۱۰:۲۰ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۷

آغاز مرحله جدید طرح کالابرگ الکترونیکی با افزایش کمک دولت / مهلت خرید با کالابرگ الکترونیکی اعلام شد/ امکان خرید کالابرگ الکترونیکی بدون همراه داشتن کارت بانکی

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر، هیچ برنامه‌ای برای حذف یارانه نقدی خانوار توسط دولت وجود ندارد و تغییری در زمان واریز نقدی یارانه‌ها نیز صورت نخواهد پذیرفت و فقط مردم می‌توانند به میزان مبلغ یارانه خود یک ماه زودتر و با مراجعه ب...

کالابرگ

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر، هیچ برنامه‌ای برای حذف یارانه نقدی خانوار توسط دولت وجود ندارد و تغییری در زمان واریز نقدی یارانه‌ها نیز صورت نخواهد پذیرفت و فقط مردم می‌توانند به میزان مبلغ یارانه خود یک ماه زودتر و با مراجعه به فروشگاه‌های متصل به صورت اعتباری از میان کالاهای مورد نظر خرید کنند. در ادامه گزارشی از اندیشه معاصر پیرامون کالابرگ الکترونیکی می خوانید.

علیرضا عسگریان در ارتباط زنده با شبکه خبر امروز اعلام کرد: مرحله جدید اجرای طرح کالابرگ الکترونیکی از امروز آغاز شده و برای سه دهک کم‌درآمد جامعه که بخواهند از یارانه خود در قالب کالابرگ الکترونیکی استفاده کنند، به شرط اینکه به میزان ۵۰ درصد از یارانه سبد یعنی به میزان ۲۰۰ هزار تومان از ۱۱ قلم کالای مدنظر خریداری کنند، میزان کمک دولت برای آنها به ۱۲۰ هزار تومان افزایش می‌یابد.

وی گفت: هدف دولت این است که مواد مغذی موردنیاز در ۱۱ قلم کالای سبد مدنظر کالابرگ الکترونیکی به جامعه هدف برسد و سه دهک کم‌درآمد از نظر تغذیه شامل پروتئین، ویتامین و ریزمغذی‌ها مشکلی پیدا نکند.

به گفته عسگریان، هدف دولت این است که ۱۱ قلم کالا شامل ( مرغ،‌تخم مرغ،‌شکر،قند، شیر،‌ماست، پنیر، روغن،‌ماکارونی،‌ برنج و گوشت) برای اگر هزینه تامین ۱۱ قلم کالای سبد کالابرگ بر اثر تورم افزایش یابد، دولت آن هزینه را حبران کند و برای مصرف کننده قیمت این اقلام بر اساس نرخ ۱۴۰۱ خواهد بود.

معاون امور رفاه وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهار داشت: سه دهک کم‌درآمد یارانه ماهانه۴۰۰ هزار تومان دریافت می‌کنند، اما چون طرح کالابرگ الکترونیک کاملاً اختیاری است، اگر این افراد حداقل به میزان ۲۰۰ هزار تومان در قالب کالابرگ الکترونیکی از ۱۱ قلم کالای موردنظر خریداری کنند، آنگاه ۱۲۰ هزار تومان شارژ اضافه برای آنها واریز می‌شود و درواقع کل یارانه آنها که صرف کالاهای مدنظر می‌شود به ۵۲۰ هزار تومان در ماه افزایش می‌یابد.

عسگریان این را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ هم گفت: شرط اختصاص ۱۲۰ هزار تومان یارانه مازاد این است که همین میزان اضافه هم صرف خرید کالاهای سبد تعریف‌شده دولت در کالابرگ شود.

به گفته عسگریان؛ سه دهک کم‌درآمد جامعه از نظر خانوار، حدود ۸ میلیون خانوار و از نظر جمعیت ۲۹ میلیون نفر هستند.

وی اضافه کرد: تلاش می‌کنیم ظرف یک ماه آینده یکی دو دهک دیگر از یارانه بگیران از دهک‌های پایین جامعه به طرح کالابرگ الکترونیکی همراه با کمک دولت اضافه شوند. بار مالی برای این طرح هم توسط دولت پیش‌بینی شده است.

معاون امور رفاه وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهار داشت: مردم می‌توانند به صورت اختیاری از ۹۰ هزار فروشگاه طرف قرارداد با کالابرگ الکترونیکی کالاهای موجود از ۱۱ قلم کالا را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ خریداری کنند و برای سایر دهک‌ها می‌توانند یک ماه زودتر اعتبار یارانه خود را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ صرف خرید کالاها کنند و برای سه دهک پایین جامعه به شرط اینکه به میزان ۵۰ درصد از اعتبار یارانه، یعنی ۲۰۰ هزار تومان از کالاهای مدنظر خریداری کنند، مبلغ ۱۲۰ هزار تومان جدید به حساب این افراد شارژ می‌شود.

