۱۲:۰۴ - ۱۴۰۲/۱۲/۰۱

آیا با دادن کالابرگ یارانه نقدی قطع می شود؟/ کسر کالابرگ فجرانه از یارانه/ چگونه با کالابرگ خرید کنیم؟ + سامانه shoma.sfara.ir

جزئیات دقیق از کالابرگ و نحوه خرید با آن را در ادامه بخوانید.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر، آیا با دادن کالابرگ یارانه نقدی قطع می شود؟ کسر کالابرگ فجرانه از یارانه و چگونه با کالابرگ خرید کنیم؟ بهمراه سامانه shoma.sfara.ir را در گزارش زیر شرح داده ایم. در این گزارش به چند سوال مهم در مورد کالابرگ پرداخته ایم تا هموطنان عزیزمان در زمان استفاده از کالابرگ دچار مشکل نشوند و ابهامی در این باره نداشته باشند البته بر اساس اعلام رئیس سازمان برنامه و بودجه کالابرگ همان یارانه نقدی می باشد و این بدان معنا نیست که اجرای طرح کالابرگ الکترونیکی جدا از یارانه های نقدی می باشد. در اندیشه معاصر برایتان شرح داده ایم که اگر کسی بخواهد از کالابرگ استفاده کند یک ماه زودتر از حسابش می تواند برداشت کند.

کالابرگ

ایا با دادن کالابرگ یارانه نقدی قطع میشود

از این رو اجرای طرح کالابرگ نیاز به ثبت نام جدید ندارد و همان مبلغ یارانه به حساب سرپرستان خانوار واریز می شود، اگر کسی هم نخواهد از کالابرگ استفاده کند یارانه ی او به صورت نقدی قابل برداشت است، اما قرار نیست که کسی از لیست دریافت یارانه ها حذف شود و استفاده از این طرح کاملا اختیاری می باشد.

آیا با دادن کالابرگ یارانه نقدی قطع می شود؟

از تاریخ ۲۹ خرداد ۱۴۰۲ یارانه سه دهک اول به مبلغ کالابرگ الکترونیکی ۲۰ درصد افزایش یافت. بر اساس اطلاعیه صادر شده از سوی وزارت کار و تعاون، شرط بهره مندی از اعتبار افزایشی، خرید بیش از ۵۰ درصد یارانه ۴۰۰ هزار تومانی، معادل ۲۰۰ هزار تومان به ازای هر نفر می باشد.

در این طرح تمام مشمولان یارانه می توانند یک ماه زودتر از واریز یارانه از اعتبار خرید خود استفاده کنند البته این طرح برای تمام مشمولان اختیاری می باشد. اما برای سه دهک اول در صورتی که از این طرح استفاده کنند یارانه ی آنها به میزان ۲۰ درصد افزایش پیدا می کند.

اگر از اعتبار کالابرگ الکترونیکی استفاده کنیم یارانه نقدی ما حذف خواهد شد؟

در پاسخ به این سوال باید گفت که استفاده از طرح کالابرگ الکترونیکی جدا از یارانه های نقدی نمی باشد و قرار نیست که مشمولان یارانه ثبت نام جدید داشته باشند تا کالابرگ به آنها تعلق بگیرد، تنها اگر کسی بخواهد از مبلغ یارانه ی خود به عنوان کالابرگ استفاده کند یک ماه زودتر از حسابش می تواند برداشت کند. از این رو قرار نیست یارانه ی نقدی کسی حذف شود و کسی هم از لیست دریافت یارانه ها حذف نخواهد شد.

افزایش ۲۰ درصدی یارانه شامل چه خانوارهایی است؟

در اجرای طرح کالابرگ الکترونیک از تاریخ ۲۹ خرداد ۱۴۰۲ یارانه سه دهک اول به میزان ۲۰ درصد افزایش یافت. همان طور که گفته شد بر اساس اطلاعیه صادر شده از سوی وزارت کار و تعاون، شرط بهره مندی از اعتبار افزایشی، خرید بیش از ۵۰ درصد یارانه ۴۰۰ هزار تومانی، معادل ۲۰۰ هزار تومان به ازای هر نفر می باشد.

