• امروز : افزونه جلالی را نصب کنید.
  • برابر با : Saturday - 25 June - 2022

اخبار ویژه

بازنشستگان خوشحال باشند | خبر قطعی افزایش حقوق بازنشستگان خبر جدید درباره اجرای قانون رتبه‌بندی معلمان خبری خوش برای فرهنگیان از قانون رتبه بندی معلمان افزایش حقوق بازنشستگان در انتظار تصمیم قالیباف نظر هیات تطبیق درباره افزایش حقوق بازنشستگان روی میز قالیباف | بازنشستگان در انتظار یک ابلاغ واکنش ها به ابطال مصوبه افزایش 10 درصدی حقوق بازنشستگان؛ دَم مجلس گرم! شناسایی ۱۳۶ بیمار جدید کرونا در کشور/ ۴ نفر دیگر جان باختند انواع روش افزایش فالوور اینستاگرام 1401 فال قهوه یکشنبه 5 تیر 1401 جزئیات جدید درباره افزایش حقوق بازنشستگان فال ابجد 5 تیر 1401 وضعیت آب و هوا در چهارم تیر/ افزایش نسبی دمای هوا در کشور از امروز ۳۵۷ شهر کشور در وضعیت آبی کرونا چه کسی درباره افزایش حقوق بازنشستگان تصمیم‌گیری می‌کند؟ نتایج آزمون استخدامی آموزش و پرورش اعلام شد بازنشستگان در انتظار ابلاغ قالیباف/ چشم انتظاری موسپیدان کِی تمام می شود؟! اظهارات آخر هفته وزیر آموزش و پرورش درباره رتبه بندی کام معلمان را تلخ کرد!+ جزئیات 3 تیر نظر هیات تطبیق درباره افزایش حقوق بازنشستگان روی میز قالیباف | بازنشستگان در انتظار یک ابلاغ افزایش حقوق بازنشستگان از تیر ۱۴۰۱؟/ بالاخره حقوق موسپیدان کِی زیاد می شود؟ رتبه بندی معلمان در ایستگاه پایانی/ تصمیم نهایی دولت برای رتبه بندی معلمان 3 تیر 1401

آخرین اخبار افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی / مصوبه امروز هیات دولت در مورد افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی

  • کد خبر : 1309786
  • 28 اردیبهشت 1401 - 19:41
آخرین اخبار افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی / مصوبه امروز هیات دولت در مورد افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی
حقوق و مستمری این ماه کارگران و کارمندان بازنشسته نیز علی الحسابی پرداخت خواهد شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر ANDISHEMOASER News Agency،آخرین اخبار افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی / مصوبه امروز هیات دولت در مورد افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی. امید بازنشستگان تامین اجتماعی به جلسه فردای هیات دولت؛ افزایش حقوق تصویب شود. مدیر عامل سازمان تامین اجتماعی گفت: بعد از تصویب هیات‎ وزیران افزایش حقوق بازنشستگان در سال جدید اعمال خواهد شد. بر اساس ماده ۹۶ قانون تامین اجتماعی این سازمان مکلف است میزان کلیه مستمری‌های بازنشستگی، از کارافتادگی کلی و مجموع مستمری بازماندگان را در فواصل زمانی که حداکثر از سالی یکبار کم‌تر نباشد با توجه به افزایش هزینه زندگی با تصویب هیات وزیران به همان نسبت افزایش دهد.

زمان واریز حقوق بازنشستگان کشوری۱۴۰۰ /sabasrm.ir صندوق بازنشستگی کشوری فیش حقوقی / افزايش 27 درصدي حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی

۷ اردیبهشت افزایش مستمری بازنشستگان و مستمری‌بگیران سازمان تامین اجتماعی در هیات مدیره سازمان تامین اجتماعی مصوب و به هیات دولت ارسال شد. طبق مصوبه‌ای که در هیات مدیره سازمان به تصویب رسید، افزایش مستمری بازنشستگان به اندازه مصوبات شورای عالی کار و به علاوه متناسب‌سازی است و برای سطوح مختلف حقوق‌بگیر بازنشسته هم، افزایش ۳۸ درصدی به علاوه ۵۰۰ هزار تومان تصویب شده است.

۱۹ اسفند شورای عالی کار دستمزد ۱۴۰۱ کارگران را با ۵۷.۴ درصد افزایش نسبت به سال قبل اعلام کرد و حداقل دستمزد با مبنای ۳۰ روز ماهیانه چهار میلیون و ۱۷۹ هزار و ۷۵۰ تومان شد؛ و بازنشستگان تامین اجتماعی هم باتوجه به مصوبه شورای عالی کار و همچنین پس از مصوبه هیات مدیره سازمان منتظر افزایش حقوق مانند کارگران و اجرای متناسب سازی بودند.

آخرین اخبار افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی / مصوبه امروز هیات دولت در مورد افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی

آخرین اخبار افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی / مصوبه امروز هیات دولت در مورد افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی

افزایش حقوق بازنشستگان در انتظار تصویب هیات وزیران

موضوع افزایش حقوق بازنشستگان پس از تصویب در هیات امنای سازمان تامین اجتماعی ۱۰ اردیبهشت راه تصویب در هیات وزیران را در پیش گرفت، راهی که هنوز به نقطه پایان نرسیده است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ۱۷ اردیبهشت اعلام کرده بود که بر اساس قانون تامین اجتماعی هر سال مبلغ حقوق بازنشستگان در هیات امنا سازمان تامین اجتماعی تصویب و به هیات دولت می‌رود تا به الان این حقوق بر اساس مصوبات شورای عالی کار بوده است.

