۲۲:۴۵ - ۱۴۰۳/۰۲/۱۶

آخرین خبر از صدور احکام همسان سازی حقوق بازنشستگان امروز یکشنبه ۱۶ اردیبهشت+ زمان قطعی واریز معوقات دو ماهه حقوق بازنشستگان

حاجی بابایی: دولت مکلف است احکام متناسب سازی را بزند، هر زمانی که احکام را زد از اول فروردین محاسبه می‌کنند

افزایش حقوق بازنشستگان 1403

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر، آخرین خبر از صدور احکام همسان سازی حقوق بازنشستگان امروز یکشنبه ۱۶ اردیبهشت+ زمان قطعی واریز معوقات دو ماهه حقوق بازنشستگان را در اندیشه معاصر بخوانید.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی در برنامه تلویزیونی درباره آخرین وضعیت متناسب سازی حقوق بازنشستگان گفت من خواهش می‌کنم بازنشستگان عزیزی که گوش می‌کنند به آنهایی که برنامه را نمی‌بینند حتما اطلاع بدهند، چون بعضی‌ها برای ما یک پیامک‌های تلخی می‌فرستند گاهی وقت‌ها، من خیلی شفاف گفتم، روشن گفتم، الان هم دارم عرض می‌کنم، متناسب سازی بازنشستگان از اول فروردین ماه امسال باید اجرا بشود، بودجه آن هم پیش بینی شده، اما چرا از اول فروردین تا الان اجرا نشده؟ به دلیل این که آن ۹۰ درصد که ۳۰-۳۰-۴۰ به آن می‌گویند آن در برنامه هفتم مصوب شده، یعنی فرمول آن در برنامه هفتم است. برنامه هفتم یکسری اعاده شده از شورای نگهبان داشت که ما مصوب کردیم این برنامه هفتم برود شورای نگهبان، دیگر ایرادی نداشته باشد، تبدیل به قانون بشود، دولت مکلف است احکام را بزند، هر زمانی که احکام را زد از اول فروردین محاسبه می‌کنند.

رئیس کمیسیون تلفیق بودجه سال ۱۴۰۳ افزود فرقی نمی‌کند، از اول فروردین باید احکام را بزند، سخنگوی محترم دولت هم توضیح داد، دوستان دیگر هم گفتند، یک سر سوزن دغدغه نداشته باشند بعضی از بازنشستگان برای ما پیام می‌دهند می‌گویند آقای حاجی بابایی واقعا می‌دهند؟ نمی‌دهند؟ درست است؟ گول مان نزده باشند؟ اشتباه نگفته باشند؟ دروغ نگفته باشید؟ یک حرف‌هایی از این قبیل، من می‌خواهم خواهش کنم از همه بازنشستگان عزیزی که پیام من را می‌شنوند، لطف کنند به آنهایی که پیام من را نمی‌شنوند این را بگویند، امیدوار باشند، واقعیت گفتیم، شرافتی گفتیم، واقعا دولت پای کار است، مجلس پای کار است و هیچ کس در نظام جمهوری اسلامی به این‌ها اشتباه نگفته است، همه صادقند در حرفی که زدند.

دکتر حاجی بابایی در پاسخ به این سوال که گر بخواهیم یک برآورد زمانی داشته باشیم چقدر زمان می‌برد؟ افزود برنامه را ما هر چه که بود اعاده شده اش و اینها را تایید کردیم، دیگر نمی‌دانم برود شورای نگهبان باز دو مورد ایراد بگیرد و برگردد این ۱۵ روز طول بکشد، اما واقعا کار را دیگر مجلس تمام کرد، اگر انشاالله در شورای محترم نگهبان مصوب بشود عینا فرستاده می‌شود به دولت.

حکمت کارت بازنشستگان لشکری و نیروهای مسلح شارژ شد.

۱.یک نفره ۳۶۰ هزار تومان

۲.دو نفره ۷۲۰ هزار تومان

۳.سه نفره ۱/۰۸۰ هزار تومان

۴.چهار نفره ۱/۴۴۰ هزار تومان

۵.پنج نفره ۱/۸۰۰ هزار تومان

۶.شش نفره ۲/۱۶۰ هزار تومان

۷.هفت نفره و بالاتر ۲/۵۲۰ هزار تومان

نایب رئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس در خصوص آخرین وضعیت متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان گفت: امروز در مجلس تذکری بابت تاخیر در این امر داده شد، مقرر گردید از پایان اردیبهشت ماه امسال متناسب سازی حقوق بازنشستگان با افزایش ۴۰ درصدی حقوق اجرایی و عملیاتی شود و حقوق بازنشستگان ۴۰ درصد افزوده شود.

افزایش ۴۰ درصدی حقوق بازنشستگان از پایان اردیبهشت
محمدحسن آصفری در اراک اظهار کرد: در طرح تعطیلی پنج‌شنبه‌ها یا شنبه، موضوع تعطیلی کارگران دیده نشده و تنها کارکنان دولت لحاظ شده که اگر این اتفاق رخ دهد و یک روز به تعطیلی ایام کاری ادارات افزوده شود، باید سوبسیدی در اختیار تولیدکنندگان قرار گیرد تا کارگر نیز همچون کارکنان از این تعطیلی بهره‌مند شوند. وی تصریح کرد: دولت در طرح خود ۴۴ ساعت کار را به ۴۰ ساعت کاهش داده که اگر قرار است یک روز به تعطیلی‌ها افزوده شود، باید سوبسیدی در اختیار تولیدکنندگان قرار گیرد تا برای کارگران در نظر گرفته شود.

نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی گفت: ما نمی‌توانیم بدون اینکه منابعی برای بخش خصوصی در نظر بگیریم، حکمی صادر کنیم و این قانون زمانی می‌تواند شامل حال کارگران شود که منابع آن دیده شود.وی افزود: در پیشنهادی که دولت ارائه کرده، این موضوع دیده نشده، اما در صحبتی که با شخص رئیس جمهور داشتیم، تاکید کردند که اگر قرار است تصمیمی گرفته شود، باید کمک شود تا کارگران نیز همچون کارمندان از این تعطیلی‌ها بهره‌مند شوند. آصفری با بیان اینکه کلیات طرح تصویب شده و در حال حاضر در کمیسیون اجتماعی در انتظار ارجاع به صحن علنی مجلس است، اظهار کرد: این پیشنهاد مطرح شده که تعطیلی شامل حال نیروهای کارگری شود، شمولیت این طرح باید ۱۱ میلیون نیروی کار بخش خصوصی و دولت را در بر بگیرد اما چیزی که در حال حاضر تصویب شده، صرفا برای کارمندان است که باید در طرح بازنگری شود.

دولت لایحه تغییر قانون کار را به مجلس ارائه دهد
وی تاکید کرد: اگر قرار است کشور توسعه پیدا کرده و در آن شور و نشاط ایجاد شود، باید به موضوع تولید، اشتغال و صنعت توجه شود؛ در حال حاضر با توجه به صنعتی شدن جهان، وضعیت اقتصادی و تورم در جامعه، نیاز است یک بازنگری جدی در بحث قانون کار صورت بگیرد.او تصریح کرد: دولت باید لایحه‌ای در این خصوص به مجلس ارائه دهد تا قانونی تصویب شود که هم به نفع کارگر وهم به نفع کارفرما باشد.

نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس بیان کرد: امروز می‌بینیم در برخی از شهرستان‌های استان همچون ساوه و زرندیه، واحدهای صنعتی با کمبود نیروی کار مواجه هستند؛ یکی از مشکلاتی که باعث کاهش نیروی کار شده، به مشکلات معیشتی و زیرساختی بازمی‌گردد.او گفت: استان در حوزه مسکن کارگران هیچ اقدامی انجام نداده وکوتاهی کرده است که باید در جلسات شورای کار و اشتغال به صورت ویژه به بحث مسکن کارگران بپردازد.

آصفری در پاسخ به سوالی در خصوص آخرین وضعیت متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان گفت: در مجلس تذکری بابت تاخیر در این امر داده شد، مقرر گردید از پایان اردیبهشت ماه امسال متناسب سازی حقوق بازنشستگان با افزایش ۴۰ درصدی حقوق اجرایی و عملیاتی شود و حقوق بازنشستگان ۴۰ درصد افزوده شود.

معاون توسعه مدیریت و منابع صندوق بازنشستگی کشوری گفت: حقوق فروردین بازنشستگان و وظیفه‌بگیران این صندوق طبق مصوبه هیات دولت همراه با ۲۰ درصد افزایش پرداخت شد.

جعفر امیرآبادی‌زاده افزود: حقوق بازنشستگان با هماهنگی سازمان برنامه و بودجه و خزانه داری کل و پیگیری های صورت گرفته براساس تصویب نامه شماره ۳۰۳۴ تاریخ ۱۴ فروردین ۱۴۰۳ هیات وزیران روز (چهارشنبه ۲۹ فروردین) تصویب شد.

وی تاکید کرد: پیگیری و هماهنگی های زیادی انجام شد تا افزایش مصوب هیات وزیران که در زمان صدور احکام حقوق امسال محاسبه شده بود، در زمان واریز حقوق ها نیز عملیاتی شود که این مهم انجام شد.

از افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی چه خبر؟
مدیرعامل سازمان تأمین‌اجتماعی گفت: اعمال افزایش حقوق بازنشستگان از اردیبهشت‌ و پرداخت معوقه فروردین نیز در خرداد انجام می‌شود.

میرهاشم موسوی افزود: حقوق فروردین بازنشستگان و مستمری‌بگیران این سازمان مطابق روال هر ماه از ۲۰ فروردین آغاز شده و پیش‌بینی این است که با برنامه‌ریزی انجام شده، افزایش حقوق بازنشستگان از اردیبهشت‌ اعمال شود همچنین تلاش می‌کنیم معوقه فروردین را نیز در خرداد به حساب بازنشستگان واریز کنیم.

بنا به این گزارش، براساس قانون میزان افزایش سالانه مستمری بازنشستگان تأمین‌اجتماعی در سطح حداقل و سایر سطوح، پس از تصویب و ابلاغ هیات‌وزیران اجرا می‌شود.

 

پایان/*

اندیشه معاصر را در ایتا، روبیکا، پیام رسان بله و تلگرام دنبال کنید.

 

مطالب مرتبط