از این رو به موجب این طرح اعتبار کالابرگ برای همه یارانه‌بگیران از یک ماه قبل واریز می‌شود اما برای سه دهک اول تا سوم که دهک کم‌درآمد به شمار می‌روند، علاوه بر اعتبار موجود یعنی ۴۰۰ هزار تومان، ۲۰ درصد اعتبار اضافی به مبلغ ۸۰ هزار تومان واریز می‌شود. البته برای دهک‌ های ۴ تا ۹ درآمدی صرفا اعتبار یارانه یک ماه زودتر واریز می‌شود که می‌ توانند از لیست کالاهای پیش‌بینی شده در طرح خرید کنند.

کسر کالابرگ فجرانه از یارانه

کالابرگ فجرانه عنوان طرحی است که پیش از این به عنوان «کالابرگ» در حساب یارانه بگیران قرار می‌گرفت؛ با این تفاوت که یک شرط آن داشت و مبلغ آن ۱۲۰ هزار تومان بود؛ اما در حال حاضر به ۲۲۰ هزار تومان افزایش یافته است.

کسر کالابرگ فجرانه از یارانه

اما سوال مردم این است که کالابرگ فجرانه از یارانه کسر می‌شود؟

کالابرگ فجرانه مانند کالابرگ پیشین است با این تفاوت که مبلغ آن زیاد شده و شرط خرید از یارانه اصلی هم برداشته شده است. مزیت بزرگ طرح فجرانه حذف شرط خرید ۲۰۰ هزار تومان است. با این طرح جدید کالابرگ می توان نتیجه گرفت که تا پایان طرح می توان طوری خرید کرد که فقط از اعتبار کم شود و از یارانه اصلی کم نشود.
به اندازه سبد اعلام شده بخرید!

سبد غذایی خاصی برای حمایت از خانوارهای مستحق این یارانه‌ها تهیه می‌شود. این سبد به ازای هر یارانه بگیر دهک اول تا هفتم، شامل ۳ لیتر شیر، یک بسته ۴۰۰ گرمی پنیر UF، یک دبه ۲.۵ کیلویی ماست کم‌چرب، یک کیلو تخم مرغ، یک کیلو گوشت مرغ، یک بسته ۸۱۰ گرمی روغن مایع، یک بسته ۷۰۰ گرمی ماکارونی، ۲ کیلو برنج، نیم کیلو قند و شکر، یک کیلو و ۲۰۰ گرم حبوبات و نیم کیلو گوشت منجمد (یا گرم) گوساله است.

برای اعمال این اصلاحات، شرط ۲۰۰ هزار تومان خرید از یارانه حذف شده و اعتبار تشویقی از ۱۲۰ هزار تومان به ۲۲۰ هزار تومان افزایش یافته است. این اعتبارها برای تأمین هزینه‌های خرید سبد غذایی معین شده است.

قیمت روز سبد مشتمل بر ۱۱ قلم کالا که حجم و وزن معینی دارد، ۷۴۳ هزار و ۷۵۰ تومان است. خانوارهای مستحق در صورت خرید این سبد، مبلغ ۵۲۳ هزار و ۳۰۰ تومان را به عنوان قیمت سبد درآمدی سال ۱۴۰۱ می‌پردازند و تفاوت مابین این قیمت و قیمت روز (به مبلغ ۲۲۰ هزار و ۴۵۰ تومان) از محل اعتبار جدید دولت تأمین می‌شود.

با این تغییرات، هر یک از اقلام موجود در سبد غذایی اعتبار تشویقی مشخصی دارند، که در صورت خرید تنها اعتبار تشویقی آن قلم به فرد تعلق می‌گیرد.

چه کسانی کالابرگ فجرانه دریافت می‌کنند؟

دهک‌های یک تا هفت درآمدی، مشمول اعتبار جدید بوده و یارانه‌بگیران این دهک‌ها می‌توانند با مراجعه به فروشگاه‌های عضو طرح ملّی کالابرگ الکترونیک نسبت به خرید اقلام اساسی و بهره‌مندی از این حمایت تشویقی اقدام کنند.

