اجرای ۲۴ برنامه برای ایجاد تحول دیجیتال و هوشمندسازی در صنعت برق

معاون هماهنگی توزیع توانیر گفت: در دوسال گذشته با تدوین ۲۴ برنامه، به دنبال ایجاد تحول دیجیتال و هوشمندسازی در صنعت برق بودیم. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت نیرو، غلامعلی رخشانی مهر، در مراسم افتتاحیه نخستین پویش #هرهفته_الف_ب_ایران و بهره برداری ۵ طرح بزرگ توزیع برق کشور در قالب ۸ هزار و […]

اجرای ۲۴ برنامه برای ایجاد تحول دیجیتال و هوشمندسازی در صنعت برق

معاون هماهنگی توزیع توانیر گفت: در دوسال گذشته با تدوین ۲۴ برنامه، به دنبال ایجاد تحول دیجیتال و هوشمندسازی در صنعت برق بودیم.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت نیرو، غلامعلی رخشانی مهر، در مراسم افتتاحیه نخستین پویش #هرهفته_الف_ب_ایران و بهره برداری ۵ طرح بزرگ توزیع برق کشور در قالب ۸ هزار و ۱۴۲ پروژه پروژه توسعه، احداث، اصلاح و بهینه سازی شبکه برق، در خصوص چرایی و ضرورت اجرای تحول دیجیتال و هوشمندسازی گفت: اقتصاد یارانه‌ای برق، محدودیت منابع مالی و کاهش سرمایه گذاری جهت توسعه زیرساخت‌های صنعت برق باعث شد تا به دنبال کاهش هزینه‌های تمام شده طرح‌ها و هزینه‌های جاری باشیم.

وی با بیان اینکه نیاز صنعت برق برای ارتباط دوسویه با مخاطبان و مشترکان خود نیز از دیگر دلایل حرکت به این سمت بود، ادامه داد: تنها راه رسیدن به این مهم هوشمندسازی صنعت برق و ایجاد تحول دیجیتال بود که به همین دلیل در دو سال گذشته با تدوین ۲۴ برنامه، برای دستیابی به این هدف حرکت کردیم.

معاون هماهنگی توزیع توانیر اظهار داشت: برنامه‌های مذکور در قالب ۵ محور شامل بهبود حاکمیت شرکتی و ارتقای سلامت اداری، تاب آوری و افزایش قابلیت اطمینان، مدیریت انرژی، مدیریت هوشمند ارتباط با مشتریان و اصلاح اقتصاد صنعت توزیع برق تقسیم بندی و برای هر کدام مجری جداگانه‌ای تعیین و مأموریت‌های ویژه‌ای به شرکت‌های توزیع ابلاغ شد. هم اکنون شاهد اجرای ۱۰۰ درصدی ۱۲ برنامه از میان برنامه‌های مذکور هستیم و دیگر برنامه‌ها نیز به‌زودی به صورت کامل اجرایی و پیاده سازی می‌شود.

معاون هماهنگی توزیع توانیر با اشاره به اینکه امروز از دست اندرکاران طرح‌های ساز و کاری تحول دیجیتال و هوشمندسازی صنعت برق تقدیر می‌شود، افزود: از آنجا که فاصله شرکت‌ها در اجرا و پیاده سازی برنامه‌های مذکور بسیار کم بود، با تشکیل باشگاه ۱۰ تایی‌ها، ۱۰ شرکت نخست در هر برنامه مشخص شدند.

رخشانی مهر از قبض سبز، توسعه خدمات غیرحضوری، هوشمندسازی مراکز اتفاقات (طرح هما)، توسعه سامانه نظارت مکانیزه طرح‌ها (طرح سنم)، توسعه سامانه چاوش (چشم انداز اصلاح ولتاژ شبکه)، کاهش تلفات شبکه توزیع برق به کمتر از ۹.۷ درصد، تدوین برنامه‌های ۰۹۸ و برنامه‌های ۰۹۹ را از جمله این برنامه‌ها عنوان کرد و گفت: راه اندازی مرکز ملی پایش صنعت برق، مرکز ملی پایش کنتورهای هوشمند کشور، سامانه پوشش‌های بیمه‌ای در صنعت توزیع برق و جایگزینی شبکه فرسوده مسی با کابل خودنگهدار از دیگر برنامه‌هایی است که هم اکنون به صورت کامل اجرا شده و در هر برنامه نیز ۱۰ شرکت اول شناسایی شده است.

مهر