به گفته عبدالملکی، مقرر است دولت در جلسات آینده موضوع افزایش حقوق بازنشستگان را بررسی کند طبیعتا دولت موضوعات فوری زیاد دارد، اما در حال تلاش هستیم که هر چه زودتر تصویب شود.

بر اساس آماری که وجود دارد تعداد مستمری‌بگیر اصلی این سازمان حدود ۴ میلیون نفر بوده که مشمول افزایش حقوق در سال ۱۴۰۱ هستند.

مابه‌التفاوت حقوق بازنشستگان خرداد پرداخت می‌شود

مدیر عامل سازمان تامین‌اجتماعی در روزهای گذشته گفت: آمادگی کامل داریم به محض تصویب موضوع حقوق بازنشستگان در هیات‌وزیران، در موعد اعلام‌شده مطالبات بازنشستگان را پرداخت کنیم و امیدواریم در دو روز پایانی اردیبهشت بتوانیم افزایش حقوق بازنشستگان را اعمال کنیم.

به گفته میرهاشم موسوی، همچنین مابه‌التفاوت مربوط به افزایش حقوق بازنشستگان برای فروردین ماه در خرداد و تیر به حساب بازنشستگان واریز می‌شود.

آنطور که سازمان تامین اجتماعی اعلام کرده پیشنهاد تامین اجتماعی درباره افزایش حقوق بازنشستگان طبق مواد قانون ۹۶ و۱۱۱ قانون تامین‌اجتماعی است.

بر اساس ماده ۱۱۱ قانون تامین اجتمعی، قانون کلی برای پرداخت مستمری بازنشستگی این است که مستمری‌ها نباید از حداقل حقوق مصوب شورای عالی کار کمتر شود.

زمان آخرین اخبار افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی / مصوبه امروز هیات دولت در مورد افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعیافزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی / جزئیات دقیق افزایش حقوق بازنشستگان کشوری و بازنشستگان نیروهای مسلح ۱۴۰۱ / حقوق جانبازان زیر ۲۵ درصد در سال ۱۴۰۱ چقدر است

آخرین اخبار افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی / مصوبه امروز هیات دولت در مورد افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی

۹۰ هزار میلیارد تومان برای تادیه دیون دولت به سازمان تامین اجتماعی

نمایندگان مجلس در کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۱ حدود ۹۰ هزار میلیارد تومان برای تادیه دیون دولت به سازمان تامین اجتماعی مصوب کردند تا دولت از طریق واگذاری سهام و پرداخت بدهی خود، دست سازمان تامین اجتماعی را برای پرداخت معوقات و حقوق بازنشستگان باز کنند.

رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری گفت:دولت باید افزایش حقوق بازنشستگان را تصویب کند، چون هزینه و بار مالی برایش ندارد، چون بازنشستگان مهمان جیب خود هستند سال‌ها حق بیمه پرداخت کرده‌اند و دولت اگر به تعهداتش عمل می‌کرد کسری بودجه اتفاق نمی‌افتاد.

به گفته صادقی، منابع افزایش حقوق بازنشستگان بنابر قانون پیش‌بینی شده است و دغدغه ما عدم تصویب مصوبه افزایش حقوق بازنشستگان است همچنین دولت برای کارکنان خود تنها ۱۰ درصد افزایش اجرا کرد، و با متناسب‌سازی قطعا این کارمندان و کارگران دولت چیزی بیش از ۳۸درصد مورد مطالبه در نیمه امسال دریافت خواهد کرد و منابع آن در بودجه موجود است. شهرآرا به نقل از باشگاه خبرنگاران

تاخیر در تصویب افزایش حقوق بازنشستگان

شهروند خبرنگار ما از افزایش نیافتن حقوق اردیبهشت بازنشستگان گلایه کرده است.

موضوع افزایش حقوق بازنشستگان پس از تصویب در هیات امنای سازمان تامین اجتماعی ۱۰ اردیبهشت راه تصویب در هیات وزیران را در پیش گرفت.

برای امسال هیات مدیره سازمان تامین اجتماعی، به استناد مواد ۹۶ و ۱۱۱ قانون این سازمان، حقوق بازنشستگی را از ۵۷ درصد برای حداقل بگیران تا ۳۸ درصد برای سایر سطوح افزایش داد.
وزیر کار هم قبل از واریز حقوق اردیبهشت قول داده بودند که مابه التفاوت فروردین در اردیبهشت ماه همراه حقوق اردیبهشت پرداخت شود.

نتیجه اینکه به احتمال زیاد حقوق و مستمری این ماه کارگران و کارمندان بازنشسته نیز علی الحسابی پرداخت خواهد شد./ صدا و سیما

آخرین اخبار افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی / مصوبه امروز هیات دولت در مورد افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی

آخرین اخبار افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی / مصوبه امروز هیات دولت در مورد افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی

علل تاخیر در افزایش حقوق بازنشستگان

علل تاخیر در افزایش حقوق بازنشستگان می تواند یکی از موارد زیر باشد:

۱- ترافیک کاری در هیات دولت

فرضیه اول، آنکه مثل همیشه دلیل تاخیر با ترافیک کاری هیات دولت و صف طولانی مصوبات در شرف تصویب ارتباط دارد. به بیان دیگر سراعضای هیات دولت آنقدر شلوغ است که هنوز فرصت موافقت با افزایش حقوق بازنشستگان را پیدا نکرده‌اند.

