۰۹:۵۳ - ۱۴۰۲/۱۱/۰۲

آغاز نام نویسی جاماندگان سهام عدالت + استعلام سهام عدالت

مشمولین پس از اعلام رسمی دولت می‌توانند برای ثبت نام به سامانه استعلام و آزادسازی سهام عدالت به آدرس sahamedalat.ir مراجعه کنند. اما پیش از ثبت نام باید فرایند ثبت نام در سجام را انجام دهید.

آغاز نام نویسی جاماندگان سهام عدالت + استعلام سهام عدالت

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر، در پاسخ به سوال که جاماندگان سهام عدالت چه کنند؟ باید گفت: شرکت سپرده‌گذاری مرکزی شرایط ثبت‌نام جاماندگان سهام عدالت را به صورت غیرحضوری فراهم کرده است. مشمولین پس از اعلام رسمی دولت می‌توانند برای ثبت نام به سامانه استعلام و آزادسازی سهام عدالت به آدرس sahamedalat.ir مراجعه کنند. اما پیش از ثبت نام باید فرایند ثبت نام در سجام را انجام دهید.

با توجه به دوره های پرداخت سود سهام عدالت و اینکه به پایان سال ۱۴۰۲ نزدیک می شویم بسیاری از مخاطبان می خواهند بدانند ثبت نام سهام عدالت جاماندگان کی شروع میشود؟

سهام عدالت

آیا ثبت نام سهام عدالت دوباره انجام خواهد گرفت؟

با وجود آنکه اکنون، بیش از ۴۹ میلیون نفر از ایرانیان، دارای سهام عدالت می باشند، اما، بسیاری از اقشار کم درآمد، کارگران روز مزد، کودکان و یا مشاغل آزاد، در این گروه جای نگرفته اند. به طور کلی، می توان گفت که حدود ۳۴ میلیون نفر، از ثبت نام و دریافت سهام عدالت جا مانده اند.

افرادی که قصد مشاهده صوتحساب سهام عدالت را دارند، می توانند، از طریق سایت panel.sahamedalat.ir، به صورت اینترتی، اقدام نمایند.

در سال ۱۳۸۴ که نام‌نویسی سهام عدالت آغاز شد برخی از ثبت نام جا ماندند و برخی دیگر تمایلی به ثبت نام نداشتند. پس از رشد شرکت‌های بورسی و واریز سودهای سهام عدالت استقبال برای ثبت‌نام ایجاد شد اما دولت برنامه‌ای برای ثبت نام نداشت.

از سال ۱۳۹۹ برنامه‌ریزی‌ برای ثبت نام دور دوم سهام عدالت آغاز شد. اعطای سهام عدالت به مشمولین، مورد تصویب شورای عالی و هیات دولت قرار گرفت اما تا به امروز سهام به شخصی اختصاص نیافته است. در اندیشه معاصر به ابعاد مختلف ثبت نام سهام عدالت جاماندگان می‌پردازیم.تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

جاماندگان سهام عدالت چه کسانی هستند؟

طبق اعلام شورای عالی و مجلس، واجدین شرایط دریافت سهام عدالت در سه گروه تقسیم می‌شوند:

افراد تحت پوشش کمیته امداد خمینی(ره)

افراد تحت حمایت سازمان بهزیستی

ایثارگران سه دهک اول

ثبت نام سهام عدالت نوزادان

ثبت‌نام سهام عدالت جاماندگان چه زمانی آغاز می‌شود؟

پس از تصویب شورای عالی و هیات دولت همه گمان می‌کردند که بزودی نام‌نویسی آغاز خواهد شد اما مشکلاتی باعث شد تا واگذاری سهام تا امروز بلاتکلیف بماند.

شورای عالی در اسفند ماه ۱۴۰۱ تصویب کرد که سازمان خصوصی‌سازی از محل باقیمانده سهام شرکت‌های دولتی که قابل واگذاری هستند، سهام عدالت به مشمولین اختصاص یابد. از آنجایی که برخی از وزارتخانه‌ها حاضر به واگذاری برخی از شرکت‌های زیرمجموعه خود نشدند، اختصاص سهام عدالت بلاتکلیف مانده است.

