۱۶:۱۵ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۸

آیا روسیه می‌تواند با کمک بیت کوین تحریم‌ها را دور بزند؟

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر؛ به گفته آژانس رتبه‌بندی اعتباری مودی، اندازه کوچک بازار رمزارزها، ظرفیت روسیه را برای استفاده از ارز‌های دیجیتال جهت دور زدن تحریم‌های بین‌المللی محدود می‌کند. تحلیلگران پیش‌بینی می‌کنند که تحریم‌...

آیا روسیه می‌تواند با کمک بیت کوین تحریم‌ها را دور بزند؟

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر؛ به گفته آژانس رتبه‌بندی اعتباری مودی، اندازه کوچک بازار رمزارزها، ظرفیت روسیه را برای استفاده از ارز‌های دیجیتال جهت دور زدن تحریم‌های بین‌المللی محدود می‌کند.

تحلیلگران پیش‌بینی می‌کنند که تحریم‌ها روسیه را وادار می‌کند تا جایگزین‌هایی برای سیستم مالی تحت رهبری ایالات متحده ایجاد کند.

پناه بردن به رمزارزها

در جریان تهاجم روسیه به اوکراین، اعمال تحریم ها، و تحولات بازار‌های مالی همواره نقش رمزارز‌ها مانند بیت کوین موضوع اصلی بحث بوده است.

مودیز در گزارش تازه خود نوشته است: «با توجه به مقیاس کوچک و نقدینگی پایین بازار روبل به رمزارز، ما ارزیابی می‌کنیم که در حال حاضر، بعید است که دارایی‌های رمزنگاری شده راهی مناسب و کارآمد برای دور زدن تحریم‌ها توسط افراد فراهم کنند.»

تحریم‌ها باعث کاهش فاجعه بار ارزش روبل روسیه شد و طی چند روز اول تهاجم، روبل تقریباً نیمی از ارزش خود را از دست داد و از ۸۴ روبل به ۱۵۴ روبل در هر دلار افزایش یافت. با وجود این، روبل توانست بار دیگر قدرت خود را بازیافته و اکنون به حدود ۶۷ روبل در هر دلار رسیده است.

بخش رتبه بندی اعتبار اوراق قرضه در مودیز بر رشد اخیر حجم معاملات کوچک انجام شده توسط روس‌ها تأکید می‌کند.

وقتی ناشناس بودن نمی‌تواند مشکلی را حل کند

به گفته محققان این آژانس، با وجود ناشناس بودن، دارایی‌های رمزنگاری شده برای فرار از تحریم‌های پولی چندان مفید نیستند.

ترس از تورم بیش از حد روس‌ها را برای سرمایه گذاری در رمزارز‌ها ترغیب کرد، اما سرمایه گذاری آن‌ها از آن زمان راکد مانده است.

علی‌رغم خوش‌بینی اولیه، به نظر می‌رسد الیگارش‌های روسی از زمان اجرای تحریم‌ها تا حد زیادی از معامله با بیت‌کوین و سایر رمزارز‌ها خودداری کرده‌اند. این بدان معناست که ثروتمندان روس یا تصمیم گرفته‌اند تا زمانی که تحریم‌ها بیشترین آسیب را وارد می‌کند منتظر بمانند یا به صنعت ارز‌های دیجیتال با بدگمانی شدید نگاه می‌کنند.

اجرای تحریم‌ها مستلزم ظرفیت نظارت بر معاملات است که عموما از طریق سیستم مالی صورت می‌گیرد. ایران و کره شمالی از طریق رمزارز‌ها که خارج از سیستم مالی آمریکامحور عمل می‌کنند، تحریم‌ها را دور زده اند.

رئیس تحقیقات تقلب در «کوین فایرم»، یک پلتفرم مدیریت ریسک بلاک چین، به الجزیره گفت که ارز‌های دیجیتال می‌توانند برای فرار از تحریم‌ها و پنهان کردن ثروت مورد استفاده قرار گیرند.

جابجایی مبالغ هنگفت پول آسان نیست

با این حال، دیگر متخصصان ارز‌های دیجیتال تاکید می‌کنند که وضعیت روسیه به دلیل شدت تأثیر اقتصادی و استفاده محدود این کشور از ارز‌های دیجیتال منحصربه‌فرد است.

آری ردبورد از آزمایشگاه‌های TRM، یک شرکت اطلاعاتی بلاک چین، به الجزیره گفت: «انتقال مبالغ قابل‌توجهی از رمزارز و تبدیل آن به ارز قابل استفاده بسیار دشوار است.»

او گفت: «روسیه نمی‌تواند از رمزارز‌ها برای جایگزینی صد‌ها میلیارد پولی که ممکن است محدود یا مسدود شود، استفاده کند.»

در حالی که فعالیت‌های غیرقانونی اشخاصی که در صرافی‌های متمرکز رمزارز یا در پلت‌فرم‌های تنظیم نشده رخ می‌دهند، ممکن است شناسایی نشده بمانند و به مقامات گزارش نشوند، اما طبق گزارش مودیز چنین فعالیت‌هایی به اندازه‌ای نیست که به کشور‌های تحریم‌شده مانند روسیه اجازه دور زدن تحریم‌ها را بدهد.

به امارات خوش آمدید!

در چنین وضعیتی، دبی به پناهگاهی برای روس‌های ثروتمند تبدیل شده است که از تحریم‌های اعمال شده توسط غرب فرار می‌کنند.

به گفته یک منبع، خرید ملک روس‌های ثروتمند در دبی در سه ماه اول امسال ۶۷ درصد افزایش یافته است.

امارات متحده عربی هیچ نوع تحریمی را علیه روسیه اجرا نکرده و از حمله این کشور به اوکراین انتقاد نکرده است.

این کشور حاشیه خلیج فارس همچنین به دلیل قوانین حمایتگرایانه از رمزارزها، به قطبی برای این صنعت تبدیل شده است و آن را به مکانی محبوب برای سرمایه گذاران رمزارز تبدیل کرده است.

 

 

 

 

ANDISHEMOASER News Agency،

انتهای پیام/*

مطالب مرتبط

آخرین اخبار