۲- چالش تامین بار مالی

در خصوص فرضیه دوم، بحث تامین بار مالی افزایش‌های جدید در میان است، به صورت مشخص در سال‌های گذشته صندوق‌های بازنشستگی همیشه در سرازیری بحران قرار داشتند، دلیل این کار از تسویه نشدن طولانی‌مدت بدهی‌های معوقه دولت تا وابستگی بیش از اندازه به اعتبارات دولتی و برهم خوردن تراز هزینه و درآمد متغییر است.

در چنین وضعیتی بعید نیست تامین بارمالی افزایش حقوق سالیانه به فرآیندی، زمانبر تبدیل شود. زیرا اینجا موضوع یافتن منابع پایدار مالی در میان است.

۳- برنامه اصلاحات ارز ترجیحی.

اما فرضیه سوم به نوعی متاثر از حال و هوای اجرای برنامه اصلاحات ارز ترجیحی است. واضح است که هدف و انگیزه این اصلاحات محدودیت شدید منابع مالی است که دولت سیزدهم وارث آن محسوب می‌شود.

این مساله در کنار بودجه بحث‌برانگیز سال ۱۴۰۱ و پرداخت وام‌های مختلفی که در دستور کاری بانک‌ها قرار دارد، به این نتیجه منتج خواهد شد که دولت برای کنترل نقدینگی، موقتا کاری با افزایش حقوق بازنشستگان ندارد.

مابه‌التفاوت حقوق بازنشستگان چه زمانی پرداخت می‌شود؟

موضوع افزایش حقوق بازنشستگان پس از تصویب در هیئت‌ امنای سازمان تأمین اجتماعی روز دهم اردیبهشت‌ماه راه تصویب در هیئت‌وزیران را درپیش گرفت؛ راهی که هنوز به نقطه پایان نرسیده است.

«میرهاشم موسوی» مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی در رابطه با افزایش حقوق بازنشستگان، اظهار کرد: بعد از تصویب هیئت‌وزیران افزایش حقوق بازنشستگان در سال جدید اعمال خواهد شد.

براساس ماده ۹۶ قانون تأمین اجتماعی این سازمان مکلف است میزان کلیه مستمری‌های بازنشستگی، ازکارافتادگی کلی و مجموع مستمری بازماندگان را در فواصل زمانی که حداکثر از سالی یک‌بار کم‌تر نباشد با توجه به افزایش هزینه زندگی با تصویب هیئت‌وزیران به همان نسبت افزایش دهد.

هفتم اردیبهشت، افزایش مستمری بازنشستگان و مستمری‌بگیران سازمان تأمین اجتماعی در هیئت‌مدیره سازمان تأمین اجتماعی مصوب و به هیئت دولت ارسال شد. طبق مصوبه‌ای که در هیئت‌مدیره سازمان به تصویب رسید، افزایش مستمری بازنشستگان به‌اندازه مصوبات شورای عالی کار و به‌علاوه متناسب‌سازی است و برای سطوح مختلف حقوق‌بگیر بازنشسته هم افزایش ۳۸ درصدی به‌علاوه ۵۰۰ هزار تومان تصویب‌شده است.

نوزدهم اسفندماه، شورای عالی کار دستمزد ۱۴۰۱ کارگران را با ۵۷.۴ درصد افزایش نسبت به سال قبل اعلام کرد و حداقل دستمزد با مبنای ۳۰ روز ماهیانه چهار میلیون و ۱۷۹ هزار و ۷۵۰ تومان شد؛ و بازنشستگان تأمین اجتماعی هم با توجه به مصوبه شورای عالی کار و همچنین پس از مصوبه هیئت‌مدیره سازمان منتظر افزایش حقوق مانند کارگران و اجرای متناسب‌سازی بودند.

آخرین اخبار افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی / مصوبه امروز هیات دولت در مورد افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی

آخرین اخبار افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی / مصوبه امروز هیات دولت در مورد افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی

افزایش حقوق بازنشستگان در انتظار تصویب هیئت‌وزیران

موضوع افزایش حقوق بازنشستگان پس از تصویب در هیئت امنای سازمان تأمین اجتماعی دهم اردیبهشت راه تصویب در هیئت‌وزیران را در پیش گرفت، راهی که هنوز به نقطه پایان نرسیده است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی هفدهم اردیبهشت اعلام کرده بود که بر اساس قانون تأمین اجتماعی هرسال مبلغ حقوق بازنشستگان در هیئت‌امنا سازمان تأمین اجتماعی تصویب و به هیئت دولت می‌رود تا به هم‌اکنون این حقوق بر اساس مصوبات شورای عالی کار بوده است.

به گفته عبدالملکی، مقرر است دولت در جلسات آینده موضوع افزایش حقوق بازنشستگان را بررسی کند دولت موضوعات فوری زیاد دارد، اما در حال تلاش هستیم که هر چه زودتر تصویب شود. بر اساس آماری که وجود دارد تعداد مستمری‌بگیر اصلی این سازمان حدود چهار میلیون نفر بوده که مشمول افزایش حقوق در سال ۱۴۰۱ هستند.

مابه‌التفاوت حقوق بازنشستگان خرداد پرداخت می‌شود

میر هاشم موسوی، مدیرعامل سازمان تأمین‌اجتماعی روز گذشته گفت: آمادگی کامل داریم به‌محض تصویب موضوع حقوق بازنشستگان در هیئت‌وزیران، در موعد اعلام‌شده مطالبات بازنشستگان را پرداخت کنیم و امیدواریم در دو روز پایانی اردیبهشت بتوانیم افزایش حقوق بازنشستگان را اعمال کنیم. همچنین مابه‌التفاوت مربوط به افزایش حقوق بازنشستگان برای فروردین‌ماه در خرداد و تیر به‌حساب بازنشستگان واریز می‌شود.

