آخرین رقم وام مسکن روستایی در ۱۹ خرداد ۱۴۰۲

آخرین رقم وام مسکن روستایی در 19 خرداد 1402 چقدر است و افزایش رقم وام مسکن روستایی کِی اتفاق خواهد افتاد؟ با ما همراه باشید در اندیشه معاصر با آخرین تغییرات رقم وام مسکن روستایی در خرداد 1402.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر، آخرین رقم وام مسکن روستایی در ۱۹ خرداد ۱۴۰۲ چقدر است و افزایش رقم وام مسکن روستایی کِی اتفاق خواهد افتاد؟ با ما همراه باشید در اندیشه معاصر با آخرین تغییرات رقم وام مسکن روستایی در خرداد ۱۴۰۲.

وام مسکن روستایی و اهمیت مقاوم سازی مسکن روستایی| فیلم

 

نحوه ثبت نام و دریافت وام مسکن روستایی ۱۴۰۲، به دو روش حضوری، با مراجعه به شعب بانک ها و غیر حضوری، از طریق سامانه درخواست تسهیلات سایت بانک مسکن، امکان پذیر است. از شرایط دریافت این وام، می توان به سکونت افراد، در شهر های زیر ۲۵ هزار نفر اشاره نمود. شناسنامه، کارت ملی و فرم درخواست وام، نیز از جمله مدارک لازم، برای دریافت این تسهیلات می باشد.

آخرین رقم وام مسکن روستایی

 

بانک مرکزی در تاریخ ۲۴ اردیبهشت سال ۱۴۰۲، طی ابلاغیه‌ای، افزایش وام ساخت مسکن در شهر‌ها به ۵۵۰ میلیون تومان را اعلام کرد (مشروح این خبر را از اینجا بخوانید)؛ این در حالی است که وام ساخت مسکن در روستا‌ها همچنان ۲۰۰ میلیون تومان بوده و همین امر موجب کندی ساخت مسکن در روستا‌ها و نارضایتی مردم این مناطق از حجم پایین تسهیلات ساخت مسکن شده است.

آخرین رقم وام مسکن روستایی

اظهار نظر معاون بنیاد مسکن در مورد دلیل ثابت ماندن وام ساخت مسکن

در این راستا اگر بخواهیم روند افزایش وام مسکن به ویژه در روستا‌های کشور را ردگیری کنیم به اظهارات مجید جودی، معاون بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در فروردین ماه سال جاری می‌رسیم که در اظهار نظری با موضوع عدم افزایش سقف وام ساخت مسکن در روستاها، گفته بود: به دلیل مشکل برخی روستائیان در بازپرداخت، سقف تسهیلات ۲۰۰ میلیون تومانی مسکن روستایی، امسال افزایش پیدا نمی‌کند.

این در حالی است که بسیاری از کارشناسان نسبت به این اظهار نظر واکنش نشان داده و تاکید کردند، مبلغ ۲۰۰ میلیون تومان، بخش اندکی از هزینه ساخت مسکن در روستا‌ها را پوشش می‌دهد و روستاییان برای احداث مابقی واحد خود، به مشکل خواهند خورد، از سوی دیگر، با توجه به اینکه نرخ بازپرداخت این تسهیلات ارزان‌قیمت ۵ درصد است لذا روستاییان امکان بازپرداخت این تسهیلات را خواهند داشت.

 

وام ۲۰۰ میلیون تومانی ساخت مسکن ۳۰ درصد هزینه ساخت را پوشش می‌دهد

‌اگر بخواهیم، مکفی بودن تسهیلات ساخت مسکن روستایی را تشخیص دهیم، در گام اول باید بدانیم هزینه ساخت هر مترمربع مسکن روستایی چه میزان است. در این باره، رئیس بنیاد مسکن در اوایل خردادماه سالی جاری گفته است: هزینه ساخت واحد‌های یک طبقه نهضت ملی مسکن در بعضی روستا‌ها متری ۶ میلیون تومان است.
با توجه به این اطلاعات، اگر یک متقاضی روستایی قصد احداث یک واحد ۱۲۰ مترمربعی را داشته باشد، مبلغ ۷۲۰ میلیون باید برای ساخت مسکن خود بپردازد، لذا وام ۲۰۰ میلیون تومانی، کمتر از ۳۰ درصد از هزینه ساخت را پوشش می‌دهد و ۷۰ درصد از هزینه ساخت معادل ۵۲۰ میلیون تومان از هزینه این واحد مسکونی باید از محل آورده روستانشین تامین شود.

