

احتمال خروج وام های خرد از شمول کنترل تزارنامه بانک ها

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر، سید احسان خاندوزی، وزیر امور اقتصادی و دارایی در«آیین رونمایی از وام قرض الحسنه بدون کارمزد» بانک قرض الحسنه رسالت که در مرکز همایش های سازمان صدا و سیما برگزار شد، گفت: اتفاق امروز که با همت بانک قرض الحسنه رسالت صورت گرفت، بسیار ارزشمند و الهام بخش برای سایر طرح های حوزه بانکداری و بانکداری اسلامی است.

وی در ادامه بیان کرد: در ستاد اقتصادی دولت برای اینکه هدف گذاری عدالت مالی را به درستی پیش ببریم ، چاره‌ای جز تاکید ویژه بر شاخص شمول مالی نداریم. یعنی دسترسی‌های عموم طبقات جامعه را به خدمات مالی، بیشتر، سهل تر و ارزان تر به عنوان سه رکن عدالت مالی در دستور این ستاد دهیم و همه تلاش هایی که در این خصوص در وزارت اقتصاد صورت گرفته، مانند طرح افزایش توثیق، سامانه ستاره برای سهل کردن دسترسی مردم تا سفته و برات الکترونیکی و تسهیلات خرد بدون ضامن از جمله خود تقویت بانکداری قرض الحسنه همه در راستای ایجاد همین عدالت مالی و دسترسی بیشتر عامه و طبقات مختلف مردم با هزینه کمتر و آسان تر به خدمات مالی است.

وزیر امور اقتصادی و دارایی همچنین بیان کرد: در سال جاری دو گام بلند در حوزه بانکداری برداشته شد؛ در گام اول که در شهریور ماه و با پیگیری های وزارت اقتصاد و همکاری شورای پول و اعتبار و همچنین رییس بانک مرکزی رخ داد، موفق شدیم فرآیندهای اخذ کارمزد تسهیلات قرض الحسنه را از مدل یکپارچه ۴ درصد کارمزد خارج کنیم که آنچه امروز در حال رونمایی است ثمره این تلاش و همکاری است.

وی افزود: مدیرعامل بانک قرض الحسنه رسالت از این پتانسیل به نحو احسن استفاده کرد؛ البته باید این مساله زودتر اتفاق می افتاد اما موانع مقرراتی سبب تاخیر در این امر می‌شد و این مصوبه کمک کرد تا بانک ها در کارمزد پایین تر با هم رقابت کرده و مردم نیز تسهیلات قرض الحسنه را با کارمزد پایین تر دریافت کنند.

خاندوزی همچنین متذکر شد: گام دوم نیز در آبان ماه برداشته شد که اساسنامه نمونه بانک های قرض الحسنه تعیین تکلیف شد که در این مورد نیز نیز از هم بخش‌های بانکداری اسلامی، شورای پول و اعتبار، صاحبنظران و متخصصان این حوزه جای تشکر دارد که ما را در این خصوص یاری کردند.

وی سپس اضافه کرد: ریل گذاری جدید در حوزه بانکداری اساسا سبب شد تا ما نگاه ویژه و جدیدی به بانک های قرض الحسنه با اساسنامه و تیپ متفاوتی از اختیارات و قواعد تنظیم گری از طرفی و از سوی دیگر نیز این اجازه را برای فضای رقابت به سمت کاهش کارمزدها و سهل کردن دسترسی ها داشته باشیم .

خاندوزی در ادامه با ذکر آماری در خصوص پرداخت تسهیلات قرض الحسنه نیز گفت: در پایان سال ۱۴۰۰ حدود دو نیم درصد از نقدینگی کشور سپرده گذاری بانک های قرض الحسنه یعنی رسالت و مهر ایران بودند. این عدد در پایان شهریور ۱۴۰۲ به بیش از ۴ درصد یعنی ۴.۲ درصد مجموع نقدینگی ما رسید که نشان دهنده این است که علی رغم همه مسائل مختلف سهم و نسبتی که بانک های قرض الحسنه در طول دو سال اخیر از مجموع نقدینگی ها و تسهیلات بانکی برده اند، سرعت بیشتری نسبت به سایر بانک ها داشته اند.

وی افزود: از سوی دیگر، یک اتفاق مبارک دیگر نیز در این بخش رخ داده داده که در بانک قرض الحسنه مهر ایران منتظر آن هستیم که این مسیر کاهش کارمزدها و یا تسهیلات حتی بدون کارمزد از انتهای آذرماه در این مجموعه نیز آغاز می شود و راه گشای این مسیر بانک قرض الحسنه رسالت بود.

افزایش ۱۰۰ درصدی پرداخت تسهیلات قرض الحسنه بانک مهر ایران

خاندوزی همچنین با ذکر آماری از پرداخت وام های قرض الحسنه گفت: بانک قرض الحسنه مهر ایران تنها بانکی است که توسط بانک های دولتی مدیریت و سهامداری می شود. در حال حاضر میزان تسهیلات دهی این بانک از سالی یک و نیم میلیون به سه میلیون عدد رسیده که این اتفاق مبارک و قابل توجهی است.

وی اضافه کرد: در میزان افزایش پرداخت تسهیلات قرض الحسنه نسبت به سال ۱۴۰۰ در ۱۴۰۱ نیز ۹۰ درصد افزایش و در سال ۱۴۰۲ نسبت به سال قبل حدود ۱۰۰ درصد افزایش مشاهده می شود. از سوی دیگر دولت در افزایش سرمایه این بانک نیز که در آغاز به کار دولت ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان سرمایه این بانک بوده که در سال بعد به ۵ هزار میلیارد تومان و اکنون نیز در این لحظه ۸ هزار میلیارد تومان سرمایه دارد، که نشان دهنده توجه ویژه سیاستگذاران به بحث قرض الحسنه در کشور است.

خاندوزی در پایان ابراز امیدواری کرد که، با کمک همه اجزای اقتصادی کشور پرداخت قرض الحسنه خرد از سقف کنترل ترازنامه بانک ها خارج شود تا سبب رضایتمندی مردم برای رفع نیازهای خرد آنها باشد.

 

پایان/*

اندیشه معاصر را در روبیکا دنبال کنید.

برای عضویت در کانال بله اندیشه معاصر کلیک کنید.

برای عضویت در کانال تلگرامی اندیشه معاصر کلیک کنید.

مطالب مرتبط

آخرین اخبار