آن‌طورکه سازمان تأمین اجتماعی اعلام کرده پیشنهاد تأمین اجتماعی درباره افزایش حقوق بازنشستگان طبق مواد قانون ۹۶ و ۱۱۱ قانون تأمین‌اجتماعی است. بر اساس ماده ۱۱۱ قانون تأمین اجتماعی، قانون کلی برای پرداخت مستمری بازنشستگی این است که مستمری‌ها نباید از حداقل حقوق مصوب شورای عالی کار کمتر شود.

۹۰ هزار میلیارد تومان برای تادیه دیون دولت به سازمان تأمین اجتماعی

نمایندگان مجلس در کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۱ حدود ۹۰ هزار میلیارد تومان برای تادیه دیون دولت به سازمان تأمین اجتماعی مصوب کردند تا دولت از طریق واگذاری سهام و پرداخت بدهی خود، دست سازمان تأمین اجتماعی را برای پرداخت معوقات و حقوق بازنشستگان باز کنند.

رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری گفت: دولت باید افزایش حقوق بازنشستگان را تصویب کند چون هزینه و بار مالی برایش ندارد چون بازنشستگان میهمان جیب خود هستند، سال‌ها حق بیمه پرداخت کرده‌اند و دولت اگر به تعهداتش عمل می‌کرد کسری بودجه اتفاق نمی‌افتاد.

به گفته وی، منابع افزایش حقوق بازنشستگان بنا بر قانون پیش‌بینی‌شده است و دغدغه ما عدم تصویب مصوبه افزایش حقوق بازنشستگان است همچنین دولت برای کارکنان خود تنها ۱۰ درصد افزایش اجرا کرد و با متناسب‌سازی این کارمندان و کارگران دولت چیزی بیش از ۳۸ درصد مورد مطالبه در نیمه امسال دریافت خواهد کرد و منابع آن در بودجه موجود است.

 مطابق قانون بودجه ۱۴۰۱، افزایشی ۱۰ درصدی در انتظار کارمندان بازنشسته دولت است. هیئت‌مدیره سازمان تأمین اجتماعی نیز قصد افزایش ۳۸ تا ۵۷ درصدی حقوق کارگران بازنشسته را دارد. هر دو این افزایش حقوق‌ها، معطل مجوز دولت هستند و در صورت طولانی شدن این انتظار، تأخیر در پرداخت علی‌الحسابی مستمری فروردین و اردیبهشت‌ماه هر دو گروه بعید نیست./ ایمنا

آخرین اخبار افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی / مصوبه امروز هیات دولت در مورد افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی

آخرین اخبار افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی / مصوبه امروز هیات دولت در مورد افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی

مهلت دستگاه های اجرایی کشور برای تصویب و ابلاغ حقوق بازنشستگان

تورم قدرت خرید بازنشستگان را کاهش داده است

حسن صادقی گفت: بازنشستگان تأمین اجتماعی نباید مورد بی‌توجهی دولت و دستگاه‌های دولتی قرار بگیرند. بازنشستگانی که سرمایه‌های خود را به مدت ۳۰ سال در سازمان تأمین اجتماعی اندوخته‌اند، حال که می‌خواهند در زمان بازنشستگی از آن برداشت کنند نباید منتظر تعلل دولت باشند.

حسن صادقی (رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری) در گفتگو با خبرنگار ایلنا، اظهار داشت: پیرامون تصویب افزایش مستمری بازنشستگان در هیئت دولت، فرصت یک هفته‌ای به دولت داده و ضرب‌الاجلی تعیین کرده بودیم چراکه بازنشستگان تأمین اجتماعی نباید به این شدت مورد بی‌توجهی دولت و دستگاه‌های دولتی قرار بگیرند. بازنشستگانی که سرمایه‌های خود را به مدت ۳۰ سال در سازمان تأمین اجتماعی اندوخته‌اند، حال که می‌خواهند در زمان بازنشستگی از آن برداشت کنند نباید منتظر تعلل دولت باشند.

رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری افزود: سازمان تأمین اجتماعی متعلق به کارگران شاغل و بازنشسته است؛ کارگران در زمان شاغل بودن، ماهانه حق بیمه خود را به سازمان پرداخت می‌کنند تا در زمان بازنشستگی بتوانند از اندوخته خود استفاده کنند. بنابراین سازمان تأمین اجتماعی یک سازمان غیردولتی و مستقل است که درآمد آن از محل اخذ حق بیمه‌ها است؛ دولت‌ها نیز نه تنها بودجه‌ای در اختیار سازمان قرار نداده‌اند، بلکه از سازمان و اندوخته جامعه کارگری استقراض کرده‌اند و هر ساله باید برای دریافت همین طلب سازمان از دولت، اعتراض کنیم تا بخشی از طلب سازمان را در قالب بودجه، وصول نماییم. قانون، صندوق تأمین اجتماعی را یک نهاد عمومی و غیر دولتی می‌داند و دولت نباید در امور سازمان دخالت کند؛ دولت نباید مصوبه هیئت مدیره سازمان پیرامون افزایش حقوق بازنشستگان را که عیناً مصوبه شورایعالی کار است، به چالش بکشاند. دولت صرفاً تاییدکننده‌ی نهایی این مصوبه است تا بداند سهمش در بودجه چقدر است و چگونه باید پرداخت شود.