به گفته وی مردم با نصب برنامک اسفارا نسبت به نشانی مغازه‌ها آگاهی پیدا کنند.

به گزارش فارس، طبق قانون بودجه، دولت مکلف به اجرای کالابرگ الکترونیکی در کشور است که فعلا طرح کالابرگ الکترونیکی به صورت اختیاری برای همه آحاد جامعه اجرا می‌شود اما برای سه دهک به شرط اینکه به میزان ۵۰ درصد از یارانه خود را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ صرف خرید کالاها کند، مبلغ ۱۲۰ هزار تومان جدید به یارانه‌اش اضافه می‌شود.

مهلت خرید با کالابرگ الکترونیکی اعلام شد

مجری طرح کالابرگ الکترونیک مهلت دوره خرید با کالابرگ الکترونیک را از نیمه هر ماه تا نیمه ماه بعد ذکر کرده و گفت: برای استفاده از افزایش اعتبار ۲۰ درصدی و مبلغ ۸۰ هزار تومان باید خریدهای کالابرگی یارانه بگیران از ساعت ۱۲ ظهر پانزدهم هر ماه تا ۱۲ ظهر پانزدهم ماه بعد انجام شود.

از زمان اجرای مرحله جدید طرح کالابرگ الکترونیکی و افزایش ۲۰ درصدی اعتبار یارانه سه دهک کم‌درآمدی استقبال خانوارها از طرح کالابرگ افزایش یافته و روزانه تا ۷۰ هزار خرید در قالب کالابرگ در کشور صورت می‌گیرد. به گفته مجری طرح کالابرگ الکترونیک، بازه زمانی و مهلت دوره خرید با کالابرگ الکترونیک از نیمه هر ماه تا نیمه ماه بعد است و در صورت خرید خارج از این مدت زمان، اعتبار برای ماه بعد حساب می‌شود.

با گسترش شبکه توزیع و آشکار شدن مزایای طرح کالابرگ الکترونیکی برای یارانه بگیران استقبال از این طرح ملی روند صعودی داشته است. از ۱۳ خرداد ماه و همزمان با اجرای مرحله جدید طرح کالابرگ الکترونیکی تا ۱۱ تیر ماه بیش از ۵۰۰ هزار خانوار از طرح کالابرگ الکترونیکی استقبال کرده‌اند و بر اساس گزارش‌ها روزانه تا ۷۰ هزار خرید در قالب کالابرگ از میان ۱۱ قلم کالای اساسی پیش‌بینی شده در سراسر کشور انجام می‌گیرد.

آن طور که هادی کاشف ـ مجری طرح کالابرگ الکترونیکی گفته تعداد خانوارهایی که از کالابرگ الکترونیکی استفاده می‌کنند، افزایش یافته و حدود ۴ برابر شده است.

وی سهولت خرید یارانه بگیران، گستردگی شبکه فروش و فروشگاه‌های فعال، عدم اجبار به استفاده از یک کارت بانکی خاص توسط مردم و عدم افشای اطلاعات در هنگام اجرای فرآیند خرید را در کنار افزایش اعتبار تشویقی از امتیازات مهم طرح کالابرگ الکترونیک و شبکه ملی اعتبار عنوان کرد.

مهلت خرید با کالابرگ الکترونیک

به عنوان مثال برای خرید کالابرگی تیر ماه و مرداد ماه در بازه زمانی ساعت ۱۲ ظهر ۱۵ تیر تا ساعت ۱۲ ظهر ۱۵ مرداد فرصت خرید پیش‌بینی شده و در صورت خرید خارج از این مدت زمان، اعتبار برای ماه بعد حساب می‌شود.

مجری طرح کالابرگ الکترونیک همچنین به استقبال مردم از کالاهای اساسی پیش‌بینی شده اشاره کرد و گفت: بیشترین استقبال مردمی از تخم‌مرغ، ماکارونی، روغن و برنج و قند و شکر بوده است.

کالابرگ الکترونیک | توزیع کالابرگ الکترونیک از مهرماه برای این قشر از مردم / کارمندان دولت کالابرگ الکترونیک دریافت می کنند؟

کالابرگ الکترونیک

درحال‌حاضر تعداد فروشگاه‌های فعال در طرح ملی کالابرگ الکترونیک به ۷۵ هزار فروشگاه افزایش یافته و نقاط دوردست و شهرهای کوچک در حال پیوستن به این طرح بزرگ ملی هستند.

