۱۱:۱۶ - ۱۴۰۳/۰۳/۱۶

آخرین خبر از همسان‌ سازی حقوق بازنشستگان در برنامه هفتم

رئیس سازمان برنامه و بودجه وعده داد که در طول برنامه هفتم توسعه حقوق بازنشستگان با حقوق همتراز شاغل در رتبه خودشان برابر خواهد شد.

آخرین وضعیت و خبر از همسان سازی و افزایش حقوق بازنشستگان در سال ۱۴۰۳

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر، در پی سال‌ها انتظار و مطالبه بالاخره گامی ملموس برای همسان‌سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی برداشته شد. رئیس سازمان برنامه و بودجه در سخنانی اعلام کرد که در برنامه هفتم توسعه حکمی قانونی برای همسان‌سازی حقوق بازنشستگان در نظر گرفته شده است. این طرح در طول سه سال اجرا خواهد شد و طی آن حقوق بازنشستگان به تدریج با حقوق همترازان شاغل خود در رتبه‌های مشابه برابر خواهد شد.

ایلنا مینویسد:داوود منظور افزود: همچنین در قانون بودجه امسال هم اشاره شده است. پیش بینی کردیم در مورد بخش‌های دولتی تصویب کردیم منابع پایداری تامین شود. افزایش یک درصد بر مالیات بر ارزش افزوده صرف متناسب سازی بازنشستگان صندوق‌های دولتی می‌شود. با توجه به اینکه تصویب مرحله دوم در اردیبهشت انجام شد هم اکنون به دستگاه‌ها اعلام کردیم تا متناسب سازی‌ها به صورت جداول تهیه شود. دستورالعمل‌ها در دست تدوین بوده و احکام نیز در دست اصلاح است. بعد از اصلاحات صورت گرفته قطعا معوقات نیز پرداخت می‌شود.

مروتی بازنشسته کارگری با انتقاد از این اظهارات می‌گوید: آیا قرار است متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی بازهم ماه‌ها به تعویق بیفتد؟ آیا قرار است منتظر بمانیم تا پایان سال که دولت بخشی از بدهی خود به تامین اجتماعی را بپردازد؟

به گفته این بازنشسته، اگر قرار است همسان‌سازی اجرا شود باید برای همه بازنشستگان کشور بدون استثنا انجام شود.

مروتی اضافه کرد: حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی عموماً زیر خط فقر است و این بازنشستگان بیش از سایر گروه‌ها به ترمیم حقوق و اجرای همسان‌سازی نیاز دارند. انتظار داریم تامین اجتماعی و دولت در این زمینه پاسخگو باشند و اعلام کنند که چه زمانی و براساس چه فرمولی قرار است متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان کارگری کشور اجرایی شود.(پایان)

بازنشستگان تامین اجتماعی مظلومان این ماجرا

در حالی که بازنشستگان صندوق‌های دولتی در انتظار اجرای متناسب‌سازی حقوق هستند، وضعیت بازنشستگان تامین اجتماعی وخیم‌تر به نظر می‌رسد. حقوق این بازنشستگان که عموماً زیر خط فقر قرار دارد، در سال‌های اخیر به شدت تحت تاثیر تورم قرار گرفته و قدرت خرید آنها به طور چشمگیری کاهش یافته است.

مسئولان چه زمانی پاسخگوی مطالبات بازنشستگان خواهند بود؟

با وجود وعده‌های مکرر از سوی مسئولان هنوز هیچ برنامه مشخصی برای اجرای همسان‌سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی ارائه نشده است. این در حالی است که این قشر از جامعه، به دلیل کهولت سن و ناتوانی جسمی، بیش از هر گروه دیگری به حمایت و توجه نیاز دارند.

سکوت رسانه‌ها در قبال مطالبات بحق بازنشستگان

در کمال تعجب، شاهد سکوت عجیب رسانه‌ها در قبال این موضوع هستیم. گویی که دغدغه‌ها و مشکلات بازنشستگان برای متولیان امر رسانه‌ای اهمیتی ندارد و صدای اعتراض آنها به گوش کسی نمی‌رسد.

لزوم پیگیری مطالبات بازنشستگان از طریق مجاری قانونی

با توجه به بی‌تفاوتی مسئولان و سکوت رسانه‌ها، به نظر می‌رسد که بازنشستگان چاره‌ای جز پیگیری مطالبات خود از طریق مجاری قانونی و برگزاری تجمعات اعتراضی نداشته باشند.

در ادامه به برخی از مهم‌ترین مطالبات بازنشستگان اشاره می‌کنیم:

اجرای کامل و بدون قید و شرط متناسب‌سازی حقوق برای همه بازنشستگان، فارغ از نوع صندوق بیمه‌ای آنها

افزایش مستمری‌ها متناسب با نرخ تورم

برقراری عدالت در پرداخت حقوق و مزایای بازنشستگان

ارائه خدمات درمانی و رفاهی مناسب به بازنشستگان

رفع مشکلات معیشتی و اقتصادی بازنشستگان

سخن آخر:

امیدواریم که مسئولان امر با درک شرایط دشوار بازنشستگان، هر چه سریعتر نسبت به حل مشکلات آنها اقدام کنند و اجازه ندهند که این قشر از جامعه در زیر بار مشکلات اقتصادی و معیشتی خم شود.

توجه: این خبر صرفاً جهت اطلاع‌رسانی و آگاهی بخشی به عموم مردم از وضعیت موجود حقوق بازنشستگان در ایران تهیه شده است و هیچگونه جهت‌گیری سیاسی در آن وجود ندارد.

منبع:ایلنا

مطالب مرتبط