آخرین اخبار افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی / مصوبه امروز هیات دولت در مورد افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی

آخرین اخبار افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی / مصوبه امروز هیات دولت در مورد افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی

کاهش قدرت خرید بازنشستگان

وی با بیان اینکه «تأخیر دولت در تصویب و ابلاغ مصوبه افزایش مستمری بازنشستگان پیامدهای ناگواری برای بازنشستگان داشته است» ادامه داد: از جمله این پیامدها می‌توان به کاهش فاحش قدرت خرید جامعه هدف پس از حذف ارز ترجیحی و گران شدن کالاهای اساسی اشاره کرد؛ دولت اگر قبل از افزایش قیمت‌ها، مصوبه افزایش حقوق بازنشستگان را تصویب و ابلاغ می‌کرد، جامعه کارگری بازنشسته در این یکی دو ماه، قادر به خرید کالاهای بیشتری بود. حال که قیمت برخی اقلام اساسی بین ۳۰۰ الی ۴۰۰ درصد افزایش داشته است، افزایش حقوق بازنشستگان و واریز آن دردی را درمان نخواهد کرد؛ به عبارتی ارزش پولی میزان افزایش حقوق بازنشستگان بسیار تقلیل یافته است.

حسن صادقی گفت: آزادسازی اقتصادی شوک بزرگی به بازار و مصرف‌کنندگان وارد می‌کند. ازجمله این پیامدها افزایش نابرابری‌ها، گسترش فقر، فساد، مهاجرت از کشور و انواع آسیب‌های اجتماعی است. بنابراین می‌توان گفت بودجه سال ۱۴۰۱ ، بودجه‌ی بسیار مخاطره برانگیزی بوده است و آثار آن نه تنها به حل بحران کمکی نمی‌کند بلکه به بدتر شدن شرایط منجر خواهد شد. این بحران اجتماعی و اقتصادی که کشور هم اکنون با آن مواجهه و به صورت ناهنجاری اجتماعی در حال عرض اندام است، عمدتاً ناشی از سیاست‌های دولت است که موجب افزایش قیمت‌ها و تورم شده است. نکته قابل توجه این است که افزایش قیمت ارز به معنای کاهش قدرت خرید پول ملی (Devaluation) است؛ یعنی در واقع اعتبار پول ملی به شدت زیر سوال می‌رود و این باعث می شود که مردم ترجیح بدهند به‌جای اینکه پول ملی را نگه دارند، آن را تبدیل به اشکال دیگری از دارایی‌‌ها کنند. لذا به همین دلیل روابط فسادآور در بخش سکه و ملک به شدت افزایش می‌یابد.

او می‌افزاید: در مقابل آن افرادی که نه پس‌اندازی دارند و نه ملک و املاکی که بخش قابل توجهی از جمعیت کشور را هم شامل می‌شوند، بیشتر در معرض آسیب قرار می‌گیرند. بنابراین ما با یک شکاف به شدت عمیق و گسترده طبقاتی مواجهه خواهیم شد که البته این روند پیامدهای به شدت گسترده‌ای دارد که فقط یکی از تبعات کوچک آن، خروج و مهاجرت نخبه‌ها و تمایل بیشتر مردم به خروج از کشور است. اقتصادی که به واسطه کاهش ارزش پول ملی بی‌ثبات شود، قطعاً باعث مهاجرت‌های گسترده مردم از روستا به شهرها، از شهرهای کوچک به بزرگ و از کشور به خارج از کشور خواهد شد. البته بخشی از این پیامدها تا امروز در کشور رخ داده است، اما با این شرایط شدت‌ آن‌ها افزایش خواهد داشت. ما سال‌هاست که با خروج سرمایه از کشور روبه‌رو هستیم.

چرا «جراحی اقتصادی»؟

به گفته صادقی، مثل اینکه نسبت به پیامدهای حذف ارز ۴۲۰۰ که به مثابه تخریب ارتباط بین گذشته و امروز کشور است، حساسیتی وجود ندارد و مردم و بالأخص کارگران شاغل و بازنشسته در تنگنا هستند اما توجهی نمی‌شود.

وی ادامه داد: دولت اقدام خود پیرامون حذف ارز ترجیحی را یک جراحی اقتصادی می‌داند. این موضوع یادآور اقدام دولت احمدی نژاد و تعریف یارانه برای مردم است که آن را جراحی اقتصادی، تعریف کرده بود. از موضوع شروع واریز یارانه حداقلی برای مردم در دولت احمدی نژاد، چندین سال می گذرد. آیا اکنون قدرت خرید و وضعیت معیشت مردم نسبت به دولت احمدی نژاد و قبل از شروع واریز یارانه، افزایش داشته است یا کاهش؛ قدرت خرید مردم قطعاً کاهش داشته است و شکی در آن نیست. در حالی که دولت احمدی نژاد واریز یارانه نقدی را نوعی جراحی اقتصادی خوانده بود.

رئیس اتحادیه پیشکسوتان در پایان گفت: در چنین شرایطی ما ابتدای هفته از دولت تصویب و ابلاغ افزایش مستمری حقوق بازنشستگان را مطالبه کردیم؛ باتوجه به پدیدار شدن پیامدهای ناشی از حذف ارز ترجیحی در کشور، برخی دستگاه‌ها خواستار مهلت بیشتری از جامعه کارگری در خصوص تصویب و ابلاغ افزایش حقوق بازنشستگان شدند. ما نیز با توجه به شرایط حساس جامعه و همچنین چون نمی‌خواهیم معاندان از تجمعات قانونی بازنشستگان سوءاستفاده کنند، این درخواست را قبول کردیم./ ایلنا

آخرین اخبار افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی / مصوبه امروز هیات دولت در مورد افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی

آخرین اخبار افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی / مصوبه امروز هیات دولت در مورد افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی

ابلاغ مصوبه افزایش حقوق بازنشستگان توسط دولت

دبیر اجرایی خانه کارگر قائمشهر گفت: به تبع مصوبه افزایش دستمزد شورای عالی کار، حقوق بازنشستگان نیز افزایش می‌یابد که بر اساس مواد ۱۱۱ و ۹۶ قانون تامین اجتماعی، می‌بایست مراحل اداری خودش را طی می‌کند تا بازنشستگان کارگری نیز بتوانند از افزایش حقوق بهره‌مند شوند.