 

ضرورت افزایش وام ساخت مسکن در روستاها‌

وام مسکن روستایی
در این راستا، علی احمدی، کارشناس مسکن، در مصاحبه با خبرنگار فارس با تأکید ضرورت افزایش وام ساخت مسکن در روستا‌ها گفت: در حال حاضر حدود ۵۰ درصد از واحد‌های مسکونی در روستاها، فرسوده و غیراستاندارد هستند و در صورت بروز بلایای طبیعی همچون سیل و زلزله، جان بیش از ۱۰ میلیون نفر از روستاییان در خطر خواهد بود، بنابراین وام ساخت مسکن در روستا‌ها به منظور تخریب و نوسازی واحد‌های مسکونی در این مناطق، امری لازم و ضروری است.

وی افزود: به منظور احداث واحد مسکونی، ضروری است ۸۰ درصد از هزینه تمام‌شده ساخت مسکن، به وسیله تسهیلات ساخت مسکن تأمین شود، لذا لازم است وام ساخت مسکن روستایی، از ۲۰۰ میلیون تومان به حداقل ۵۰۰ میلیون تومان افزایش پیدا کند.
این کارشناس مسکن درباره آثار مثبت ساخت مسکن در روستا‌ها توضیح داد: از آنجا که ساخت مسکن یکی از صنایع پیشران بوده و اشتغال بالایی ایجاد می‌کند بنابراین فعال شدن این صنعت در روستا‌ها زمینه رشد و توسعه مناطق روستایی را به همراه داشته و زمینه مهاجرت معکوس به این مناطق فراهم می‌شود.

‌ساخت مسکن در روستا‌ها موجب افزایش اشتغال در روستا، کاهش مهاجرت روستائیان به شهر‌ها و در نتیجه افزایش تولید کالای کشاورزی می‌شود و افزایش نیافتن وام ساخت مسکن در روستاها، برخلاف مناطق شهری، تبعیض و بی‌عدالتی را به همراه خواهد داشت و ضروری است دولت با قید فوریت نسبت به افزایش مبلغ وام ساخت مسکن در روستا‌ها اقدام کند.

شرایط ثبت نام و دریافت وام مسکن روستایی ۱۴۰۲

افرادی که قصد استفاده از طرح های مختلف بانک ها، برای دریافت تسهیلات مختلف را دارند، می بایست که قبل از ثبت نام وام مد نظر خودشان، حتما از شرایط، نحوه ثبت نام و دریافت وام ها، مطلع باشند. وام مسکن روستایی، از جمله وام هایی است که به افراد واجد شرایط داده می شود. بنابراین، تنها، افرادی مجاز به ثبت نام وام مسکن روستایی می باشند که حتما، دارای شرایط ثبت نام وام مسکن روستایی ۱۴۰۲ باشند.

در حال حاضر، بانک های مختلفی، از جمله بانک ملی، بانک ملت، بانک تجارت، بانک مسکن و غیره، اقدام به ارائه خدمات مربوط به وام مسکن روستایی می کنند و در راستای تضمین بازگشت وجه، در سامانه اعتبار من، امتیاز اعتباری افراد را چک می نمایند. شرایط کلی نحوه ثبت نام و دریافت وام مسکن روستایی، برای هر یک از این بانک ها، مشخص شده است که در ادامه، آن ها را ذکر می کنیم.

