۲۲:۱۳ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۶

اجاره مسکن در سال ۱۴۰۱ کاهش می یابد؟

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر، مرکز آمار ایران اخیرا اعلام کرده که قیمت مسکن پس از ۹ ماه گرانی، در شهریور ماه کاهش یافته است. اگرچه کاهش قیمت مسکن اندک بوده، اما این امیدواری را ایجاد کرده که کاهش قیمت‌ها ادامه‌دار باشد. به خصو...

اجاره مسکن در سال ۱۴۰۱ کاهش می یابد؟

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر، مرکز آمار ایران اخیرا اعلام کرده که قیمت مسکن پس از ۹ ماه گرانی، در شهریور ماه کاهش یافته است. اگرچه کاهش قیمت مسکن اندک بوده، اما این امیدواری را ایجاد کرده که کاهش قیمت‌ها ادامه‌دار باشد.

به خصوص که دولت وعده داده سالانه یک میلیون واحد مسکونی می‌سازد. حالا رئیس اتحادیه املاک تهران می‌گوید: چنانچه دولت سیزدهم بتواند وعده خود را مبنی بر ساخت سالانه یک میلیون واحد مسکونی اجرا کند، بازار دچار رکود می‌شود. این رکود اگرچه به ضرر سازندگان است، اما احتمالا بتواند قیمت‌ مسکن را کمی ارزان کند.

اجاره مسکن ارزان می‌شود؟
اما آیا کاهش قیمت مسکن می‌تواند نرخ اجاره مسکن را هم کاهش دهد؟ مصطفی قلی خسروی می‌گوید: کاهش قیمت مسکن می‌تواند بر نرخ اجاره هم تاثیر بگذارد و باعث کاهش اجاره مسکن شود. اما به گفته او این تاثیر آنی نیست و نمی‌توان انتظار داشت یکباره نرخ اجاره کاهش یابد.

او می‌گوید ممکن است نرخ اجاره مسکن سال آینده کمی تعدیل شود و اجاره‌ها مانند امسال جهش نداشته باشد.

به نظر می‌رسد با کاهش قدرت خرید و همچنین وعده ساخت مسکن، قیمت مسکن در طول چهار سال آینده روند کاهشی داشته باشد اما آیا با توجه به تورم امکان‌پذیر است؟

مصطفی قلی خسروی می‌گوید: اکنون قیمت مسکن واقعی نیست و حباب دارد. قیمت‌ها براساس عرضه و تقاضا نیست. بلکه هر فردی قیمت دلخواه خود را برای فروش اعلام می‌کند. قیمت مسکن باید براساس عرضه و تقاضا تعیین شود. به نظر می‌رسد در سال‌های آینده با توجه به رکود حاکم بر بازار، قیمت مسکن براساس میزان تقاضا متوازن شود.

در گرانی خانه بی‌تقصیریم
قلی خسروی با اشاره به آینده اجاره مسکن بیان کرد: اتحادیه در کاهش و افزایش قیمت مسکن و اجاره دخالتی ندارد. گاهی اوقات با اعلام وضعیت مسکن برخی مردم از دست ما شاکی می‌شوند. در حالی که ما در گرانی خانه بی‌تقصیریم.

او گفت: ترکیه در سال‌های گذشته در مسکن‌های اجاره‌ای سرمایه‌گذاری کرده است. همین مساله باعث شده که مردم این کشور در بحث اجاره‌نشینی دغدغه‌ای نداشته باشند اما مسئولان ما هم باید این برنامه را اجرا کنند.

قلی خسروی گفت: باید به سمت اجاره‌نشینی خوش‌نشینی پیش برویم، چرا که امروز دغدغه بخش اعظمی از ایرانی‌ها نرخ اجاره مسکن است.

براساس گزارش معاملات مسکن در تیر ماه امسال بیشترین واحد‌هایی که معامله شده نیز تا پنج سال ساخت بوده و منطقه پنج تهران با سهم ۱۴٫۴ درصدی از کل معاملات، بیشترین تعداد معاملات را به خود اختصاص داده است.

در تیر امسال متوسط قیمت یک متر مربع خانه در تهران به نرخ ۳۰ میلیون تومان رسیده که نسبت به خرداد ۱٫۳ درصد رشد کرده است. همچنین مناطق ۱۰ و ۲ به ترتیب با اختصاص سهم‌های ۱۰٫۴ و ۹٫۶ درصادی در رتبه‌های بعدی قرار گرفته‌اند.

انتهای پیام/*

مطالب مرتبط

آخرین اخبار