نصرالله دریابیگی با اعلام اینکه پس از پیروزی انقلاب، کارگران در دوران دفاع مقدس نقش آفرینی کردند و پس از آن در دوران سازندگی، تلاش‌های جامعه کارگری زبانزد خاص و عام بود، به خبرنگار ایلنا گفت: همان کارگران که امروز جامعه بازنشستگان کشور را تشکیل می‌دهند، در شرایط سختی زندگی می‌کنند و کسی تلاش‌های و زحمات آنان را به یاد نمی‌آورد.

وی با اشاره به مشکلاتی که اکنون جامعه کارگری و بازنشستگان با آن روبرو هستند، گفت: این در شان کشور نیست که کارگران و بازنشستگانی که برجسته‌ترین نقش را در پیروزی انقلاب و احیای دوران پس از پیروزی داشتند، در بدترین شرایط معیشتی به سر برند.

رییس کانون بازنشستگان استان مازندران با یادآوری اینکه جمهوری اسلامی با شعار حمایت از فقرا، مستضعفان، کارگران، محرومان و تحقق عدالت پیروز شد، گفت: قرار نیست کوخ‌نشینانی که بنیانگذار انقلاب یک موی آنان را به کاخ‌نشینان نمی‌داد، امروز آنچنان در سختی و مشکلات به سر برند که از زندگی سیر باشند و بدترین شرایط ممکن را تجربه کنند.

وی با اعلام اینکه در شرایط کنونی تورم و گرانی شدت یافته و توان کنترل بازار و مدیریت قیمت‌ها نیز وجود ندارد، گفت: سبد هزینه خانوار بالای ۱۲ میلیون تومان است، در حالی که کارگران و بازنشستگان مشکلات شدید درمانی و معیشتی دارند. آموزش در جامعه کارگری مغفول مانده، درحالیکه بر اساس اصل ۲۹ قانون اساسی، آموزش باید رایگان باشد و بسیاری مزایای دیگر که حق قانونی هر ایرانی است و قانون اساسی آن را به رسمیت شناخته، فراموش شده است.

دریابیگی با اعلام اینکه امروز هر بازنشسته حداقل یک فرزند بیکار در خانه دارد که باید مخارج او را بدهد، گفت: مقام معظم رهبری بارها بر توجه به کارگران و بازنشستگان تاکید کردند اما وضعیت امروز بازنشستگان نشان می‌دهد که مسئولان توجه لازم را به فرمایشات رهبری ندارند.

وی با یادآوری اینکه امسال مقام معظم رهبری دو بار با کارگران دیدار داشتند، گفت: دیدار رهبری با کارگران نشان می‌دهد که ایشان چقدر به جامعه کارگری ارادت دارند.

دبیر اجرایی خانه کارگر قائمشهر با اشاره به اینکه افزایش حقوق کارگران بر اساس ماده ۴۱ قانون کار و بندهای آن تصویب می‌شود، گفت: به تبع مصوبه افزایش دستمزد شورای عالی کار، حقوق بازنشستگان نیز افزایش می‌یابد که بر اساس مواد ۱۱۱ و ۹۶ قانون تامین اجتماعی، می‌بایست مراحل اداری خودش را طی می‌کند تا بازنشستگان کارگری نیز بتوانند از افزایش حقوق بهره‌مند شوند.

وی با اعلام اینکه افزایش حقوق بازنشستگان پس از تصویب در هیئت مدیره سازمان تامین اجتماعی، به هیئت دولت می‌رود، گفت: هیئت دولت در افزایش حقوق بازنشستگان نقش فرمایشی دارد و فقط باید آنچه را که هیئت مدیره تامین اجتماعی تصویب کرده، ابلاغ کند، اما امروز شاهد آن هستیم که درنهایت با جامعه کارگری و بازنشستگی همراهی نمی‌شود.

دریابیگی با اعلام اینکه همواره تورم افسارگسیخته ناشی از سوءمدیریت است، گفت: جای تعجب و سوال دارد، وقتی افزایش قیمت‌ها، گرانی و تورم شدت یافته، هنگامی که بازنشستگان باید از ابزار افزایش مستمری برای مقابله با این تورم و گرانی بهره‌مند شوند، اشکال تراشی می‌شود و مصوبه هیئت مدیره سازمان گروگان گرفته می‌شود.

وی با اشاره به اظهارات پورابراهیمی (نماینده کرمان در مجلس شورای اسلامی) مبنی بر بازنگری در افزایش دستمزد و کاهش آن گفت: ازیکسو آقای پورابراهیمی بر کاهش دستمزد و تعدیل آن اصرار می‌کند و از سوی دیگر هیات دولت نیز افزایش مستمری بازنشستگان کارگری را نگه داشته و دستور اجرای آن صادر نشده است.

رییس کانون کارگران بازنشسته استان مازندران با ابراز تاسف از اینکه شاید عده‌ای می‌خواهند کارگران و بازنشستگان در سخت‌ترین شرایط با سفره‌های خالی، شرمنده زن و فرزند شوند، گفت: همگان می‌دانند وقتی کارگران و بازنشستگان به وضعیت نامناسب اقتصادی اعتراض می‌کنند، دل دشمنان انقلاب شاد می‌شود اما برخی همچنان کارشکنی می‌کنند.

