۲۳:۰۰ - ۱۴۰۲/۰۹/۰۷

آخرین و جدیدترین اخبار از طرح ساماندهی کارکنان دولت تا امشب ۷ آذر ۱۴۰۲ | این طرح تا پایان سال اجرایی می شود؟

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر ، طرح ساماندهی کارکنان دولت یکی از طرح های جنجالی مجلس است و تاکنون پس از بررسی های بسیار هنوز به سرانجام نرسیده است. این طرح چند ماه پیش به شورای نگهبان و هیئت عالی مجمع ارسال شد که با ایراداتی از...

آخرین و جدیدترین اخبار از طرح ساماندهی کارکنان دولت تا امشب ۷ آذر ۱۴۰۲ | این طرح تا پایان سال اجرایی می شود؟

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر ، طرح ساماندهی کارکنان دولت یکی از طرح های جنجالی مجلس است و تاکنون پس از بررسی های بسیار هنوز به سرانجام نرسیده است. این طرح چند ماه پیش به شورای نگهبان و هیئت عالی مجمع ارسال شد که با ایراداتی از جانب این نهادها مواجه شد. در حال حاضر همچنان ایرادات این طرح را برطرف نشده و مجلس طرح اصلاح شده را برای شورای نگهبان ارسال نکرده است.

در جدیدترین اخبار درباره این طرح از زبان دو نماینده مجلس بیان شده است که طرح ساماندهی استخدامی کارکنان دولت در کمیسیون اجتماعی به تصویب رسیده و در جلسه علنی نیز مورد موافقت نمایندگان قرار گرفته و هفته تقدیم هیات رییسه مجلس می شود. همچنین احتمال اجرایی شدن طرح تا پایان سال نیز مطرح شده است. در ادامه جزییات بیشتر از فرآیند بررسی ها را از زبان حسین گودرزی سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی و سید کریم حسینی یکی از اعضای کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی می خوانید.

گودرزی: طرح ساماندهی استخدامی کارکنان دولت در کمیسیون اجتماعی به تصویب رسید

حسین گودرزی سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی گفت و گویی با تسنیم، با اشاره به آخرین وضعیت بررسی طرح ساماندهی استخدامی کارکنان دولت در مجلس، گفت: طرح ساماندهی استخدامی کارکنان دولت در کمیسیون اجتماعی به تصویب رسید و در جلسه علنی نیز مورد موافقت نمایندگان قرار گرفت.

وی افزود: سپس طرح جهت بررسی به شورای نگهبان ارسال شد که شورا و هیئت عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام ایرادات و ابهاماتی نسبت به طرح ساماندهی کارکنان دولت گرفتند.

سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس ادامه داد: به دلیل اینکه در ۲ ماه گذشته بررسی لایحه برنامه هفتم در دستورکار مجلس قرار داشت و جلسات کمیسیون‌ها برگزار نشد لذا امکان بررسی ایرادات و ابهامات نسبت به طرح ساماندهی کارکنان دولت در کمیسیون اجتماعی وجود نداشت، اما هفته گذشته جلسه کارگروه تخصصی که در کمسیون اجتماعی به منظور بررسی طرح مذکور تشکیل شده، آمده برای رفع ایرادات و ابهامات تشکیل شد.

گودرزی اضافه کرد: در این جلسه ۲ ابهام و ایرادات شکلی شورای نگهبان نسبت به طرح ساماندهی کارکنان دولت بر‌طرف شد اما قرار است در جلسه یکشنبه هفته آینده با حضور کارشناسان شورا و هیئت عالی نظارت مجمع، ایرادات و ابهامات شکلی و محتوایی نسبت به این طرح بر طرف شود.

نماینده درود و ازنا در مجلس با بیان اینکه یکی از ایرادات مطرح شده داشتن بار مالی برای اجرای طرح ساماندهی استخدامی کارکنان دولت است، گفت: احتمالا در جلسه هفته آینده دیگر ایرادات و همچنین موضوع داشتن بار مالی برطرف شود و گزارش کمیسیون درباره این طرح برای بررسی در جلسه علنی تقدیم هیئت رئیسه مجلس شود.

حسینی: طرح ساماندهی را می توان مجدداً به جریان انداخت که تا قبل از پایان سال تبدیل به قانون شده و اجرایی شود

سید کریم حسینی در گفت‌وگویی با ایسنا رسیدگی به طرح ساماندهی کارکنان دولت را از اولویت‌های کمیسیون اجتماعی مجلس عنوان کرد و گفت: به اعتقاد ما عمده ایرادات مطرح شده از سوی شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت نظام به طرح ساماندهی کارکنان دولت قابل رفع است و می‌توان این طرح را مجدداً به جریان انداخت که تا قبل از پایان سال تبدیل به قانون شده و اجرایی شود و بتوانیم شرکت‌های واسط نیروی انسانی را از جلوی پای کارمندان و کارگرانی که مشغول به کار هستند، برداریم.

وی همچنین در پاسخ به پرسشی درباره میزان حقوق کارگران در سال آتی اظهار کرد: در خصوص افزایش حقوق کارگران قطعاً کمیسیون اجتماعی نظر مشورتی خود را ارائه خواهد داد اما تصمیم نهایی با شورایی است که در وزارت کار تشکیل می‌شود.

این عضو کمیسیون اجتماعی مجلس تاکید کرد: نظرات نمایندگان و اعضای کمیسیون اجتماعی این است که ما حداکثر تلاش را داشته باشیم که با توجه به عدد تورمی موجود در کشور و همچنین وضعیت معیشتی کارگران، توجه ویژه‌ای به قشر کارگر شود و در این زمینه نیز از طرح مسائل احساسی و شعاری عبور کرده و به واقعیت وضعیت کشور برسیم.

حسینی درباره میزان حداقل افزایش حقوق کارگران با تاکید بر اینکه قطعاً حقوق کارگران افزایش معقولی خواهد داشت، گفت: عدد ایده‌آل در این زمینه عدد تورم است اما قطعاً همه اجزا را کنار هم می‌گذاریم. کف افزایش حقوق کارگران رقمی است که از سوی دولت برای کارمندان و بازنشستگان تعیین می‌شود.

 

پایان/*

اندیشه معاصر را در روبیکا دنبال کنید.

برای عضویت در کانال بله اندیشه معاصر کلیک کنید.

برای عضویت در کانال تلگرامی اندیشه معاصر کلیک کنید.

مطالب مرتبط

آخرین اخبار