مهلت خرید اقلام طرح کالابرگ الکترونیک تا چه زمانی است؟

مرحله جدید طرح کالابرگ الکترونیکی به دنبال تاکیدات رئیس‌جمهوری و به منظور تأمین سبد غذایی خانوارهای کم‌درآمد و کمک به مهار تورم و ثبات بازار به اجرا درآمد.

در این مرحله خانوارهای دهک یک تا سه که یارانه نقدی ۴۰۰ هزار تومانی دریافت می‌کنند، در صورتی که ۷۰ درصد مبلغ یارانه خود که ۳۲۰ هزار تومان می‌شود را صرف خرید کالاهای اساسی پیش‌بینی شده در این طرح کنند، می‌توانند از افزایش ۲۰ درصدی یارانه که مبلغ ۸۰ هزار تومان است بهره‌مند شوند. در واقع شرط برخورداری از افزایش اعتبار ۸۰ هزار تومانی آن است که حداقل ۳۲۰ هزار تومان خرید در بازه زمانی پانزدهم ماه تا پانزدهم ماه بعد صورت پذیرد.

در طرح کالابرگ الکترونیکی چه کالایی عرضه می شود؟

در این طرح ۱۱ قلم کالای اساسی جهت عرضه به خانوارها پیش‌بینی شده است که شامل:

 • شیر کم چرب
 • پنیر
 • ماست پگاه
 • مرغ
 • تخم‌مرغ
 • روغن مایع
 • ماکارونی
 • قند و شکر
 • ‌برنج ایرانی
 • حبوبات
 • گوشت منجمد گوساله

خانوارهای مشمول می‌توانند با نصب برنامه «شما» و یا شماره گیری #۱۴۶۳*۵۰۰* از محل فروشگاه‌های ارائه‌کننده خدمات و باقی مانده اعتبار خود مطلع شوند.

لیست فروشگاه های طرح کالابرگ الکترونیکی

درحال‌حاضر فروشگاه‌های:

 • رفاه
 • افق کوروش
 • هایپرمی
 • دیلی مارکت
 • جانبو، گندم
 • ‌دهفت
 • وال مارکت

به عنوان هشت فروشگاه بزرگ زنجیره‌ای در این طرح ملی مشارکت دارند و خانوارها می‌توانند مایحتاج مورد نیاز خود را از بین ۱۱ قلم کالا انتخاب و از هر فروشگاه یا سوپرمارکتی که مدنظرشان بود تهیه کنند، بنابراین الزامی نیست که تمام مبلغ یارانه را تنها از یک فروشگاه خرید کنند، حتی بسته به میزان مصرف خود می‌توانند چند قلم را از یک فروشگاه و اقلام دیگر را از فروشگاه یا سوپرمارکت دیگر که به این طرح متصل هستند، تامین کنند.

پیشتر وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از احتمال ایجاد تغییراتی در طرح کالابرگ خبرداده و گفته بود: قرار است تغییراتی بر حسب دستور معاون اول رئیس‌جمهوری به عمل آوریم که در حیطه کارشناسی است و پس از انجام و تایید مراجع صاحب‌نظر ابلاغ خواهد شد.

به گزارش ایسنا، در طرح کالابرگ الکترونیک، اعتبار همه خانوارهای یارانه‌بگیر شارژ شده و می‌توانند یک ماه زودتر از دریافت یارانه نقدی، با کارت بانکی سرپرست خانوار از این اعتبار جهت خرید ۱۱ قلم کالای اساسی مشمول طرح استفاده کنند. خرید در این طرح کاملا اختیاری است و دولت بنا ندارد یارانه نقدی را حذف کند؛ لذا مردم و خانوارها مختارند که کالابرگ الکترونیکی یا یارانه نقدی را انتخاب کنند و خرید خود را به شکل اعتباری انجام دهند.

امکان خرید کالابرگ الکترونیکی بدون همراه داشتن کارت بانکی

در طرح کالابرگ الکترونیکی امکان خرید اعتباری ۱۱ قلم کالای اساسی شامل گوشت منجمد گوساله، برنج ایرانی، حبوبات، شیر کم‌چرب، پنیر، ماست کم‌چرب، مرغ، تخم‌مرغ، روغن مایع، ماکارونی و قند و شکر با استفاده از مبلغ یارانه خانوار یک ماه زودتر از واریز نقدی برای خانوار‌های دهک‌های اول تا سوم فراهم شده است.

میزان اختلاف تورمی ۱۱ قلم کالای اساسی پیش‌بینی شده از سال ۱۴۰۱ بدون لحاظ کردن اعتبار مازاد برای مردم شارژ می‌شود و در صورت تورم احتمالی روی اقلام سبد، دولت مابه‌التفاوت افزایش قیمت کالا‌ها را نسبت به سال ۱۴۰۱ پوشش می‌دهد به نحوی که پرداختی خانوار‌ها تا پایان سال ثابت خواهد بود.