وی افزود: اگر تا دیروز مشکل آموزش، تفریح و مسافرت داشتیم، اکنون نگران نان سفره‌هایمان هستیم، بنابراین انتظار داریم هر چه زودتر مصوبه افزایش حقوق بازنشستگان ابلاغ شود.

وی با ابراز نگرانی از اینکه تفکر زر و زور و تزویر بر معیشت بازنشستگان حاکم شود، گفت: امیدواریم هرچه سریعتر بازنشستگان از این چالش عبور کنند و شائبه بحران‌آفرینی مغرضان از بین برود./ ایلنا

آخرین اخبار افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی / مصوبه امروز هیات دولت در مورد افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی

آخرین اخبار افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی / مصوبه امروز هیات دولت در مورد افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی

 احتمال پرداخت علی الحساب به بازنشستگان در اردیبهشت 1401

افزایش حقوق بازنشستگان تا این لحظه در هیات دولت به تصویب نرسیده است و به احتمال زیاد حقوق بازنشستگان اردیبهشت ۱۴۰۱ نیز به صورت علی الحساب پرداخت می‌شود. اما. با وجود اینکه تامین اجتماعی اعلام کرده بود به محض تصویب افزایش حقوق بازنشستگان و ابلاغ، افزایش حقوق‌ها در اردیبهشت اعمال می‌شود، علت این تعلل در تصویب و ابلاغ افزایش حقوق بازنشستگان چیست؟

افزایش حقوق بازنشستگان تا این لحظه در هیات دولت به تصویب نرسیده است و به احتمال زیاد حقوق بازنشستگان اردیبهشت ۱۴۰۱ نیز به صورت علی الحساب پرداخت می‌شود. اما. با وجود اینکه تامین اجتماعی اعلام کرده بود به محض تصویب افزایش حقوق بازنشستگان و ابلاغ، افزایش حقوق‌ها در اردیبهشت اعمال می‌شود، علت این تعلل در تصویب و ابلاغ افزایش حقوق بازنشستگان چیست؟

اردیبهشت به انتهای خود رسید، اما از افزایش حقوق سال ۱۴۰۱ بازنشستگان خبری نشد. مطرح نشدن این موضوع در جلسات اخیر هیات دولت به احتمال پرداخت علی‌الحساب حقوق اردیبهشت کارمندان و کارگران بازنشسته بیشتر قطعیت داد.

علل تاخیر در افزایش حقوق بازنشستگان

امروز و فردا شدن افزایش حقوق بازنشستگان، حالا تا آستانه سومین ماه سال کِش آمد. در باب این اتفاق چند فرضیه محتمل است:

۱- ترافیک کاری در هیات دولت

فرضیه اول، آنکه مثل همیشه دلیل تاخیر با ترافیک کاری هیات دولت و صف طولانی مصوبات در شرف تصویب ارتباط دارد. به بیان دیگر سراعضای هیات دولت آنقدر شلوغ است که هنوز فرصت موافقت با افزایش حقوق بازنشستگان را پیدا نکرده‌اند.

۲- چالش تامین بار مالی

در خصوص فرضیه دوم، بحث تامین بار مالی افزایش‌های جدید در میان است، به صورت مشخص در سال‌های گذشته صندوق‌های بازنشستگی همیشه در سرازیری بحران قرار داشتند، دلیل این کار از تسویه نشدن طولانی‌مدت بدهی‌های معوقه دولت تا وابستگی بیش از اندازه به اعتبارات دولتی و برهم خوردن تراز هزینه و درآمد متغییر است.

در چنین وضعیتی بعید نیست تامین بارمالی افزایش حقوق سالیانه به فرآیندی، زمانبر تبدیل شود. زیرا اینجا موضوع یافتن منابع پایدار مالی در میان است.

۳- برنامه اصلاحات ارز ترجیحی.

اما فرضیه سوم به نوعی متاثر از حال و هوای اجرای برنامه اصلاحات ارز ترجیحی است. واضح است که هدف و انگیزه این اصلاحات محدودیت شدید منابع مالی است که دولت سیزدهم وارث آن محسوب می‌شود.

این مساله در کنار بودجه بحث‌برانگیز سال ۱۴۰۱ و پرداخت وام‌های مختلفی که در دستور کاری بانک‌ها قرار دارد، به این نتیجه منتج خواهد شد که دولت برای کنترل نقدینگی، موقتا کاری با افزایش حقوق بازنشستگان ندارد.

حقوق بازنشستگان | افزایش 2 میلیونی حقوق بازنشستگان کشوری / متناسب سازی حقوق بازنشستگان با اصلاح فرایندها و شاخصه ها/ دومین مرحله بررسی حقوق بازنشستگان در ابتدای 1401

آخرین اخبار افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی / مصوبه امروز هیات دولت در مورد افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی

ماجرای تاخیر افزایش حقوق بازنشستگان

فرشید یزدانی، از صاحب‌نظران بیمه‌های اجتماعی می‌گوید: در مقایسه با سنوات پیشین، طولانی شدن روال ابلاغ افزایش سالیانه حقوق هنوز آنقدر‌ها هم طولانی نیست.

وی ادامه می‌دهد: در سنوات گذشته در سازمان تامین اجتماعی این تاخیر تا تیر هم رسید. در واقع آن زمان علت این اتفاق ناهماهنگی‌های اداری در بروکراسی دولتی بود.

یزدانی می‌گوید: هرچند تغییرات اقتصادی چند هفته اخیر باعث شد تا این تاخیر بیشتر به چشم بیاید. اما بعید است دلیل این اتفاق، کنترل نقدینگی باشد. بالاخره این افزایش دیر یا زود باید اعمال شود و دولت باید مابه‌التفاوت ماه‌های قبل را پرداخت کند.

