۲۲:۱۰ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۸

اخبار سلامت

ورم مفاصل | آرتریت پسوریاتیک چه نوع بیماری است؟/ با علائم هشدار دهنده التهاب مفاصل آشنا شوید!

آرتریت پسوریاتیک زمانی اتفاق می‌افتد که سیستم ایمنی بدن شما باعث التهاب مفاصل و ساختارهای اطراف (انتزها) که به استخوان شما متصل می‌شوند، شود.

ستون فقرات کمردرد

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر،آرتریت پسوریاتیک زمانی اتفاق می‌افتد که سیستم ایمنی بدن شما باعث التهاب مفاصل و ساختارهای اطراف (انتزها) که به استخوان شما متصل می‌شوند، شود.برای اطلاعات بیشتر با اندیشه معاصر همراه باشید.

علائم می تواند شامل موارد زیر باشد:

درد و سفتی مفاصل. آرتریت پسوریاتیک می تواند شما را تحت تاثیر قرار دهد:

مچ پا
زانو
انگشتان
انگشتان پا
پایین کمر

آرتریت پسوریاتیک چه نوع بیماری است؟/ با علائم هشدار دهنده آن آشنا شوید!

آرتریت پسوریاتیک چه نوع بیماری است؟/ با علائم هشدار دهنده آن آشنا شوید!

احتمال سفت شدن مفاصل در اول صبح یا بعد از مدتی استراحت بیشتر است.

گرمی و تورم مفاصل. همراه با درد، التهاب می تواند مفاصل شما را متورم و در لمس گرم کند.مشکلات ناخن آرتریت پسوریاتیک معمولاً باعث ایجاد تغییراتی در ناخن ها می شود، از جمله سوراخ شدن، شکستن یا حتی جدا شدن ناخن از بستر.درد پایین کمر. برای حدود ۲۰ درصد از افراد مبتلا به آرتریت پسوریاتیک، التهاب باعث ایجاد مشکلاتی در مفاصل بین مهره‌های شما می‌شود، وضعیتی به نام اسپوندیلیت. همچنین باعث التهاب مفصل ساکروایلیاک می شود. در موارد شدیدتر، این می تواند باعث جوش خوردن مفاصل به یکدیگر شود.

داکتیلیت.

این زمانی است که کل انگشتان دست یا پا متورم می شوند و شبیه سوسیس می شوند. علائم داکتیلیت می تواند به پزشکان کمک کند تا آرتریت پسوریاتیک را از آرتریت روماتوئید تشخیص دهند، که ممکن است بیش از یک مفصل را تحت تاثیر قرار دهد.مشکلات چشمی در برخی موارد، افراد مبتلا به آرتریت پسوریاتیک نیز مشکلات چشمی را تجربه می کنند. همان فرآیند التهابی که باعث مشکلات مفصلی می شود می تواند به سایر نواحی بدن مانند چشم ها نیز آسیب برساند. مشکلات می تواند شامل موارد زیر باشد:

سرخی
تحریک
ورم ملتحمه، که التهاب لایه ای است که سفیدی چشم و داخل پلک شما را می پوشاند.
چشم صورتی
اختلال در دید

چگونه از مفاصل خود با آرتریت پسوریاتیک محافظت کنیم؟

درد پا. دو مورد از رایج‌ترین مکان‌ها برای یافتن آرتریت پسوریاتیک در تاندون آشیل است که بین ماهیچه ساق پا و پاشنه یا پایین پای شما قرار دارد.

درد آرنج. التهاب ناشی از آرتریت پسوریاتیک ممکن است آن را بسیار شبیه به آرنج تنیس بازان کند، جایی که شما از قسمت بیرونی آرنج خود به سمت ساعد و مچ دست خود احساس درد می کنید.

خستگی. حدود نیمی از افراد مبتلا به آرتریت پسوریاتیک احساس خستگی می کنند که بر فعالیت های روزانه آنها تأثیر می گذارد. این ناشی از التهاب ناشی از آرتریت پسوریاتیک است.

چه باید کرد

اگر هر یک از علائم بالا را دارید، به خصوص اگر پسوریازیس دارید یا در خانواده شما شایع است، با پزشک یا روماتولوژیست خود (پزشکی که در آرتریت متخصص است) در مورد آنچه در حال وقوع است صحبت کنید.

 

 

پایان/*

اندیشه معاصر را در ایتا، روبیکا، پیام رسان بله و تلگرام دنبال کنید.

 

مطالب مرتبط