آیا پهپاد استریکس می تواند سرنوشت جنگ های هوایی را تغییر دهد؟+ فیلم

اولین پهپاد نظامی داخلی استرالیا که طراحی، تولید و مسلح شده است، در نمایشگاه هوایی آوالون رونمایی شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر به نقل از پارسینه، پهپاد استریکس، بدون خلبان پرواز می کند. به گفته BAE Systems استرالیا که این هواپیما را با همکاری Innovaero طراحی کرده است، پهپاد استریکس قادر به حملات زمینی، نظارت و شناسایی در محیط های پرخطر است. هواپیمای استریکس می تواند ۱۶۰ کیلوگرم بار بیش از ۸۰۰ کیلومتر را حمل کند.

به گفته BAE Systems، علاوه بر قابلیت های حمله زمینی و نظارت، پهپاد استریکس همچنین می تواند به عنوان یک “بالگرد وفادار” برای هلیکوپترهای نظامی عمل کند.

 

اهمیت صنایع هوایی بدون خدمه

وسایل نقلیه هوایی بدون خدمه می توانند از راه دور توسط انسان کنترل شوند یا با استفاده از نرم افزار هوش مصنوعی به طور مستقل پرواز کنند.

در حالی که هواپیماهای بدون سرنشین هزینه تجهیزات دفاعی را کاهش می‌دهند و شاید تعداد پرسنل آسیب‌دیده را محدود کنند، برخی نگران افزایش خطرات این نوع تجهیزات هستند.

پروفسور رابرت اسپارو از دانشگاه موناش می گوید: «این خطر واقعی وجود دارد که این اشتیاق جدید برای پهپادها منجر به توسعه و استقرار سیستم های تسلیحاتی خودمختار می شود که از نظر اخلاقی مشکل ساز و خطرناک و بی ثبات کننده است»

اساساً ربات‌های پرنده، پهپادها و سایر وسایل نقلیه بدون خدمه می‌توانند طیف وسیعی از نقش‌های نظامی را از جمع‌آوری اطلاعات، نظارت و شناسایی تا استفاده از آنها در نبرد انجام دهند.

موسسه سیاست استراتژیک استرالیا می‌گوید که جنگ در اوکراین به دلیل بهبود سیستم‌های دفاع هوایی و حسگرها، آینده هواپیماهای با خلبان را مورد تردید قرار داده است.

رایان، ژنرال سابق ارتش استرالیا در مقاله ای در ASPI’s The Strategist می گوید که احتمالاً سیستم های هوایی کوچکتر و بدون خدمه از جمله پهپادها بخشی از سیستم دفاعی را تشکیل می دهند که جایگزین هواپیماهای خلبانی می شود. شناسایی هواپیماهای بدون سرنشین سخت تر است و می توان آنها را در تعداد زیاد تهیه کرد.

در همین حال، چندین سازمان برجسته حقوق بشر خواستار تعلیق استفاده از ربات‌های خودمختار مرگبار از جمله هواپیماهای بدون سرنشین شده‌اند.

 

پایان*/

اندیشه معاصر را در روبیکا دنبال کنید.

برای عضویت در کانال بله اندیشه معاصر کلیک کنید.

برای عضویت در کانال تلگرامی اندیشه معاصر کلیک کنید.