کالابرگ دهه فجر از کجا بگیریم؟

متقاضیان استفاده از کالابرگ الکترونیکی می‌توانند با مراجعه به فروشگاه‌های طرف قرارداد شبکه ملّی اعتبار (۲۱۰ هزار فروشگاه خُرد و فروشگاه‌های زنجیره‌ای و فروشگاه‌های اینترنتی) نسبت به خرید اقلام اساسی اقدام کنند.

یارانه تشویقی طبق آخرین برآوردها در ۲۱۰ هزار فروشگاه سراسر کشور قابل استفاده است. ۱۰ فروشگاه زنجیره‌ای بزرگ در این طرح مشارکت می‌کنند و متقاضیان استفاده از کالابرگ الکترونیکی می‌توانند با مراجعه به فروشگاه‌های طرف قرارداد شبکه ملی اعتبار؛ از فروشگاه‌های زنجیره‌ای افق‌کوروش، جانبو، هفت، دیلی‌مارکت، گندم، هایپرفامیلی، وال‌مارکت، محسن، مینومارت، ترقی و فروشگاه‌های اینترنتی اسنپ‌مارکت و دیجی‌کالا خرید کنند.

هموطنان عزیز برای شناسایی این فروشگاه‌ها می‌توانند به نرم‌افزار کاربردی شما مراجعه و فروشگاه‌های اطراف خود را مشاهده نمایند.

چگونه با کالابرگ خرید کنیم؟

با آغاز مرحله جدید طرح کالابرگ الکترونیک از ۱۳ خردادماه به صورت سراسری، یارانه اعتباری دهک یک تا سه تحت پوشش نهادی حمایتی کمیته امداد و بهزیستی، ۲۰ درصد افزایش یافت، بدین ترتیب در این مرحله فقط خانوارهایی که در دهک مذکور قرار داشته و مبلغ یارانه دریافتی آن‌ها به ازای هر نفر ۴۰۰.۰۰۰ تومان است، مشمول افزایش ۲۰ درصدی اعتبار خرید هستند.

صفر تا صد کالابرگ الکترونیکی

چگونه با کالابرگ خرید کنیم؟از

در راستای اجرای این طرح فروشگاه‌های افق کوروش، جانبو، دیلی مارکت، فروشگاه هفت، گندم طلایی، رفاه، هایپرمی، وال مارکت در سراسر کشور تحت پوشش طرح کالابرگ الکترونیکی هستند.

همچنین، تنها با مراجعه به فروشگاه‌های مجاز که در برنامه کاربردی «شما» یا سایت shoma sfara.ir معرفی شده‌اند می‌توان خرید اعتباری انجام داد.

فعلاً با استفاده از کلیه کارت‌های بانکی متعلق به سرپرست خانوار، قابلیت خرید وجود دارد.

پاسخ به ۱۸ سوال در مورد کالابرگ

همچنین وزارت رفاه به برخی ابهامات و پرسش‌های مردمی پاسخ داده است که در ادامه به برخی دیگر از این سوالات پاسخ داده می‌شود:

۱. سرپرست خانوار چه کسی است؟

شخصی که مبلغ یارانه نقدی خانواده به حساب وی واریز می‌شده است.

۲. چگونه می‌توان از اعتبار در خرید استفاده کرد؟

با مراجعه به فروشگاه‌های مجاز و با استفاده از کارت سرپرست خانوار مانند خریدهای معمولی با استفاده از کارتخوان می‌توان خرید انجام داد. در فروشگاه‌های زنجیره‌ای در صورت به همراه نداشتن کارت می‌توان با ارائه شماره موبایل و کد ملی اقدام به خرید کرد.

۳. آیا کارمزدی از سوی شخص دارنده کارت باید به فروشنده پرداخت شود؟

خیر، خرید در طرح کالابرگ الکترونیکی همانند خریدهای عادی هیچ هزینه و کارمزدی ندارد.

۴. از چه فروشگاه‌هایی در این طرح امکان خرید وجود دارد؟

فروشگاه‌های مجاز که آدرس آن‌ها از طریق مراجعه به سایت شما به آدرس shoma.sfara.ir یا از طریق برنامه کاربردی “شما” قابل مشاهده است.