طبق هماهنگی‌های صورت گرفته در سازمان خصوصی سازی قرار است در سال ۱۴۰۲ سهام عدالت به جاماندگان اختصاص می‌یابد.

پشتوانه واحدهای سهام عدالت جاماندگان

در زمان تصویب اجرای طرح ثبت نام دور دوم سهام عدالت، اسامی شرکت‌هایی که قرار است سهام آنها به مشمولین اختصاص یابد، شناسایی شد. این در حالی است که منابع در نظر گرفته شده در پرتفوی سهام عدالت، کفاف سهام‌های قابل واگذاری را نمی‌دهد.

از سوی دیگر واگذاری سهام شرکت‌های مس، پتروشیمی خلیج فارس و فولاد با مخالف دولت همراه شد. دلیل این مخالفت این بود که سهام این شرکت‌ها جزو سهم‌های غیرقابل انتقال دولت است. به همین جهت سهام‌های موجود در پرتفوی جاماندگان سهام عدالت به طور قطعی انتخاب نشده است.

ارزش سهام عدالت جاماندگان

مشمولین تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی، سازمان بهزیستی و دو دهک اول درآمدی ایثارگران تحت پوشش بنیاد شهید با تخفیف ۵۰ درصدی، سهامی به مبلغ ۱۰ میلیون تومان دریافت می‌کنند.

این مبلغ به صورت اقساط سالانه و طی ۱۰ سال از محل سود سالانه توسط شرکت‌های موجود در پرتفوی سهام عدالت تسویه خواهد شد. لازم به ذکر است که دهک سوم درآمدی ایثارگران تحت پوشش بنیاد شهید و امور ایثارگران بدون اعمال تخفیف نیز مشمول دریافت سهام عدالت خواهند شد.

برای دریافت سهام عدالت سهامداران مبلغی به حساب دولت واریز نمی‌شود بلکه از محل سود شرکت‌ها این مبلغ تسویه می‌شود. ناگفته نماند که سهام‌های واگذار شده تا پایان زمان اقساط به عنوان وثیقه در کد واسط سازمان خصوصی سازی باقی خواهد ماند.

اگر سود شرکت‌ها کفاف تسویه و آزادسازی سهام را ندهد، در پایان مهلت اقساط، هر سهامدار موظف است باقی‌مانده بهای سهام را طی حداکثر ۶ ماه به دولت پرداخت کند.

اگر تسویه نهایی صورت نگیرد، سهام به مالکیت دولت برمی‌گردد. در صورتی که تسویه انجام شود، سهام در سه مرحله آزاد خواهد شد.

جاماندگان سهام عدالت کجا ثبت نام کنند؟

در پاسخ به سوال که جاماندگان سهام عدالت چه کنند؟ باید گفت: شرکت سپرده‌گذاری مرکزی شرایط ثبت‌نام جاماندگان سهام عدالت را به صورت غیرحضوری فراهم کرده است. مشمولین پس از اعلام رسمی دولت می‌توانند برای ثبت نام به سامانه استعلام و آزادسازی سهام عدالت به آدرس sahamedalat.ir مراجعه کنند. اما پیش از ثبت نام باید فرایند ثبت نام در سجام را انجام دهید.

ین سامانه همچنین به دارندگان سهام عدالت نیز خدمات ارائه می‌دهد. مشمولین پس از دریافت سهام عدالت خود، برای مشاهده ارزش روز سهام عدالت خود می‌توانند به سامانه استعلام و آزادسازی سهام عدالت مراجعه کنند.

سهامداران با مراجعه به بخش مشاهده دارایی سهام عدالت با وارد کردن کدملی و رمزیکبار مصرف می‌توانند ارزش دارایی خود را مشاهده کنند.

سهام عدالت نوزادان

از زمان اختصاص سهام عدالت به نوبت اول، افراد زیادی متولد شده‌اند که سهام دریافت نکرده‌اند. طبق قانون حمایت از خانواده سهام صندوق به نوزادان متولد شده از سال ۱۴۰۰ به بعد اختصاص یافت که این سهام جزو سهام عدالت نیست.

