۱۰:۲۹ - ۱۴۰۲/۱۲/۲۲

اخبار پزشکی و سلامت؛

آنفولانزای معده با مسمومیت غذایی در حال گسترش / نورویروس یا حشره معده در حال افزایش

نوروویروس، همچنین به عنوان "آنفولانزای معده" یا مسمومیت غذایی شناخته می شود، به راحتی گسترش می یابد، به خصوص در محیط های بسته.

آنفولانزای معده

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر،برای نورویروس ۲۰۲۴ آماده اید؟ حشره معده دوباره در حال افزایش است؟ ما در اندیشه معاصر به علل ابتلای به آنفولانزای معده و راه های پیگیری آن پرداخته ایم. نوروویروس، حشره معده بسیار مسری که باعث استفراغ و اسهال می شود، در ایالات متحده در حال افزایش است. افزایش موارد ابتلا در سراسر کشور به ویژه در شمال شرق ادامه دارد.

اگرچه فصل ویروس تنفسی احتمالاً از اوج خود گذشته است، فصل ۲۰۲۳-۲۰۲۴ نورویروس به خوبی در حال انجام است. طبق آخرین داده های مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های ایالات متحده، نورویروس در سطح ملی در بالاترین سطح از مارس گذشته در گردش است.

نوروویروس، همچنین به عنوان “آنفولانزای معده” یا مسمومیت غذایی شناخته می شود، به راحتی گسترش می یابد، به خصوص در محیط های بسته.

از ژانویه ۲۰۲۴، طبق CDC، سه مورد تایید شده شیوع نوروویروس در کشتی های تفریحی تحت صلاحیت ایالات متحده وجود داشته است که صدها مسافر را بیمار کرده است.

با افزایش موارد و شیوع بیماری، مقامات بهداشت عمومی از آمریکایی ها می خواهند تا اقدامات احتیاطی را برای جلوگیری از شیوع این بیماری انجام دهند.

اگرچه نورویروس معمولا “آنفولانزای معده” نامیده می شود، اما به آنفولانزا که توسط ویروس های آنفولانزا ایجاد می شود، ارتباطی ندارد.

طبق CDC، نوروویروس عامل اصلی گاستروانتریت حاد یا التهاب پوشش معده و روده است. این می تواند منجر به حملات شدید استفراغ، اسهال، حالت تهوع و گرفتگی معده شود.

علائم معمولا ۱۲ تا ۴۸ ساعت پس از قرار گرفتن در معرض شروع می شود – این علائم اغلب ناگهانی و بسیار ناخوشایند هستند، اما بیشتر افراد خود به خود بهبود می یابند.

دکتر تارا نارولا، یکی از همکاران پزشکی NBC News در TODAY در بخشی که در ۲۷ فوریه پخش شد، گفت: “این ویروس مخوفی است که ما را برای حدود یک یا دو روز در حمام رها می کند، همه ما آنجا بوده ایم.”

نوروویروس بسیار مسری است و هر کسی ممکن است آلوده شود. هر سال در ایالات متحده، حدود ۲۰ میلیون مورد استفراغ و اسهال، ۴۶۵۰۰۰ مراجعه به اورژانس، ۱۰۹۰۰۰ بستری شدن در بیمارستان و ۹۰۰ مرگ بر اساس CDC ایجاد می شود.

نوروویروس می تواند در تمام طول سال پخش شود، اما شیوع بیشتر در ماه های زمستان است. در حال حاضر، نرخ نورویروس هنوز در سراسر کشور در حال افزایش است.

بر اساس آخرین داده‌های آزمایشگاه‌های سراسر کشور که به CDC گزارش می‌دهند، میزان مثبت شدن تست‌های نورویروس، به‌طور میانگین در طی سه هفته، تا ۲ مارس ۱۵.۴ درصد است – از حدود ۹ درصد در اواسط ژانویه.

شیوع بیماری نیز در ماه های اخیر به طور پیوسته در حال افزایش بوده است. از ۱ اوت ۲۰۲۳ تا ۱۲ فوریه ۲۰۲۴، ۷۵۹ مورد شیوع نوروویروس توسط ۱۵ ایالت شرکت کننده در برنامه نظارتی NoroSTAT CDC گزارش شده است. در طول مدت مشابه سال فصلی گذشته، ۵۲۱ مورد شیوع نوروویروس گزارش شده است.

سخنگوی CDC به TODAY.com می‌گوید: «در حال حاضر، فعالیت شیوع نوروویروس در ایالات متحده در محدوده‌ای است که ما برای این زمان از سال انتظار داریم و در محدوده گزارش‌شده در دوره‌های زمانی مشابه در سال‌های گذشته قرار دارد.

سخنگوی CDC افزود: “ما به طور کلی در طول زمستان شاهد افزایش هستیم و به نظارت بر آن ادامه می دهیم.”

نورویروس کجا پخش می شود؟

شیوع نوروویروس جوامع را در سراسر کشور تحت تاثیر قرار می دهد، اما مناطق خاصی از کشور شدیدتر از مناطق دیگر آسیب می بینند.

