۰۱:۰۰ - ۱۴۰۳/۰۱/۲۶

کلیپ سبک زندگی

آموزش بافتن هدبند قلاب بافی + کلیپ

قلاب بافی یک هنر زیبا و دوست داشتنی است که تنوع بسیار بالایی دارد و افراد زیادی علاقمند به قلاب بافی هستند که با یادگیری انواع روش های قلاب بافی می توانند به راحتی آن را انجام دهند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر،بافت تور با استفاده از قلاب را قلاب دوزی یا قلاب بافی می گویند که به عنوان یکی از صنایع دستی رودوزی شناخته شده است. به جرات می توان گفت هنر قلاب بافی به عنوان یکی از پرکاربردترین و پرطرفدارترین هنرهای دستی زیبا و ظریف محسوب می شود که میتوان انواع روتختی ها ، پوشاک ، کیف ، لوستر و … با این هنر بافت و در جای جای محیط زندگی از زیبایی و جذابیت آن ها استفاده کرد. در زبان انگلیسی به قلاب بافی crochet گفته می شود که مشتق شده از واژه فرانسوی به معنای قلاب کوچک (small hook) می باشد.

انواع قلاب بافی

پیشینه بافندگی و قلاب بافی

استفاده از تور تاریخ بسیار طولانی را دارد به عقیده دانشمندان،۱۵۰۰ تا ۱۶۰۰ سال پیش از میلاد مسیح از تور استفاده می شده است.این هنر به سه روش قابل اجرا است:قلاب بافی ساده، قلاب بافی برجسته، قلاب بافی معرق.

بین این ۳ روش قلاب بافی معرق پرکار تر و زیباتر جلوه می کند.در این روش در اشکال مختلف ماهوت رنگی را برش می دهند و روی برگ ها و گلبرگ ها در زمینه کار قرار می دهند و سپس آن ها را با استفاده از قلاب به پارچه زمینه وصل میکنند.

آموزش بافتن هدبند قلاب بافی + کلیپ

آموزش بافتن هدبند قلاب بافی + کلیپ

نقشه خوانی و علائم آن در قلاب بافی

زبان بین المللی هنرمندان قلاب بافی همین علائم نقشه خوانی است.برای اینکه بافتنی مورد نظر منظم و شکیل از آب در آید بهتر است از نقشه های بافتنی الگو برداری کرد.

اگر بتوانید نقشه خوانی را فرا بگیرید و علائم قلاب بافی را بتوانید بخوانید می توانید به راحتی مدل بافتنی را بدون ترجمه کردن نقشه مطابق شکل ببافید.

  • در نقشه های قلاب بافی بافت نامرئی را با یک دایره ای که تو پر است نشان میدهند.
  • دایره توخالی هم نشان دهنده بافت زنجیره است.
  • علامت + یا × بافت پایه کوتاه را نمایش میدهد.
  • علامت T نشان دهنده ی پایه ی ساده است. در اندیشه معاصر ببینید

پایان/*

اندیشه معاصر را در ایتا، روبیکا، پیام رسان بله و تلگرام دنبال کنید.

 

مطالب مرتبط