ثبت نام سهام عدالت نوزادان

سهام عدالت نوزادان

آیا امکان انتقال سهام عدالت به وراث وجود دارد؟

طبق اعلام رئیس سازمان بورس اوراق بهادار امکان انتقال سهام عدالت متوفیان به وراث وجود دارد. وراث براساس اولویت بندی اعلام شده می‌توانند وارد سامانه سهام عدالت کارگزاری بیدار شوند و مدارک متوفی و مدارک یکی از وراث (به نمایندگی از دیگر وراث) را بارگذاری کنند.

زمان ثبت نام سهام عدالت ۱۴۰۲

همانطور که در بخش قبل، بیان شد، در مجلس، طرحی با عنوان ساماندهی سهام عدالت به تصویب رسیده است. در نتیجه این طرح، دولت قصد دارد تا به سه گروه بزرگ از جا ماندگان سهام عدالت، مجددا امکان ثبت نام و دریافت این سهام را دهد که در نتیجه آن، تمامی افرادی که در دوره قبلی ثبت نام سهام عدالت، با این وجود که واجد شرایط دریافت بوده اند اما، موفق به ثبت نام نشده اند، در این مرحله، قادر به انجام این کار خواهند بود.

با این وجود، تاکنون، هیچ امکانی، جهت ثبت نام جاماندگان سهام عدالت فراهم نشده؛ اما، با تصویب طرح جدید دولت و با توجه به اعلام دولت، امکان ثبت نام جدید سهام عدالت، شامل حال سه گروه اصلی جاماندگان خواهد بود که در ادامه، در رابطه با این مشمولان، توضیحات لازم آورده شده است.

سهام عدالت

ثبت نام سهام عدالت با کد ملی

افرادی که اقدام به تکمیل فرم ثبت نام سهام عدالت، در دوره گذشته کرده اند اما، به دلایل مختلفی، مانند وجود مشکل در سامانه ها و غیره، موفق به دریافت این سهام نشده اند و ثبت نام آن ها ناقص مانده است.

افرادی که تحت پوشش سازمان های حمایتی، مانند کمیته امداد، بهزیستی و غیره، بوده اند، ولی شناسایی نشده اند و یا اینکه بعدا، به عضویت این سازمان درآمده اند و یا پس از ثبت نام سهام عدالت، در خانواده مورد نظر متولد شده اند که در نتیجه، موفق به ثبت نام مرحله اول سهام عدالت نشده اند.

افرادی که جزو دهک های درآمدی اول تا ششم بوده اما، در آن زمان، به هر دلیل، موفق به تکمیل فرم ثبت نام و شناسایی برای دریافت سهام عدالت نشده اند.

لازم به ذکر است که از آنجایی که طرح ساماندهی سهام عدالت، در حال حاضر، در دست بررسی است و مجلس، در حال تعیین جزئیات آن می باشد، اطلاعات دقیقی در رابطه با منابع مورد نظر، برای تامین این سهام و همچنین، زمان ثبت نام سهام عدالت، در دست نمی باشد.

استعلام سهام عدالت

 استعلام سهام عدالت samanese.ir

سازمان خصوصی سازی جهت اطلاع رسانی وضعیت ارزش سهام عدالت و سود آن برای ارائه هرچه بهتر خدمات به مشمولین سهام عدالت یک فضایی را در بستر اینترنت تهیه و ارائه نموده که آدرس آن samanese.ir یا همان سامانه سهام عدالت می باشد.

استعلام سهام عدالت

در سامانه samanese.ir تلاش شده است تا افراد دارای سهام عدالت بتوانند به پاسخ سوالات و ابهام های ذهن خود در رابطه با ارزش و وضعیت برگه سهام عدالت خود دست یابند. همچنین در این سامانه کاربران می توانند به بروز ترین اطلاعیه ها از سوی سازمان خصوصی سازی جمهوری اسلامی ایران در رابطه با سهام عدالت دسترسی داشته باشند.