شمال شرق بالاترین میزان مثبت بودن را دارد و سطح نورویروس قبلاً از اوج زمستان گذشته فراتر رفته است. بر اساس آخرین داده‌های CDC، درصد آزمایش‌هایی که در منطقه شمال شرقی مثبت شدند، به‌طور میانگین طی سه هفته، تا ۲ مارس بیش از ۱۶.۵ درصد بود.

NBC Philadelphia گزارش داد که شهرهایی مانند فیلادلفیا افزایش شیوع نوروویروس را گزارش کرده اند که مقامات بهداشت عمومی را بر آن داشته تا از ساکنان بخواهند اقدامات احتیاطی را انجام دهند.

یکی از سخنگویان CDC می‌گوید: «داده‌های منطقه شمال شرقی ایالات متحده شبیه به چیزی است که ما برای این فصل از سال انتظار داریم.»

پس از شمال شرقی، منطقه بعدی در ایالات متحده که بیشترین آسیب را دیده است، منطقه غرب میانه ایالات متحده است که طبق گزارش CDC، نرخ مثبت سه هفته ای نزدیک به ۱۳.۴٪ را تجربه کرده است و پس از آن ایالات غربی غربی قرار دارند.

دکتر جوآنا ترنر بیسگرو، پزشک خانواده و استادیار مرکز پزشکی دانشگاه راش، به TODAY.com می‌گوید: «ما همچنین شاهد یک جهش بزرگ در کالیفرنیا هستیم.

موارد نوروویروس نیز به طور پیوسته در جنوب ایالات متحده در حال افزایش است. یک مدرسه ابتدایی در فیرهوپ، آلاباما، به دلیل شیوع مشکوک نوروویروس که تعداد «هشدارکننده»ی از دانش‌آموزان و کارکنان را بیمار کرد، به مدت دو روز تعطیل شد. آلاباما، گزارش شده است.

چرا نورویروس در حال افزایش است؟

موارد و شیوع نوروویروس بیشتر بین نوامبر و آوریل است. دکتر اریکا هیز، مدیر ارشد پزشکی پیشگیری از عفونت در بیمارستان کودکان فیلادلفیا، به TODAY.com می گوید: «نوروویروس در واقع یک ویروس فصلی است… و معمولاً اوج آن در این پنجره بین ژانویه تا اوایل مارس است.

Bisgrove می‌گوید در طول ماه‌های سردتر زمستان، مردم تمایل دارند زمان بیشتری را در داخل خانه بگذرانند، که باعث می‌شود بیماری‌های عفونی مانند نوروویروس به سرعت بین افراد گسترش یابد.

کارشناسان خاطرنشان می کنند که افزایش کنونی نوروویروس تعجب آور نیست، بلکه افزایش مورد انتظار است که هر زمستان در ایالات متحده رخ می دهد.

زمستان گذشته فصل سختی برای نورویروس برای ایالات متحده بود، زیرا فعالیت ویروس پس از کاهش محدودیت های COVID-19 به سطح قبل از همه گیری بازگشت. موارد در اوایل مارس ۲۰۲۳ به اوج خود رسید، اما فعالیت نوروویروس تا بهار همچنان بالا بود.

در سال ۲۰۲۳، شیوع نوروویروس در کشتی‌های کروز نیز افزایش یافت و به بالاترین سطح مشاهده شده در بیش از یک دهه رسید.

هیز می‌گوید: «در مقایسه با سال‌های گذشته، اگر نگوییم کمی بیشتر (از نظر) تعداد شیوع بیماری در منطقه و در سطح ملی، در یک همسایگی هستیم، اما در محدوده نرمال قرار داریم.

نورویروس چگونه گسترش می یابد؟

هیز می گوید: “نوروویروس یک ویروس فوق العاده مسری است. یکی از مسری ترین نوع پاتوژن ها، ویروسی یا باکتریایی است.”

هیز می افزاید، افراد آلوده میلیاردها ذره نوروویروس را در مدفوع و استفراغ خود می ریزند و فقط چند ذره ویروس لازم است تا فرد دیگری را بیمار کند.

TODAY.com قبلاً گزارش داده بود که مردم معمولاً وقتی این ذرات ریز در دهان آنها قرار می گیرند نورویروس می گیرند. این می تواند از طریق تماس مستقیم فرد به فرد، مصرف مواد غذایی یا مایعات آلوده، یا لمس سطوح آلوده و سپس قرار دادن انگشتان شسته نشده در دهان رخ دهد.

Bisgrove می‌گوید که این بیماری می‌تواند به سرعت در مدارس، مهدکودک‌ها، خانه‌های سالمندان و سایر مکان‌های بسته که مردم در نزدیکی یکدیگر جمع شده‌اند، گسترش یابد. طبق CDC، نوروویروس همچنین عامل اصلی شیوع بیماری های ناشی از غذا در ایالات متحده است.

