۱۲:۱۴ - ۱۴۰۲/۱۲/۱۴

آمادگی برای همکاری با مجلس جدید/ نشست اضطراری درباره فلسطین فردا در جده

سخنگوی وزارت خارجه با تبریک به منتخبان مجالس شورای اسلامی و خبرگان رهبری از دست‌اندرکاران برگزاری این انتخابات تشکر و قدردانی کرد.

کنعانی

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر، ناصر کنعانی در نشست خبری امروز (دوشنبه) با اشاره به برگزاری انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان در روز جمعه ۱۱ اسفندماه گفت: این انتخابات در فضایی امن، سالم و پر نشاط و با حضور هوشمندانه و با بصیرت مردم ایران برگزار شد.

برای همکاری مجدانه، سازنده، مکمل و هم‌افزا با مجلس جدید آماده‌ایم

کنعانی گفت: در اینجا بار دیگر آمادگی دستگاه دیپلماسی را برای همکاری مجدانه، سازنده، مکمل و هم‌افزا با دوره جدید مجلس شورای اسلامی در راستای تحقق اهداف و آرمان‌های  ملی و مقدس نظام جمهوری اسلامی ایران اعلام می‌کنم‌.

دومین نشست اضطراری وزیران امور خارجه سازمان همکاری اسلامی فردا در جده برگزار می‌شود

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد: فردا دومین نشست اضطراری وزیران امور خارجه سازمان همکاری اسلامی در جده در ارتباط با تحولات اخیر فلسطین و جنایت های رژیم صهیونسیتی علیه مردم غزه برگزار می‌شود.

وی ادامه داد: تکلیف کشورهای اسلامی در اجلاس فردا روشن است. آنها باید یک تصمیم جدی برای ایجاد بازدارندگی از ادامه حملات رژیم صهیونیستی علیه مردم غزه، پایان دادن به جنگ و فراهم کردن زمینه برای ارسال کمک‌های انسان دوستانه به مردم فلسطین بگیرند و مانع از تحقق هدف شوم صهیونیست‌ها برای کوچاندن مردم غزه شوند.

ادعا درباره ساخت پایگاه ایران در دریای سرخ با کمک سودان، بی‌اساس و با اهداف سیاسی است

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به سوال خبرنگاری در مورد ادعاهای مطرح شده از سوی  برخی از رسانه‌های غربی مبنی بر اینکه ایران به دنبال ساخت پایگاهی در دریای سرخ با کمک سودان است، گرچه وزیر امور خارجه سودان شب گذشته این خبر را تکذیب کرد؟ خطاب به خبرنگار پرسش کننده گفت: آفتاب آمد، دلیل آفتاب و همانطور که شما  گفتید وزیر امور خارجه سودان این موضوع را تکذیب کرده است.

وی ادامه داد: ادعایی که مطرح شده همانطور که وزیر خارجه سودان اشاره کردند یک ادعای بی‌اساس و با اهداف سیاسی است.

همکاری‌های دفاعی ایران و روسیه علیه هیچ کشور و طرف ثالثی نیست

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به سوالی در مورد ادعاهای رسانه‌های غربی در مورد همکاری‌های دفاعی ایران با روسیه در طول جنگ اوکراین و اینکه در حال حاضر همکاری‌های دفاعی ایران و روسیه چگونه است گفت: ما بارها در این ارتباط مواضع و دیدگاه‌های خودمان را مطرح کرده‌ایم ، روابط نظامی و دفاعی ایران و روسیه همکاری‌های متعارف و مبتنی بر حقوق و مقررات بین‌المللی و همچنین مبتنی بر منافع و مصالح مشترک دو کشور است.

کنعانی ادامه داد: این همکاری‌ها مسبوق به قبل از  وقوع جنگ در اوکراین است و همکاری‌های دو کشور در همین چارچوب ادامه پیدا می‌کند.

سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران تصریح کرد: این همکاری علیه هیچ کشور و طرف ثالثی نیست و مواضع ایران در مورد جنگ اوکراین مشخص است.

وی افزود: ما بارها اعلام کرده‌ایم که جنگ را راه حل نمی‌دانیم و از راهکار سیاسی حمایت می‌کنیم  و در همین ارتباط بارها آمادگی ایران را برای میانجیگری جهت حل این بحران اعلام کرده‌ایم.