این کارشناس بیمه‌های اجتماعی گفت: به صلاح دولت است این افزایش زودتر اعمال شود. این طوری هم بار مالی کمتری متوجه صندوق‌های بازنشستگی است و هم قدرت مالی مردم در شرایط جدید بیشتر می‌شود.

وی گفت:، اما ممکن است تامین بار مالی دلیل این باشد، شبیه این اتفاقسال‌های پیش افتاد. اما نمی‌توان گفت مشکل بار مالی با بحران صندوق‌های بازنشستگی ارتباط مستقیم دارد. باید منتظر انتشار گزارش جدید ماند و بعد در این مورد با قطعیت صحبت کرد. / تجارت نیوز

آخرین اخبار افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی / مصوبه امروز هیات دولت در مورد افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی

آخرین اخبار افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی / مصوبه امروز هیات دولت در مورد افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی

درخواست بازنشستگان برای افزایش حقوق 

علیرضا محجوب (دبیرکل خانه کارگر) در جلسه هم‌اندیشی بازنشستگان با بیان اینکه از ابتدا در مورد افزایش حقوق بازنشستگان در سازمان تامین اجتماعی مناقشاتی وجود داشت، گفت: در آن زمان به خاطر اینکه در بودجه عنوان شده بود «سازمان تامین اجتماعی، نیرو‌های مسلح» به خاطر ویرگول اشتباه، آن‌ها می‌گفتند منظور بودجه، سازمان تامین اجتماعی و نیرو‌های مسلح است و ما می‌گفتیم منظور سازمانِ تامینِ اجتماعیِ نیرو‌های مسلح است. در آن زمان بررسی شد و از مجلس سوال پرسیده شد و در نهایت موضوع در سازمان تامین اجتماعی حل شد. قرار شد طبق ماده ۹۶ و ۱۱۱ قانون تامین اجتماعی مبنای افزایش حقوق بازنشستگان همان مصوبه‌ی شورایعالی کار باشد.

وی ادامه داد: با این پروسه‌ی طولانی‌ای که گذراندیم امید داشتیم که دولت بلافاصله افزایش حقوق بازنشستگان را ابلاغ کند. معمولا اینگونه بوده که پیشنهاد هیات مدیره سازمان تامین اجتماعی بلافاصله مورد تائید دولت قرار می‌گیرد. امسال هم سازمان تامین اجتماعی سعی کرد تا افزایش حقوق را تا پایان فروردین تعیین تکلیف کند، اما متاسفانه در هیأت دولت حرف‌هایی زده شد و موضوع مجددا به کمیسیون ارجاع داده شد.

محجوب گفت: آنچه در مورد دستمزد مصوب شده است مربوط به تورم امسال نیست بلکه شورایعالی کار حقوق را براساس تورم سال گذشته تعیین کرده است. با این افزایش حقوق در واقع بخشی از پولی که سال گذشته از جیب ما رفته برمی‌گردد و این ربطی به تورمی که در سال جدید به وجود آمده ندارد.

دبیرکل خانه کارگر بیان کرد: عدم افزایش حقوق بازنشستگان باعث نگرانی عزیزترین افراد این کشور شده است. بالاخره این حقوق باید افزایش پیدا کند. هیات مدیره و وزارت کار با این افزایش موافقت کرده‌اند. کسانی که مخالف افزایش حقوق هستند و تورم را عامل آن می‌دانند باید بدانند که تورم ربطی به افزایش حقوق بازنشستگان ندارد.

وی در ادامه با اشاره به تصمیمی که برای افزایش ده درصدیِ حقوق کارگران دولت گرفته شده، گفت: این خلاف قانون است. این موضوع را مجلس ابتدا در قانون بودجه نوشت که موضوع مورد انتقاد قرار گرفت و در نهایت شورای نگهبان آن را رد کرد و از قانون بودجه برداشته شد. اما مجددا این موضوع در دولت مطرح شده است. در صورتیکه مبنای افزایش حقوق همه‌ی کارگران باید مصوبه‌ی شورایعالی کار باشد.

محجوب بیان کرد: ما امیدواریم هرچه زودتر افزایش حقوق بازنشستگان را ابلاغ کنند چراکه روز به روز ارزش پول از بین می‌رود و حتی پرداخت مابه‌التفاوت نیز نمی‌تواند خسارتی که این مدت به کارگران رسیده را جبران کند. درخواست ما این است که همه چیز مطابق قانون باشد./ راهبرد معاصر

برای عضویت در کانال اندیشه معاصر کلیک کنید.

انتهای پیام/*

لینک کوتاه : https://andishemoaser.ir/?p=1309786

ثبت دیدگاه

  1. دولت محترم کارگری زیاد دارد که تورم را بالا ببرد نه به درد ۱۳میلیون ادم زحمت کش برسد کار دولت مگر برای مردم این مملکت نیست مگه کارگران. و بازنشستگان مردم این کشور نیستن گرفتی لبنانی. عراقی. سوریه ای روسیه ای. بحرینی. غزه ای. افغانی ونزوئلایی هم که باشند دولت محترم به آنها بهتر وبالاتر راحت تر بذل و بخشش میکند ولله اگر کاری که با آنها میکند با ملت خودش خدمت کند دنیا را فتح میکنیم

  2. تا وقتی مثل شما دیگری رو محترم بدونی ولی خودت را نه همینه اگه اونا خدمتگذارن پس محترم چیه امثال شما مینویسید خودت بیشتر محترمی اقا یا خانم

ساماندهی

logo-samandehi