۱۹:۱۰ - ۱۴۰۳/۰۲/۲۰

روانشناختی رفتاری

آیا رسانه های اجتماعی و فضای مجازی برای روابط دوستانه شما خوب هستند؟

رسانه‌های اجتماعی در سرتاسر جهان حضور غالب دارند - و برای همیشه چشم‌انداز تعامل انسانی را تغییر داده‌اند

آیا رسانه های اجتماعی و فضای مجازی برای روابط دوستانه شما خوب هستند؟

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر،رسانه‌های اجتماعی در سرتاسر جهان حضور غالب دارند – و برای همیشه چشم‌انداز تعامل انسانی را تغییر داده‌اند.برای اطلاعات بیشتر با اندیشه معاصر همراه باشید.

امتیاز کلیدی

زوج ها باید بدانند که چگونه از رسانه های اجتماعی برای ارتباط بیشتر و نه کمتر استفاده کنند.
رسانه‌های اجتماعی می‌توانند تنهایی را افزایش دهند و درک خود و دیگران را تحریف کنند.
وضوح و شفافیت در استفاده از رسانه های اجتماعی ضروری است.

رسانه‌های اجتماعی در سرتاسر جهان حضور غالب دارند – و برای همیشه چشم‌انداز تعامل انسانی را تغییر داده‌اند و فرصت‌های غیرقابل تصوری را برای افراد فراهم می‌کنند تا تقریباً در هر جنبه‌ای از زندگی‌شان با هم ارتباط برقرار کنند و اطلاعات را به اشتراک بگذارند. پلتفرم‌هایی مانند X (توئیتر سابق)، فیس‌بوک، اینستاگرام و تیک‌تاک نه تنها دیدگاه‌های جهانی مردم را شکل داده‌اند، بلکه به طرز فکر مردم درباره اینکه روابط چیست و چگونه ایجاد می‌شوند، شکل می‌دهند.

آیا رسانه های اجتماعی و فضای مجازی  برای روابط دوستانه شما خوب هستند؟

آیا رسانه های اجتماعی و فضای مجازی برای روابط دوستانه شما خوب هستند؟

قرار است در مورد اتصال باشد

پلتفرم های رسانه های اجتماعی برای افزایش ارتباطات بین افراد ایجاد شده اند. در اواخر دهه ۱۹۸۰، توسعه سریع و در دسترس بودن فناوری دیجیتال، همراه با تمایل اولیه انسان به اتصال، جهان را با راه‌های جدیدی برای برقراری ارتباط از طریق ظهور ایمیل، تابلوهای اعلانات/پیام و اتاق‌های گفتگوی بلادرنگ آشنا کرد. امروزه – به‌ویژه پس از تجربه قطع ارتباط و انزوا در سراسر جهان به دلیل همه‌گیری COVID-19 – رسانه‌های اجتماعی برای بسیاری به اصلی‌ترین راه ارتباط تبدیل شده‌اند.

و این حتی برای زوج‌هایی که در عین فاصله جغرافیایی را تجربه می‌کنند، می‌توانند در ارتباط باقی بمانند و می‌توانند از طریق متن، پیام‌های مستقیم، چت ویدیویی و اشتراک‌گذاری عکس، که اکثر آنها توسط رسانه‌های اجتماعی فعال می‌شوند، به اشتراک تجربیات خود با یکدیگر ادامه دهند، صادق است. حس با هم بودن که توسط این راه‌ها تقویت می‌شود با این واقعیت که همه آن‌ها می‌توانند در زمان واقعی اتفاق بیفتند، بیشتر تقویت می‌شود.

در حالی که رسانه‌های اجتماعی این پتانسیل را دارند که ارتباطات را تقویت کنند، به افراد کمک کنند تجربیات خود را به اشتراک بگذارند و حمایت عاطفی را ارتقا دهند (رابرتس و دیوید، ۲۰۲۲)، دلیلی برای نگرانی در مورد اثرات منفی آن بر روابط نیز وجود دارد. بنابراین مهم است – هم برای افراد و هم برای متخصصان – درک بهتر نقش رسانه های اجتماعی در زندگی زوج ها. بخشی از این درک، بررسی چگونگی ارتباط روابط و استفاده از رسانه های اجتماعی است.