پیشتر مبلغ یارانه به ازای هر نفر ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان بود که به حساب سرپرست خانوار واریز می‌شد، اما این مبلغ در دولت سیزدهم ۱۰ تا ۱۱ برابر شده است و به ۴۰۰ هزار تومان برای دهک‌های یک تا سه و ۳۰۰ هزار تومان برای دهک‌های چهار تا نه به ازای هر نفر افزایش یافته است. جامعه افراد تحت پوشش سازمان بهزیستی و کمیته امداد امام خمینی (ره) ۸.۵ میلیون نفر هستند که با درنظر گرفتن سایر خانوار‌های دهک اول تا سوم جمعیتی بیش از ۲۹ میلیون نفر را شامل می‌شوند و با احتساب سایر دهک‌ها به ۷۸ میلیون نفر می‌رسد.

امکان خرید کالابرگ الکترونیکی بدون همراه داشتن کارت بانکی

در مرحله جدید طرح کالابرگ الکترونیکی خانوار‌های دهک‌های اول تا سوم کم درآمدی در صورتی که ۵۰ درصد اعتبار یارانه ۴۰۰ هزار تومانی خود را صرف خرید کالابرگ کنند، ۱۲۰ هزار تومان شارژ اضافی دریافت می‌کنند و مبلغ یارانه آن‌ها به ۵۲۰ هزار تومان افزایش می‌یابد.

امکان خرید کالابرگ الکترونیکی بدون همراه داشتن کارت بانکی

در مرحله قبل روال به این نحو بود که اگر افراد ۳۲۰ هزار تومان از یارانه ۴۰۰ هزار تومانی خود را از اقلام سبد کالابرگ خرید می‌کردند ۸۰ هزار تومان اعتبار مازاد معادل ۲۰ به یارانه آن‌ها افزوده می‌شد و به ۴۸۰ هزار تومان می‌رسید، اما در این مرحله آزادی عمل بیشتری به سه دهک داده شده و اگر افراد ۲۰۰ هزار تومان از یارانه ۴۰۰ هزار تومانی خود را صرف خرید کالابرگ کنند، ۱۲۰ هزار تومان اعتبار مازاد معادل ۳۰ درصد برایشان شارژ می‌شود و به این ترتیب هر فرد ۵۲۰ هزار تومان برای خرید اعتباری خواهد داشت.

در خصوص خرید اقلام کالابرگ نیز در صورتی که کارت بانکی همراه نبود، امکان خرید وجود دارد. آنطور که علیرضا عسگریان – معاون رفاه وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفته اگر فردی کارت بانکی را همراه خود نبرده باشد، با استفاده از اپلیکیشن و برنامه کاربردی «شما» امکان خرید با ارسال کد برای وی فراهم شده است.

طبق گزارش‌ها هم اکنون یک میلیون خانوار از ۳ دهک پایین درآمدی از طرح کالابرگ الکترونیکی استقبال کردند و ۹۰ هزار فروشگاه به سامانه متصل شده و در توزیع اقلام کالابرگ مشارکت دارند.

نکته قابل توجه اینکه اعتبار مازاد ۱۲۰ هزار تومان در همان ماه واریز یارانه شارژ می‌شود و اینطور نیست که اگر خانوار‌ها از آن استفاده نکنند، ذخیره شود بلکه این اعتبار که به هر فرد تعلق می‌گیرد، مختص همان ماه واریز یارانه است و در صورت عدم استفاده از بین می‌رود بنابراین پیشنهاد می‌شود خانوار‌ها برای بهره‌مندی از شارژ مازاد در ماه‌های آینده حتما شارژ ۱۲۰ هزار تومانی را خرید کنند.

طبق اعلام معاونت رفاه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در حال حاضر سه دهک کم درآمد مشمول طرح کالابرگ الکترونیکی همراه با اعتبار اضافه شده‌اند و در خصوص مشمول شدن دهک‌های جدید به احتمال زیاد تا یک ماه آینده دو دهک ۴ و ۵ نیز مشمول این طرح شوند.

همه خانوار‌های مشمول طرح می‌توانند با نصب اپلیکیشن شما از وجود فروشگاه‌ها و مغازه‌های متصل به طرح و نزدیک به محل سکو ایسننت با خبر و با شماره‌گیری #۱۴۶۳*۵۰۰* از باقی‌مانده اعتبار خود مطلع شوند.

پایان/*

اندیشه معاصر را در روبیکا دنبال کنید.

برای عضویت در کانال بله اندیشه معاصر کلیک کنید.

برای عضویت در کانال تلگرامی اندیشه معاصر کلیک کنید.

مطالب مرتبط

آخرین اخبار