Bisgrove می گوید، فردی که آلوده شده است می تواند تا حدود دو هفته پس از از بین رفتن علائم و احساس بهتر، ویروس را دفع کند.
علائم نوروویروس

به گفته متخصصان، اینها شایع ترین علائم نوروویروس در کودکان و بزرگسالان است:

استفراغ

اسهال

حالت تهوع

گرفتگی معده

سایر علائم احتمالی عبارتند از سردرد، بدن درد و تب با درجه پایین، طبق CDC.

بیسمارک می‌گوید اولین نشانه‌های نوروویروس ممکن است شامل از دست دادن ناگهانی اشتها، درد معده یا به طور کلی احساس بی‌اشتهایی باشد.

اینها معمولاً با استفراغ شدید و اسهال آبکی همراه هستند، اگرچه ممکن است همزمان رخ دهند. هیز می گوید: «معمولاً شروع بسیار ناگهانی است و متأسفانه، مقدار زیادی از آن وجود دارد… بیماران ممکن است روزانه ده ها مدفوع داشته باشند.

علائم نوروویروس معمولاً ۲۴ تا ۷۲ ساعت طول می کشد. بیسمارک می‌گوید: «به دلیل تمام استفراغ‌ها و اسهال‌ها، ممکن است احساس ضعف، خستگی یا سبکی سر نیز داشته باشید.

افراد مبتلا به نوروویروس ممکن است به دلیل از دست دادن مایعات از طریق استفراغ و اسهال دچار کم آبی شوند. طبق CDC، علائم کم آبی شامل کاهش ادرار، خشکی دهان یا سرگیجه است. هیز می گوید، علائم در کودکان شامل گریه بدون اشک، بی حوصلگی یا بی حالی ناگهانی و خواب آلود شدن است.

بیسمارک می گوید وجود خون در استفراغ یا مدفوع یک علامت طبیعی نورویروس نیست و می تواند نشانه چیز جدی تری باشد. بیسگرو می گوید: اگر خون دیدید به اورژانس بروید.

درمان نوروویروس

متخصصان خاطرنشان می کنند که هیچ درمان یا داروی خاصی برای نوروویروس وجود ندارد و اکثریت قریب به اتفاق افراد به تنهایی در خانه بهبود می یابند.

Bisgrove می‌گوید استراحت و مصرف مقدار زیادی مایعات و الکترولیت‌ها برای جبران آنهایی که در اثر استفراغ و اسهال از دست می‌روند، مهم است. اینها شامل آب، نوشیدنی های ورزشی و مایعات آبرسانی خوراکی هستند – اما تا زمان بهبودی از نوشیدنی های حاوی کافئین یا الکل خودداری کنید.

Bisgrove می‌گوید: «ما همچنین غذاهای ملایم و ساده (برنج، موز، آبگوشت) را توصیه می‌کنیم که بدن بتواند آن‌ها را تحمل کند و به احتمال زیاد پایین بماند.

Bisgrove می‌گوید اگر علائم شدید شد، بیش از چند روز ادامه داشت، یا نمی‌توانید مایعات را پایین نگه دارید یا ادرار کنید، به دنبال مراقبت باشید. برخی از افراد ممکن است به حمایت اضافی یا مایعات IV برای جلوگیری از کم آبی یا عوارض آن نیاز داشته باشند.

Bisgrove می‌گوید گروه‌های خاصی از جمله کودکان، افراد مسن و افراد مبتلا به بیماری‌های مزمن یا سیستم ایمنی ضعیف در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به عوارض هستند.

طبق CDC، کودکان زیر ۵ سال و بزرگسالان ۸۵ سال و بالاتر بیشتر به اورژانس مراجعه می کنند.

پیشگیری از نورویروس

نوروویروس یک ویروس فوق العاده مقاوم است. نارولا می گوید: «ضدعفونی کردن آن سخت است و در برابر بسیاری از پاک کننده های استاندارد مقاوم است.

کارشناسان خاطرنشان می‌کنند که ضدعفونی‌کننده‌های دست مبتنی بر الکل به خوبی در برابر نوروویروس کار نمی‌کنند، بنابراین شستن خوب دست‌ها کلید اصلی است – این به معنای شستن دست‌ها با آب و صابون برای حداقل ۲۰ ثانیه، طبق CDC است. دستان خود را بعد از استفاده از حمام، پس از تعویض پوشک و قبل از غذا خوردن بشویید.

اگر به نورویروس مبتلا هستید، متخصصان توصیه می کنند اقدامات زیر را برای جلوگیری از انتشار ویروس به دیگران انجام دهید:

تا زمانی که احساس بهتری پیدا کنید در خانه بمانید

در صورت امکان در هنگام بیماری از تماس با دیگران خودداری کنید

قبل از دست زدن به سطوح مشترک دست ها را بشویید

سطوح را با سفید کننده تمیز و ضد عفونی کنید

لباس های شسته شده را در آب داغ بشویید

حداقل تا ۴۸ ساعت پس از پایان علائم، غذا را تهیه و نگهداری نکنید/ اندیشه معاصر

پایان/*

اندیشه معاصر را در ایتا، روبیکا، پیام رسان بله و تلگرام دنبال کنید.

 

مطالب مرتبط

آخرین اخبار