نحوه ورود به سامانه سهام عدالت samanese.ir

یکی از کاربردی ترین خدمات سازمان خصوصی سازی ارائه برگه سهام عدالت به صورت اینترنتی می باشد. با استفاده از راهنمای تصویری ذیل مشمولان دارای سهام عدالت می توانند با مراجعه به سامانه samanese.ir برگه سهام عدالت خود را مشاهده نمایند.

۱- ابتدا لازم است مشمولان عبارت سامانه سهام عدالت و یا نشانی www.samanese.ir را در یک مرورگر جستجو نمایند .
مشمولان پس از ورود به سایت samanese.ir به راحتی می توانند برای مشاهده وضعیت برگه سهام عدالت خود اقدام نمایند

نحوه استعلام سهام عدالت

منظور از استعلام و پیگیری سهام عدالت ، مشاهده برگه سهام عدالت توسط سهامدار می باشد . در این برگه ۷ ردیف مشخص شده است که از جمله اطلاعات آن می توان به سود واریزی توسط دولت و ارزش سهام اولیه اشاره نمود. با استفاده از راهنمای زیر در اندیشه معاصر، می توانید برگه سهام عدالت خود را استعلام و به صورت اینترنتی مشاهده کنید .

http://www.samanese.ir/

۱- مشمولان وارد صفحه ای که در تصویر زیر نشان داده شده است می شوند و در صفحه اصلی می بایست از قسمت سامانه الکترونیکی سهام عدالت، عبارت ورود به سامانه را انتخاب نمایند.
۲- در این صفحه مقررات سامانه در ۶ بند برای آنان نمایش داده می شود ، ابتدا مطالب را مطالعه نموده و سپس گزینه مطالب فوق را مطالعه نموده و می پذیرم را تیک دار و در آخر گزینه ادامه را می بایست انتخاب نمایند.

۳- حال باید شماره ملی خود را با صفرهای اول به صورت کامل در جای خالی وارد نموده و پس از وارد نمودن کد امنیتی گزینه ادامه را انتخاب نمایند.

۴- در صورتی که دارای سهام عدالت باشند می توانند وارد مرحله بعد شوند اما اگر سهام عدالت نداشته باشند تصویر زیر برای فرد نمایش داده می شود .

۵- از این مرحله راستی آزمایی سامانه آغاز می گردد و افراد در گام اول نام و نام خانوادگی خود را از بین سه گزینه انتخاب و پس از انتخاب گزینه صحیح ، عبارت ادامه را انتخاب نمایند.

۶- در گام دوم راستی آزمایی شخص می بایست نام پدر خود را از بین سه گزینه ای که نمایش داده شده را انتخاب و گزینه ادامه را انتخاب نمایند.

۷- در گام سوم راستی آزمایی باید سال تولد خود را انتخاب نموده و سپس گزینه ادامه را انتخاب نمایند.

۸- در آخرین گام راستی آزمایی باید شماره شناسنامه خود را انتخاب نمایند، دقت کنند که اگر هیچکدام از گزینه ها شامل شماره شناسنامه شخص نمی باشد باید گزینه خط تیره را انتخاب نمایند.

۹- در این مرحله اطلاعات شناسنامه ای سهام دار نمایش داده خواهد شد و پس از مطالعه در صورت صحیح بودن اطلاعات گزینه تایید و ورود را انتخاب نمایند.

۱۰- در این مرحله صفحه شخصی مخاطب نمایش داده می شود و برای مشاهده برگه سهام عدالت باید از بین گزینه های داشبورد اطلاعاتی، گزینه مشاهده صورت وضعیت دارایی سهام را انتخاب نمایند.

۱۱- در آخر برگه سهام عدالت برای افراد نمایش داده می شود که در بالای صفحه می توانند ارزش اسمی سهام و پایین تر از آن وضعیت واریز سود ، تعداد ، زمان و مبلغ سودهای واریزی تا امروز را ملاحظه نمایند.

پایان/*

اندیشه معاصر را در ایتا، روبیکا، پیام رسان بله و تلگرام دنبال کنید.

 

مطالب مرتبط

آخرین اخبار