افرادی که در روستا ها و یا شهر هایی که دارای جمعیت کمتر از ۲۵ هزار نفر هستند و در حال سکونت در آن ها می باشند، مشمول دریافت وام مسکن روستایی می شوند.

تسهیلات مسکن روستایی، به افرادی که یک زمین در اختیار دارند و یا می خواهند منزل مسکونی خود را تعمیر و بازسازی کنند، نیز تعلق خواهد گرفت.

افرادی که قبلا از هر یک از وام های بنیاد مسکن استفاده کرده اند، مجاز به ثبت نام وام مسکن روستایی ۱۴۰۲ نمی باشند.

افرادی که در شهر های زیر ۲۵ هزار نفر، در حال سکونت هستند و پروانه ساخت نیز دریافت کرده اند، می توانند از وام مسکن روستایی استفاده کنند.

 

افراد متقاضی وام، جهت دریافت وام برای اجاره مسکن نیز می توانند با داشتن شرایط ثبت نام وام ودیعه مسکن برای مستاجران جهت دریافت این وام اقدام نمایند.

 

شرایط ثبت نام و دریافت وام مسکن روستایی در بانک مسکن

 

به غیر از شرایطی که بیان شد، جهت ثبت نام و دریافت وام مسکن روستایی، در سال ۱۴۰۲، به صورت غیر حضوری، همانند ثبت نام مسکن حمایتی، لازم است که افراد متقاضی این تسهیلات مسکن، دارای شرایط زیر باشند تا بتوانند وام مسکن روستایی را از بانک مسکن، دریافت نمایند:

احراز توانایی مالی بازپرداخت اقساط وام مسکن روستایی، توسط متقاضی وام و ضامن های وی، الزامی می باشد.

اعطای تسهیلات مربوط به مسکن روستایی، یک نوع تسهیلات حمایتی است که برای هر خانوار، فقط یک مرتبه، پرداخت می شود. بنابراین، افرادی که برای دفعه دوم، اقدام به دریافت این وام کرده اند، با درخواست آن ها، موافقت نخواهد شد.

در کنار دریافت وام مسکن روستایی ۱۴۰۲​، افراد متقاضی، می توانند از یکی از محل اوراق ممتاز، از محل سپرده، از محل بدون سپرده و غیره، تا سقف ۱۰ میلیون تومان، وام جعاله بانک مسکن نیز دریافت نمایند.

با توجه به توضیحات ذکر شده از سوی بانک مسکن، برای دریافت وام مسکن روستایی، داشتن سپرده در این بانک، الزامی نیست.

افرادی که قصد دریافت وام مسکن روستایی، از بانک مسکن را دارند، نباید هیچ گونه بدهی به بانک ها، داشته باشند.

افراد متقاضی ثبت نام در سامانه مسکن اولی ها، به نشانی اینترنتی saman.mrud.ir، می بایست ابتدا، شرایط ثبت نام مسکن اولی ها را مطالعه و از آن، کسب اطلاع نمایند.

شرایط ثبت نام و دریافت وام مسکن روستایی در بانک ملی

 

به غیر از شرایط عمومی ذکر شده برای نحوه ثبت نام و دریافت وام مسکن روستایی، در سال ۱۴۰۲، افراد متقاضی که قصد دریافت این تسهیلات مسکن، از بانک ملی ایران را دارند، می توانند با توجه به شروط لازم، برای ثبت نام وام مسکن روستایی، از طریق این بانک، اقدام نمایند.

متقاضی دریافت وام مسکن روستایی، می بایست قدرت بازپرداخت اقساط را طبق تشخیص واحد پرداخت کننده وام، داشته باشد.

متقاضی، نباید قبل از دریافت وام مسکن روستایی۱۴۰۲​، بدهی دیگری به بانک ملی داشته باشد.

متقاضیان وام مسکن روستایی، می بایست حتما، به همراه ضامن های خود، امضاء مسلم الصدور خود را به بانک تحویل دهند.

امکان دریافت وام مسکن روستایی، به همراه سفته و یا با کمک وثیقه وجود دارد.