کنعانی افزود: مطرح کردن این اتهامات را با انگیزه‌های سیاسی و تلاش برای انحراف اذهان از نقش جنگ‌افزاران در ادامه این جنگ می‌دانیم، جنگ افروزانی که میلیاردها دلار تسلیحات خود را برای یک طرف این جنگ ارسال می‌کنند  و باعث افزایش جنگ‌افروزی می‌شوند.

ایران از هیچ جنگی در منطقه حمایت نمی‌کند

سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد:  ایران از هیچ جنگی در منطقه حمایت نمی‌کند و همواره طرف سازنده در مناقشات منطقه‌ای بوده است.

روابط ایران و ارمنستان سازنده و مبتنی بر منافع مشترک است

سخنگوی وزارت خارجه در ادامه گفت‌وگوی خود با خبرنگاران در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه براساس برخی از اخبار منتشر شده توافقنامه امنیتی بین ایران و ارمنستان به امضا رسیده است، گفت: من از انعقاد چنین توافقنامه امنیتی اطلاعی ندارم.

وی ادامه داد: همان‌طور که می‌دانید روابط ایران و ارمنستان سازنده و مبتنی بر منافع مشترک و در چارچوب امنیت منطقه‌ای و تحکیم ثبات و امنیت در منطقه است.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سوالی با تبریک فرا رسیدن ماه مبارک رمضان گفت: ماه مبارک رمضان ماهی است که می‌تواند کشورهای مسلمان را در حمایت از کشور فلسطین متحدتر کند و پیام محکمی را به رژیم صهیونیستی و حامیانش در کشتار مردم غزه ارسال کند.

وی گفت: ان‌شاءالله هر چه زودتر شاهد توقف این جنگ وحشیانه از سوی رژیم صهیونیستی و حامیانش باشیم.

جهانیان پیام خودسوزی افسر نظامی آمریکایی را دریافت کردند

کنعانی همچنین در پاسخ به سوالی درباره خودسوزی  افسر نظامی آمریکایی درباره مخالفت با سیاست‌های آمریکا در حمایت از رژیم صهیونیستی در جنگ علیه مردم غزه گفت: جهانیان پیام این اقدام را دریافت کردند. پیام این نظامی آمریکایی و سایر نظامیان آمریکایی که در حمایت از این فرد یونیفرم خود را در آتش سوزاندند و همچنین راهپیمایی گسترده مردم آمریکا در آخر هفته در محکومیت حملات رژیم صهیونیستی، حمایت از مردم فلسطین و مخالفت با جنگ‌طلبی آمریکا را شنیدند.

وی با بیان اینکه جهانیان همه خواهان این هستند که آمریکا حمایت‌های خود را از رژیم صهیونیستی متوقف کند، ادامه داد: بعید است که این صدای بلند را که همه افکار عمومی در دنیا شنید دولتمردان آمریکایی نشنیده باشند و آن ها اگر ارزشی برای افکار عمومی خود قائل هستند باید حمایت‌های خود را از رژیم صهیونیستی در کشتار مردم غزه متوقف کنند.

کنعانی ادامه داد: امیدواریم که مقامات آمریکایی صدای ملت‌های جهان و صدای خواسته‌های مردم خود را برای توقف جنگ و حمایت از صهیونیست‌ها بشنوند که قطعا شنیده‌اند و در راستای احترام به این خواسته و ارزش قائل شدن به خواسته مردم کشورشان این حمایت‌ها را متوقف کنند.

با هر گونه تغییر ژئوپلیتیکی که موجب تغییر مرزهای بین‌المللی در منطقه شود مخالفیم

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سوالی در ارتباط با برخی اظهارنظرهای منتشر شده درباره کریدور زنگزور گفت: موضع ایران در این ارتباط بارها اعلام شده است. تغییری در این موضع ایجاد نشده و نخواهد شد.

وی افزود: ما با هر گونه تغییر ژئوپلیتیکی که موجب تغییر مرزهای بین‌المللی در منطقه شود مخالفیم و مواضع خود را بارها در این زمینه اعلام کرده‌ایم.

 

پایان/*

اندیشه معاصر را در ایتا، روبیکا، پیام رسان بله و تلگرام دنبال کنید.

 

منبع : ایسنا

مطالب مرتبط