اتصال… به تنهایی

مطالعات نشان می‌دهد که ارتباط بین استفاده از رسانه‌های اجتماعی و تنهایی یک رابطه قوی است: هر چه کسی بیشتر از رسانه‌های اجتماعی استفاده کند، احساس تنهایی بیشتری دارد. این امر مخصوصاً در صورتی صادق است که آن شخص از رسانه‌های اجتماعی به‌جای تعاملی منفعلانه استفاده کند (کاستا و همکاران، ۲۰۱۹).

روابط فقط آنلاین به دلایل مختلفی می تواند مشکل ساز باشد، اگرچه ارتباطات عاطفی را امکان پذیر می کند که تنهایی کمتری ایجاد می کند و تا زمانی که عمدتاً شامل تعاملات تعاملی باشد، احساس خوشبختی بیشتری ایجاد می کند.

روابط آنلاین و ترکیبی منعکس کننده چیزی است که در زندگی واقعی در مورد تعامل زوج ها با یکدیگر می بینیم: نامزدی می تواند منفعل و همچنین فعال باشد. هنگامی که ارتباط از طریق رسانه‌های اجتماعی منفعل است، مانند زمانی که افراد بدون تعامل، پست‌ها را می‌خوانند یا ویدیوهای دیگران را تماشا می‌کنند، ارتباط عاطفی از بین می‌رود و نتیجه می‌تواند این باشد که بسیاری از افراد احساس تنهایی شدیدتر و کاهش حس خوبی شخصی را تجربه می‌کنند. بودن.

این می تواند استفاده از رسانه های اجتماعی را به سمت رفتارهای اجباری تر سوق دهد، جایی که به علاقه اصلی تبدیل می شود، و باعث ایجاد تضاد بیشتر در رابطه می شود زیرا ممکن است شریک زندگی احساس نادیده گرفته شده و از نظر عاطفی قطع کند (بوفارد و همکاران، ۲۰۲۲).

بهترین راه برای مدیریت تعارض نیست

رسانه‌های اجتماعی همچنین می‌توانند تأثیر فوق‌العاده‌ای بر نحوه تجربه و مذاکره زوج‌ها در مورد تعارضات و همچنین نحوه ابراز محبت آنها داشته باشند. حل تعارضات در یک رابطه مستلزم همدلی و توانایی تشخیص دقیق چیزی است که شریک زندگی در تلاش برای برقراری ارتباط است. از آنجایی که رسانه های اجتماعی منجر به کاهش قابل توجه تعاملات چهره به چهره شده است، افراد بیشتری در درک نشانه های غیرکلامی و سایر جنبه های ظریف تر ارتباط با مشکل مواجه می شوند (O’Day, 2021).

تهدیدات رابطه – در مورد استروئیدها

یکی دیگر از چالش‌هایی که رسانه‌های اجتماعی ممکن است برای روابط ایجاد کنند مربوط به اعتماد و حریم خصوصی است. رسانه‌های اجتماعی فرصت‌های متعددی را برای تهدیدات روابط خود از جمله حسادت، خیانت و تجاوز به حریم خصوصی برای افراد فراهم کرده‌اند.

اگر قبلاً در یک رابطه فقدان شفافیت وجود داشته باشد، یا اگر یک نفر تصمیم بگیرد که زندگی رسانه های اجتماعی خود را از زندگی روزمره خود جدا نگه دارد، ترس و یا حتی تصور اینکه فعالیت ها و ارتباطات پشت سر آنها اتفاق می افتد برای شریک زندگی او آسان می شود. پشت آنها آن‌ها ممکن است اواخر شب شریک زندگی‌شان را ببینند که روی صفحه‌نمایش کامپیوتر خمیده است یا وقتی در جمع هستند، تلفن همراه خود را بیرون می‌آورند و احساس می‌کنند که طرد شده‌اند، به‌ویژه وقتی واضح است که شریک زندگی نمی‌خواهد او از تعاملاتش در رسانه‌های اجتماعی مطلع شود.

رسانه‌های اجتماعی همچنین می‌توانند انواع دیگری از رنجش‌ها و حسادت‌ها را ایجاد کنند: مقایسه روابط ما با روابطی که در پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی می‌بینیم آسان است. بسیاری از مطالبی که در رسانه های اجتماعی پست می شود، نسخه ای ایده آل از زندگی و روابط افراد را نشان می دهد و به انتظارات و استانداردهای غیرواقع بینانه مقایسه خود کمک می کند.

 

پایان/*

اندیشه معاصر را در ایتا، روبیکا، پیام رسان بله و تلگرام دنبال کنید.

 

مطالب مرتبط