افرادی که قصد دریافت وام مسکن روستایی بانک ملی را دارند، می بایست حتما از امکان ساخت منزل مسکونی، در زمین خود اطمینان حاصل کنند که مشکلی برای احداث منزل مسکونی، در آن زمین و یا محل مد نظر، وجود نداشته باشد؛ چرا که بانک ملی، حتما در این رابطه استعلام خواهد گرفت.

 

لازم به ذکر است موارد اعلام شده، بر اساس روال سال گذشته بوده و به محض تغییر و اعلام برای سال ۱۴۰۲، در متن مقاله اطلاع رسانی می گردد.

 

افرادی که قصد دریافت وام ودیعه مسکن را دارند، می توانند از طریق مراجعه به سامانه ثبت نام وام ودیعه مسکن، به نشانی اینترنتی saman.mrud.ir، برای ثبت نام این وام، اقدام نمایند. برای راهنمایی بیشتر، در رابطه با نحوه ورود به سامانه ثبت نام وام ودیعه مسکن، به لینک زیر مراجعه نمایید.

 

مدارک لازم جهت ثبت نام و دریافت وام مسکن روستایی ۱۴۰۲

افرادی که قصد دریافت و ثبت نام وام مسکن روستایی ۱۴۰۲ را دارند، می بایست برای دریافت این وام، مدارک مورد نیاز را آماده کنند و در زمان ثبت درخواست وام مسکن روستایی، به همراه خود داشته باشند. همانطور که متقاضیان، می بایست برای شرکت در طرح جهش تولید مسکن نیز ابتدا، مدارک لازم برای ثبت نام طرح جهش تولید مسکن را آماده نمایند.

همچنین، با توجه به اینکه در حال حاضر، بانک های مختلفی، اقدام به ارائه خدمات مربوط به ثبت نام وام مسکن روستایی کرده اند، ممکن است هر کدام از این بانک ها، مدارک خاصی را برای دریافت وام مسکن روستایی، نیاز داشته باشند. در ادامه، شما را با مدارک عمومی که برای ثبت نام و دریافت وام مسکن روستایی، مورد نیاز می باشند، آشنا می کنیم.

ارائه اصل شناسنامه و کپی از تمامی صفحات شناسنامه

ارائه اصل کارت ملی و کپی از پشت و روی کارت ملی

ارائه کارت ملی و شناسنامه مربوط به ضامن های متقاضی

تکمیل و ارائه فرم درخواست وام مسکن روستایی ۱۴۰۲

ارائه وکالتنامه رسمی، برای افرادی که وکیل آن ها، اقدام به دریافت وام مسکن روستایی می کنند، الزامی است. همچنین، وکلا، می بایست مدارک شناسایی خود را نیز به همراه داشته باشند.

 

افراد مستاجر متقاضی وام، جهت دریافت وام برای ودیعه مسکن نیز می توانند با داشتن مدارک لازم برای ثبت نام وام ودیعه مسکن مستاجران، جهت دریافت این وام اقدام نمایند.

 

مدارک لازم جهت ثبت نام و دریافت وام مسکن روستایی در بانک مسکن

 

افرادی که قصد دریافت وام مسکن روستایی ۱۴۰۲​ از طریق بانک مسکن را دارند، می بایست برای اخذ این تسهیلات، مدارک مورد نیاز را تهیه نمایند. از جمله مدارک لازم برای دریافت وام مسکن روستایی از طریق بانک مسکن، می توان به موارد زیر اشاره کرد.

تکمیل فرم مربوط به درخواست تسهیلات مسکن روستایی

ارائه اصل شناسنامه و کپی از صفحات آن

افرادی که قصد دارند با پروانه ساخت خود، وام مسکن روستایی دریافت کنند، می بایست حتما پروانه ساخت خود را به بانک ارائه کنند.

در صورتی که وام، نیاز به ضامن داشته باشد، ارائه مدارک شناسایی ضامنین، مانند کارت ملی، شناسنامه و کپی از آن ها الزامی است.