۵. آیا امکان استفاده از اعتبار در خریدهای اینترنتی وجود دارد؟

به زودی امکان خرید از فروشگاه‌های اینترنتی که به سامانه شما متصل شده‌اند، فراهم می‌شود.

۶. آیا تمام کارت‌های بانکی اعضای خانواده قابل استفاده است؟

خیر، فعلاً با استفاده از کلیه کارت‌های بانکی متعلق به سرپرست خانوار، قابلیت خرید وجود دارد.

۷. آیا کارت‌های بانک‌های خاصی در این طرح قابل استفاده هستند؟

خیر محدودیتی وجود ندارد. با استفاده از کلیه کارت‌های بانکی که متعلق به سرپرست خانوار است، قابلیت خرید وجود دارد.

۸. آیا از هر فروشگاهی امکان خرید در این طرح وجود دارد؟

خیر، تنها با مراجعه به فروشگاه‌های مجاز که در برنامه کاربردی «شما» یا سایت shoma sfara.ir معرفی شده‌اند می‌توان خرید اعتباری انجام داد.

۹. اگر از اعتبار خود استفاده نکنیم چه اتفاقی می‌افتد؟

استفاده از این اعتبار کاملاً اختیاری است. در صورت عدم استفاده از مزایای خرید اعتباری، همانند قبل می‌توانید به صورت نقدی در تاریخ واریز یارانه نقدی آن را برداشت کنید.

۱۰. اگر پذیرنده کم‌فروشی یا گرانفروشی کند به کدام مرجع باید شکایت کرد؟

سامانه ۱۲۴ وزارت صمت- داخلی ۶

۱۱. اگر پذیرنده از ارائه جنس با کیفیت خودداری کند یا خریداران را ملزم به استفاده از برند خاصی کند؟

شکایت از واحد صنفی سامانه ۱۲۴ -داخلی ۶

۱۲. آیا در این طرح کالاها با برند خاصی ارائه می‌شود؟

خیر، افراد می‌توانند از گروه کالایی اعلام شده و از هر نشان تجاری دلخواه، خرید خود را انجام دهند.

۱۳. چه اصنافی تحت پوشش هستند؟

عمده‌فروشی‌ها، خواروبار فروشی، سوپرمارکت‌ها و فروشگاه‌های مواد غذایی، فروشگاه‌های محصولات لبنی و پروتئینی، تعاونی‌های مصرف و فروشگاه‌های زنجیره‌ای

۱۴. آیا امکان خرید از فروشگاه‌های زنجیره‌ای وجود دارد؟

بله، فهرست فروشگاه‌های مجاز و آدرس آن‌ها از طریق مراجعه به سایت شما به آدرس shoma.sfara.ir یا از طریق برنامه کاربردی “شما” قابل مشاهده است.

۱۵. کدام فروشگاه زنجیره‌ای متصل به طرح است؟

فروشگاه‌های افق کوروش، جانبو، دیلی مارکت، فروشگاه هفت، گندم طلایی، رفاه در سراسر کشور تحت پوشش طرح کالابرگ الکترونیکی هستند.

۱۶. آیا از برند کالایی خاص باید خرید کرد؟

خیر، افراد می‌توانند از گروه کالایی اعلام شده و از هر نشان تجاری دلخواه خرید خود را انجام دهند.

۱۷. آیا می‌توان کل اعتبار را صرف خرید یک یا چند قلم کالای اساسی کرد؟

بله، این امکان فراهم است که مردم بر اساس نیاز خانوار، مقدار کمتر یا بیشتری از کالاهای اساسی را به انتخاب خود و تا سقف میزان اعتبار خرید کنند.

۱۸. آیا در یک خرید باید از اعتبار خود استفاده کرد یا امکان استفاده از اعتبار در چند مرتبه خرید وجود دارد؟

بله، امکان استفاده از اعتبار در چند مرحله خرید وجود دارد.

پایان/*

اندیشه معاصر را در ایتا، روبیکا، پیام رسان بله و تلگرام دنبال کنید.

 

مطالب مرتبط