16:00 - 1403/04/13

اجتماعی

اجرای متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان در صندوق آینده‌ساز کلید خورد

صندوق بازنشستگی آینده‌ساز، اجرای متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان را که چهارم تیرماه در هیات دولت به تصویب رسید، آغاز کرد

اجرای متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان در صندوق آینده‌ساز کلید خورد

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصربه نقل از شهر آرانیوز صندوق بازنشستگی آینده‌ساز، اجرای متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان را که چهارم تیرماه در هیات دولت به تصویب رسید، آغاز کرد.برای اطلاعات بیشتر اندیشه معاصر را دنبال کنید

اجرای متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان در صندوق آینده‌ساز کلید خورد

صندوق بازنشستگی آینده‌ساز، اجرای متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان را که چهارم تیرماه در هیات دولت به تصویب رسید، آغاز کرد.

روز گذشته مبلغ سه میلیون تومان به عنوان علی‌الحساب برای سه ماه فروردین، اردیبهشت و خرداد به حساب بازنشستگان این صندوق واریز شد.

مدیریت این صندوق بازنشستگی اعلام کرده است «پس از تصویب و ابلاغ دستورالعمل نهایی اجرایی متناسب سازی مابه التفاوت مبلغ علی الحساب پرداختی با محاسبات دقیق در احکام اعمال خواهد شد».

اجرای متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان در صندوق آینده‌ساز کلید خورد

اجرای متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان در صندوق آینده‌ساز کلید خورد

عدم پرداخت مبالغ همسان‌سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی، سبب پیگیری برخی رسانه‌ها شده که پس از این پیگیری‌ها مشخص شد تاکنون مطالبات سازمان تامین اجتماعی که منبع تامین این پرداختهاست، از سوی دولت تامین نشده است.

بنا به اعلام سازمان تامین اجتماعی، با توجه به ابلاغ برنامه هفتم توسعه و ماده ۲۹ الحاقی برنامه هفتم، بازنشستگان مشمول متناسب‌سازی در سازمان تأمین‌اجتماعی، مابه‌التفاوت متناسب‌سازی را از اول سال ۱۴۰۳ دریافت خواهند کرد.

بر اساس این اطلاعیه، محاسبات متناسب‌سازی بر اساس قانون نیازمند تدقیق و اعمال محاسبات در سیستم پرداخت است که بر اساس بند «د» تبصره۱۵ بودجه سال ۱۴۰۳، موضوع در حال پیگیری و تأمین منابع لازم از سوی دولت محترم است و به‌محض وصول منابع نقدی، مبلغ پیش‌پرداخت به‌صورت علی‌الحساب و مطابق اعلام دولت سیزدهم به حساب بازنشستگان عزیز واریز خواهد شد.

آیین نامه در نوبت بررسی هیات وزیران
اخیرا داوود منظور، رئیس سازمان برنامه و بودجه در توئیتی نوشته بود که «بازنشستگان عزیز! الوعده وفا؛ خبرهای خوشی در راه است و با عنایت به تصویب آیین‌نامه اجرایی متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان در جلسه روز یکشنبه (۳ تیرماه) هیات دولت، در روزهای آینده مبلغی به صورت علی‌الحساب در وجه بازنشستگان گرامی پرداخت خواهد شد تا پس از صدور احکام متناسب‌سازی، تسویه قطعی به عمل آید». هرچند که برخی گمانه‌زنی‌ها بر این بود که این خبر مختص بازنشستگان کشوری و لشکری است؛ اما منظور همان موقع نگرانی بازنشستگان تامین اجتماعی درباره موضوع همسان‌سازی را بی‌پاسخ نگذاشت. او در این باره به قانون بودجه استناد کرده است. در قانون بودجه ۱۴۰۳ پیش‌بینی شده که دولت ۱۳۰ هزار میلیارد تومان از بدهی خودش را به تامین اجتماعی برای این موضوع پرداخت کند تا همسان‌سازی اجرا شود. ظاهرا جلساتی نیز در باب همسان‌سازی حقوق بازنشستگان میان سازمان تامین اجتماعی و سازمان برنامه و بودجه در جریان است.

هرچند که هنوز خبری از اجرایی شدن آن وجود ندارد؛ اما آنچنان که دولتی‌ها می‌گویند، آئین‌نامه اجرایی همسان‌سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی در نوبت بررسی در هیات وزیران است تا با تصویب هیات وزیران اجرای این بند از قانون بودجه آغاز شود.

 

پایان/*

اندیشه معاصر را در ایتا، روبیکا، پیام رسان بله و تلگرام دنبال کنید.

 

مطالب مرتبط