 

مدارک لازم جهت ثبت نام و دریافت وام مسکن روستایی در بانک ملی

 

بانک ملی ایران، برای اشخاص متقاضی که قصد ثبت نام و دریافت وام مسکن روستایی را دارند، مدارک خاص زیر را در نظر گرفته است. بدیهی است که نقص مدارک ذکر شده، به معنای نقص ثبت نام وام مسکن روستایی خواهد بود. از جمله مدارک لازم برای دریافت وام مسکن روستایی، از طریق بانک ملی، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

تکمیل برگه فرم درخواست تسهیلات مسکن روستایی

ارائه پروانه ساخت، در صورتی که موضوع معامله بین بانک و شخص، احداث بنا باشد، الزامی است.

ارائه صورت برآورد هزینه های قابل قبول در معامله، مانند قیمت زمین، قیمت تهیه مصالح و غیره.

ارائه کپی از اسناد و مدارک مالکیت متقاضی

ارائه قرارداد انعقاد شده بین بانک و شخص متقاضی وام مسکن روستایی

ارائه یک نسخه از کلیه اسناد حسابداری، تعهدات و انتظامی، از پس از انعقاد قرارداد تا مرحله نهایی واریز و تسویه آن

ارائه اصل برگه امضا مسلم الصدور، در صورتی که قرارداد، در دفاتر رسمی منعقد نشود، الزامی است.

ارائه شماره حساب سپرده قرض الحسنه پس انداز و تاریخ افتتاح آن

ارائه شناسنامه و کپی از آن

ارائه یک قطعه عکس از متقاضی دریافت وام مسکن روستایی

افراد متقاضی، برای شرکت در طرح ثبت نام خانه اولی ها، می توانند، با داشتن شرایط و مدارک لازم برای ثبت نام خانه اولی ها، از طریق سایت saman.mrud.ir، اقدام نمایند.

مدارک لازم جهت ثبت نام و دریافت وام مسکن روستایی در بانک رفاه

 

افرادی که قصد ثبت نام و دریافت وام مسکن روستایی، از طریق بانک رفاه را دارند، می بایست برای دریافت تسهیلات مسکن روستایی، مدارک لازم را آماده نموده و سپس، به شعب بانک رفاه ارائه دهند. از جمله مدارک لازم برای دریافت وام مسکن روستایی، از طریق بانک رفاه، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

ارائه اصل و کپی از شناسنامه، برای متقاضی وام مسکن روستایی

ارائه اصل و کپی از کارت ملی، برای فرد وام گیرنده

تنظیم قرارداد مابین بانک و متقاضی تسهیلات مسکن روستایی و ارائه یک نسخه از این قرارداد به بانک

احراز شرایط عمومی و اختصاصی دریافت وام مسکن روستایی، در بانک رفاه و ارائه مدارک و مستندات لازم

تکمیل فرم مربوط به درخواست تسهیلات مسکن روستایی بانک رفاه

احراز شرایط مربوط به توان پرداخت وام مسکن روستایی

 

لازم به ذکر است موارد اعلام شده، بر اساس روال سال گذشته بوده و به محض تغییر و اعلام برای سال ۱۴۰۲، در متن مقاله اطلاع رسانی می گردد.

 

افرادی که قصد دریافت تسهیلات ودیعه مسکن مستاجران را دارند، می توانند از طریق مراجعه به سایت ثبت نام وام ودیعه مسکن مستاجران، به نشانی اینترنتی saman.mrud.ir، برای ثبت نام این وام، اقدام نمایند. برای راهنمایی بیشتر، در رابطه با نحوه ثبت نام وام ودیعه مسکن مستاجران، به لینک زیر مراجعه نمایید.

پایان*/

اندیشه معاصر را در روبیکا دنبال کنید.

برای عضویت در کانال بله اندیشه معاصر کلیک کنید.

برای عضویت در کانال تلگرامی اندیشه معاصر کلیک کنید.